Oči

Luteín je prirodzenou súčasťou ľudskej stravy, ak je súčasťou ovocia a zeleniny. V prípade zvýšenej potreby tohto karotenoidu je možné užívať vybrané potravinové doplnky s vyšším obsahom luteínu. A prečo je to všetko také dôležité? 

Antioxidanty pre zdravé oči

Luteín a zeaxantín sú rastlinné farbivá (karotenoidy), ktoré sa hromadia v ľudskom tele, predovšetkým v sietnici oka. Luteín je dôležitý antioxidant pre oči, pretože chráni bunky (najmä sietnicu) pred poškodením slnečnými lúčmi, chráni pred degeneratívnymi ochoreniami očí a znižuje riziko vzniku sivého zákalu.

Luteín je prirodzenou súčasťou ľudskej stravy, ak obsahuje ovocie a zeleninu. Samozrejme, je možné prijímať vybrané obohatené potraviny alebo zostaviť si jedálniček tak, aby v ňom boli potraviny s vyšším obsahom luteínu (diétne opatrenia). Dodajme, že od druhej polovice 90. rokov 20. storočia sa luteín pridáva ako zložka do potravinových doplnkov (multivitamíny, potravinové doplnky).

 #showmore#

Odporúčaná dávka luteínu

V súčasnosti nie je stanovená odporúčaná denná dávka (RDA) luteínu, hoci sa predpokladá, že pozitívne účinky luteínu sa prejavujú pri dennom príjme 6-10 mg/deň (zdroj). Pre úplnosť uvádzame, že najvýznamnejším vedľajším účinkom nadmerného užívania luteínu je karoténodermia, čo je bronzové sfarbenie kože. Odporúčaná denná dávka luteínu sa nesmie prekročiť a odborníci tiež upozorňujú, že doplnok stravy sa nesmie používať ako náhrada pestrej stravy. V prípade potreby sa o vhodnosti použitia poraďte so svojím lekárom. Zaujímavý rozhovor o dávkovaní luteínu nájdete napríklad na stránkach Českého rozhlasu, kde výživová terapeutka Jaroslava Kreuzbergová odpovedala na otázky redaktorov v relácii Čo vás zaujíma.

 

Prírodné a doplnkové zdroje luteínu

Špenát, brokolica, mangold a iná zelená listová zelenina, ale aj kapusta, ružičkový kel alebo vaječný žĺtok. Všetky tieto látky obsahujú luteín. A tiež napríklad cícer, ktorý je vôbec najväčším prírodným zdrojom luteínu. Len pre predstavu: brusnice majú obsah luteínu 45 000 mikrogramov na 100 gramov, nasleduje komonica (obsah luteínu: 39 550 mikrogramov na 100 gramov) a nechtík (žlté a oranžové kvety; obsah luteínu: 29 800 mikrogramov na 100 gramov). Luteín je dôležitý antioxidant pre oči, pretože chráni bunky (najmä sietnicu) pred poškodením slnečnými lúčmi a chráni pred degeneratívnymi ochoreniami očí, čím znižuje riziko vzniku sivého zákalu. Okrem prírodných zdrojov luteínu existujú aj výživové doplnky, ktoré pri pravidelnom užívaní slúžia ako zdroj luteínu a pomáhajú vašim očiam.

 

Prečo a kedy užívať doplnky stravy s luteínom

Doktorka Katarína Konvičková v zaujímavom rozhovore o luteíne a jeho účinkoch na ľudské zdravie hovorí: "Okrem pacientov s AMD by som užívanie luteínu určite odporučila aj ľuďom, ktorým bol diagnostikovaný šedý zákal. Prípravok by mali užívať aspoň 1 až 3 mesiace pred operáciou a potom pravidelne po operácii, keď na sietnicu začne dopadať viac svetla, a makula je tak vystavená škodlivej modrej zložke svetla, ktorá je súčasťou slnečného a technického žiarenia (napríklad obrazovky počítačov a televízorov)."

mceclip1

Klinické štúdie luteínu a jeho vplyvu na zrak

Nedávne klinické štúdie tiež ukázali, že trojkombinácia týchto prvkov pomáha aj v situáciách so zvýšenými nárokmi na videnie, ako je napríklad oslnenie protiidúcimi vozidlami pri jazde v noci (jeden z tzv. efektov oslnenia). Autori štúdie hodnotiacej riziká spojené s užívaním luteínu dospeli k záveru, že dôkazy o bezpečnosti na základe klinických štúdií sú presvedčivé až do dávky 20 mg/deň. Testovali sa oveľa vyššie dávky luteínu bez nežiaducich účinkov, a preto môžu byť bezpečné, ale údaje nie sú dostatočné na vyvodenie spoľahlivého záveru o dlhodobej bezpečnosti. Je dôležité si uvedomiť, že očná šošovka je časť oka, ktorá najviac podlieha ochoreniu. Očná šošovka sa skladá z 98 % z bielkovín. Voľné radikály tieto bielkoviny poškodzujú, čo spôsobuje ich zhlukovanie a vysychanie. Je základom šedého zákalu, ktorý je príčinou 50 % slepoty u starších ľudí.

 

Čo sú to oči?

