10 prírodných tipov na liečbu vlasov pre rast vlasov

Obsah:

  • 10 prírodných tipov na rast vlasov
  • Čo spôsobuje vypadávanie vlasov?
  • Čo stimuluje prirodzený rast vlasov?
  • Môžem používať prírodné metódy opätovného rastu vlasov s inými liečebnými postupmi?
  • Záver

V závislosti od príčiny vypadávania vlasov vám niektoré postupy môžu pomôcť obnoviť prirodzený rast vlasov. Medzi ne môžu patriť masáže pokožky hlavy a používanie aloe vera alebo esenciálnych olejov, ako je kokosový a citrónový olej.

rast vlasov

10 prírodných tipov na rast vlasov 

K vypadávaniu vlasov dochádza prirodzene a môže postihnúť každého. Denne môže vypadnúť 50 až 100 vlasov.

To sa nemusí zdať veľa, pretože na hlave máte 100 000 vlasových folikulov a vlasy zvyčajne dorastajú.

V závislosti od príčiny však môžete zaznamenať rýchlejšie vypadávanie vlasov. V niektorých prípadoch je vypadávanie vlasov trvalé.

Samotná strata vlasov nemusí mať priamy fyzický vplyv na vaše zdravie, ale emocionálna záťaž môže byť značná.

Čítajte ďalej a dozviete sa viac o 10 prírodných tipoch na liečbu, ktoré vám pomôžu obnoviť vlasy.

1. Masáž pokožky hlavy

Masírovanie pokožky hlavy vlasovými olejmi a maskami stimuluje pokožku hlavy a môže zlepšiť hrúbku vlasov.

Napínanie počas masáže by mohlo podporiť rast a hrúbku vlasov v bunkách dermálnej papily, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti vlasového folikulu. Tieto bunky zohrávajú kľúčovú úlohu v regeneračnom a rastovom cykle vlasov.

Štúdia z roku 2019 ukázala, že masírovanie pokožky hlavy zlepšilo rast vlasov, prietok krvi a zdravie pokožky hlavy u ľudí. Masáž pokožky hlavy môže tiež pomôcť zmierniť stres a napätie, dve emócie, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov.

Na masáž pokožky hlavy, používajte končeky prstov, nie nechty. Pohybujte sa po pokožke hlavy v malých kruhoch a vyvíjajte ľahký až stredný tlak. Na masáž nie je stanovený žiadny konkrétny čas. V uvedenej štúdii sa však každá masáž pokožky hlavy vykonávala denne po dobu 4 minút počas 24 týždňov.

2. Aloe vera

Aloe vera môže pomôcť pri liečbe vypadávania vlasov. Niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že aloe vera môže pomôcť tým, že:

  • upokojuje pokožku hlavy
  • upravuje vlasy
  • zníženie tvorby lupín
  • odblokovanie vlasových folikulov

Autori prehľadu z roku 2022 však naznačujú, že existujú len obmedzené štúdie na zvieratách. Je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

Čistý gél z aloe vera môžete aplikovať na pokožku hlavy niekoľkokrát týždenne. Môžete tiež používať šampón a kondicionér, ktoré obsahujú aloe vera.

3. Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, tzv. kyselinu laurovú, ktoré prenikajú do vnútra vlasovej šachty a znižujú vypadávanie bielkovín z vlasov.

Štúdia z roku 2021 tiež zistila, že kokosový olej aplikovaný na pokožku hlavy môže obohatiť mikrobióm pokožky hlavy, vďaka čomu sú pokožka hlavy a vlasové folikuly zdravšie.

Kokosový olej môžete používať pred alebo po umytí vlasov, v závislosti od typu vašich vlasov. Ak sa vaše vlasy zvyknú mastiť, môžete ich pred umytím nechať pôsobiť cez noc alebo niekoľko hodín.

Kokosový olej vmasírujte do pokožky hlavy a do všetkých vlasov. Ak sú vaše vlasy suché, môžete ho použiť aj ako bezoplachovú kúru.

4. Viviscal

Viviscal je prírodný doplnok na rast vlasov, ktorý môže podporiť rast vlasov u ľudí s rednúcimi vlasmi.

Obsahuje kombináciu minerálov bohatých na:

  • žralok a prášok z mäkkýšov
  • organického oxidu kremičitého
  • vitamín C (získaný z čerešne aceroly)
  • biotín
  • zinok

Tieto zložky môžu pomôcť regenerovať nové bunky a posilniť existujúce bunky.

Aby ste videli výsledky, musíte užívať tablety dvakrát denne po dobu najmenej 6 mesiacov. 

5. Rybí olej

Doplnky stravy s rybím olejom sú plné živín, ako sú bielkoviny a omega mastné kyseliny.

Štúdia z roku 2015 zistila, že užívanie doplnku omega spolu s antioxidantmi pomáha zlepšiť hustotu, priemer a vypadávanie vlasov.

Omega-3 mastné kyseliny môžu tiež pomôcť znížiť zápal a posilniť imunitu. Tie by mohli pomôcť podporiť cyklus rastu vlasov a zlepšiť váš celkový zdravotný stav.

Pred zavedením doplnkov stravy sa poraďte so zdravotníckym pracovníkom a dodržiavajte dávkovanie odporúčané výrobcom.