 • Vaše oči sú orgány, ktoré vám umožňujú vidieť. Prijímajú svetlo z okolitého sveta a posielajú vizuálne informácie do mozgu. Vaše oči vidia približne 200 stupňov vo všetkých smeroch vrátane pohľadu pred seba a do strán (periférne videnie). Časti vašich očí spolupracujú, aby vám umožnili vidieť obrazy, pohyb a hĺbku. Vaše oči dokážu vidieť milióny farieb v rôznych odtieňoch.
 • Fungovanie vašich očí môže ovplyvniť mnoho stavov vrátane bežných problémov so zrakom, ako je krátkozrakosť (myopia), astigmatizmus a poranenia očí. Problémy s očami môže spôsobiť aj niekoľko ochorení a porúch, ktoré nemusia nevyhnutne súvisieť s očami, vrátane autoimunitných porúch, cukrovky a vysokého krvného tlaku.
 • Aby ste si udržali zdravé oči, mali by ste pravidelne navštevovať svojho poskytovateľa očných služieb. Stravujte sa vyvážene, udržiavajte si zdravú hmotnosť a vyhýbajte sa fajčeniu, ktoré môže poškodiť vaše oči. Vždy noste ochranné okuliare, aby ste predišli zraneniam, najmä pri kontaktných športoch alebo ak pracujete s nástrojmi, ktoré by mohli viesť k poraneniu očí (zváranie, práca s kovom, práca s drevom atď.).

 

Oči a ich časti.

Medzi časti oka patria:

 • Dúhovka, farebná časť oka. V závislosti od farby vašich očí môže mať dúhovka akýkoľvek odtieň modrej, zelenej, orieškovej alebo hnedej farby.
 • Rohovka, číra vrstva, ktorá sa rozprestiera nad dúhovkou. Rohovku tvorí voda a kolagén. Vaše slzy chránia rohovku a udržiavajú ju lubrikovanú.
 • Zrenica, čierny kruh, ktorý je otvorom alebo okienkom uprostred dúhovky. Rozširuje a sťahuje sa, aby kontrolovala, koľko svetla sa dostane do vášho oka.
 • Skléra, biela časť oka, ktorá obklopuje dúhovku.
 • Spojovka, číre, tenké tkanivo, ktoré pokrýva skléru a lemuje vnútornú stranu očných viečok.
 • Šošovka, ktorá sa nachádza za zrenicou. Sústreďuje svetlo, ktoré prichádza do oka, a posiela ho do zadnej časti oka.
 • Sietnica, súbor buniek, ktoré lemujú vnútornú stranu zadnej časti oka. Sietnica je súčasťou nervového systému, vníma svetlo a premieňa ho na elektrické impulzy alebo nervové signály. Na sietnici sa nachádzajú tyčinky (bunky, ktoré vám pomáhajú vidieť pri slabom osvetlení) a čapíky (bunky, ktoré rozpoznávajú farby).
 • Makula, malá oblasť, ktorá je súčasťou sietnice. Je zodpovedná za centrálne videnie a pomáha vám vidieť jemné detaily a farby.
 • Zrakový nerv, ktorý sa nachádza za sietnicou. Prenáša signály zo sietnice do mozgu, ktorý potom interpretuje tieto vizuálne informácie a informuje vás o tom, čo vidíte.
 • Svaly, ktoré kontrolujú polohu a pohyb oka, množstvo svetla, ktoré sa dostane do oka, a schopnosť oka zaostriť.
 • Sklovec, priehľadný gél, ktorý vypĺňa celé oko. Chráni a udržiava tvar oka.

Ako fungujú vaše oči?

Jednotlivé časti oka spolupracujú, aby vám pomohli vidieť obrazy a posielať vizuálne informácie do mozgu. Celý tento proces prebieha mimoriadne rýchlo. Keď sa pozeráte na nejaký predmet:

 • Svetlo vstupuje do oka cez rohovku a prechádza do šošovky. Vaša zrenica sa zväčšuje a zmenšuje, aby kontrolovala množstvo svetla, ktoré sa dostane do oka.
 • Rohovka a šošovka lámu (ohýbajú) svetlo, aby ste zaostrili to, čo vidíte.
 • Svetlo sa dostane na sietnicu v zadnej časti oka a sietnica mení obrazy na elektrické impulzy alebo signály.
 • Zrakový nerv prenáša tieto signály do časti mozgu, ktorá je zodpovedná za videnie (zraková kôra). Zrakový nerv prenáša signály z oboch očí súčasne.
 • Váš mozog interpretuje to, čo ste videli. Kombinuje vizuálne informácie z oboch očí a spája ich do jedného jasného obrazu.

Ako vyzerajú oči?

Vaše oko má tvar gule, ktorá je mierne stlačená. Nie je to celkom dokonalá guľa, pretože je vpredu trochu viac zašpicatené. U dospelých má oko priemer približne 1 palec.

Farby očí sú rôzne, od modrej, zelenej alebo jantárovej až po všetky odtiene hnedej. Niektorí ľudia majú v dúhovkách škvrny alebo pruhy rôznych farieb. Okolo dúhoviek môžu mať aj tmavší farebný prstenec. Farba vašich očí závisí od vašich génov.

Najpredávanejšie

2 položiek celkom
Späť do obchodu