6. Ženšen

Užívanie doplnkov ženšenu môže pomôcť podporiť rast vlasov stimuláciou vlasových folikulov. Ginsenozidy sú aktívne zložky ženšenu a predpokladá sa, že sú zodpovedné za pozitívny účinok ženšenu na vlasy.

Vždy užívajte doplnky podľa pokynov a nezabudnite si overiť prípadné vedľajšie účinky.

7. Cibuľová šťava

Ak zvládnete zápach cibuľovej šťavy, možno zistíte, že jej prínos stojí za to.

Štúdia z roku 2014 zistil, že cibuľová šťava môže pomôcť podporiť rast vlasov a liečiť nerovnomernú alopéciu. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom telo napáda vlasové folikuly, čo spôsobuje vypadávanie vlasov v rôznych častiach tela.

Predpokladá sa, že cibuľová šťava tiež zlepšuje krvný obeh. Štúdia na zvieratách z roku 2015 preukázala zlepšenie keratinocytového rastového faktora, ktorý je dôležitým mediátorom vývoja a rastu vlasových folikulov.

Ak chcete použiť cibuľovú šťavu, rozmixujte niekoľko cibúľ a vytlačte šťavu. Šťavu naneste na pokožku hlavy a vlasy a nechajte ju pôsobiť aspoň 15 minút. Potom pokračujte šampónom.

8. Rozmarínový olej

Autori prehľadu 2020 naznačujú, že rozmarínový olej môže pomôcť stimulovať rast nových vlasov a zabrániť ich vypadávaniu.

Štúdia z roku 2015 tiež zistila, že rozmarínový olej môže byť rovnako účinný ako minoxidil pri liečbe androgénnej alopécie.

Zmiešajte niekoľko kvapiek rozmarínového oleja do nosného oleja, napríklad arganového alebo jojobového, a pred opláchnutím ho vmasírujte do vlasov a pokožky hlavy. Môžete to robiť niekoľkokrát týždenne.

Niekoľko kvapiek rozmarínového oleja môžete tiež denne pridať do šampónu a kondicionéru. Vyhnite sa však používaniu esenciálnych olejov priamo na pokožku a vždy ich primiešajte do nosného oleja alebo šampónu.

9. Gerániový olej

Geránium je voňavá rastlina, ktorá pochádza z južnej Afriky. Gerániový olej je koncentrovaný olej získaný z jej listov.

Štúdia na zvieratách z roku 2017 zistila, že gerániový olej podporuje rast vlasov a zvyšuje krvný obeh u myší.

Zmiešajte tri kvapky gerániového esenciálneho oleja s ôsmimi kvapkami nosného oleja. Naneste ho priamo na vlasy. Niekoľko kvapiek môžete pridať aj do šampónu a kondicionéru.

10. Citrónový olej

Štúdia na zvieratách z roku 2016 zistila, že citrónový olej môže pomôcť udržať zdravú pokožku hlavy a podporiť rast vlasov. Podobne aj prehľad z roku 2021 naznačuje, že kyselina sinapová, bioaktívna chemická látka v citrónoch, môže pomôcť podporiť rast vlasov.

Čerstvú citrónovú šťavu naneste na pokožku hlavy a vlasy 15 minút pred šampónovaním. Citrónový esenciálny olej môžete použiť aj zriedený v nosnom oleji ako súčasť masky na vlasy.

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov?

Vypadávanie vlasov môže mať viacero príčin, napríklad:

  • genetika
  • autoimunitné ochorenia
  • stres
  • hormonálna nerovnováha
  • ochorenia štítnej žľazy
  • nedávna operácia
  • choroba
  • poškodenie vlasov odfarbovačom a farbami na vlasy
  • stavy pokožky hlavy
  • vytrhávanie vlasov
  • nosenie pevných účesov
  • nedostatok vitamínov

Čo stimuluje prirodzený rast vlasov?

Neexistuje žiadny konkrétny spôsob, ako dosiahnuť rýchlejší prirodzený rast vlasov. Môžete však vyskúšať kombináciu metód, ako napr:

  • masírovanie pokožky hlavy
  • užívanie doplnkov stravy, napríklad rybieho oleja
  • vyskúšať akupunktúru
  • vyskúšať aromaterapiu
  • konzumácia výživnej stravy
  • vyskúšanie esenciálnych olejov

Môžem používať prírodné metódy opätovného rastu vlasov s inými liečebnými postupmi?

Prirodzené obnovenie rastu vlasov si často vyžaduje viacsmerný prístup. To znamená, že na dosiahnutie najlepších výsledkov možno budete musieť kombinovať rôzne prístupy. Pred kombináciou rôznych metód opätovného rastu vlasov sa poraďte so zdravotníckym pracovníkom, aby ste sa uistili, že neexistujú žiadne obavy alebo možné kontraindikácie.

Záver

Niektoré prírodné spôsoby liečby vám môžu pomôcť rýchlo a zdravo dorásť vlasy. Je však dôležité mať na pamäti, že liečba môže trvať niekoľko mesiacov, kým prinesie viditeľné výsledky. Buďte pri liečebných prostriedkoch kreatívni a kombinujte ich podľa vlastného uváženia.

Ak vám tieto prírodné metódy nezaberajú, poraďte sa s lekárom o liekoch alebo postupoch.