Probiotiká

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú kombináciou živých prospešných baktérií alebo kvasiniek, ktoré prirodzene žijú vo vašom tele. Baktérie sa zvyčajne vnímajú v negatívnom svetle ako niečo, čo vám spôsobuje choroby. Vo vašom tele a na ňom však máte neustále dva druhy baktérií - dobré a zlé baktérie. Probiotiká sa skladajú z dobrých baktérií, ktoré pomáhajú udržiavať vaše telo zdravé a dobre fungujúce. Tieto dobré baktérie vám pomáhajú mnohými spôsobmi, vrátane boja proti zlým baktériám, keď ich máte príliš veľa, čo vám pomáha cítiť sa lepšie.

#showmore#

Probiotiká sú súčasťou širšieho obrazu týkajúceho sa baktérií a vášho tela - vášho mikrobiómu. Mikrobióm si predstavte ako rozmanité spoločenstvo organizmov, napríklad les, ktoré spolupracujú na udržiavaní zdravia vášho tela. Toto spoločenstvo sa skladá z organizmov nazývaných mikróby. Na vašom tele a vo vašom tele sa nachádzajú trilióny mikróbov. Tieto mikróby sú kombináciou:

  • baktérie.
  • huby (vrátane kvasiniek).
  • vírusy.
  • prvokov.


Mikrobióm každého človeka je jedinečný. Žiadni dvaja ľudia nemajú rovnaké mikrobiálne bunky - dokonca aj dvojčatá sa líšia.

Aby sa mikrób mohol nazývať probiotický, musí mať niekoľko vlastností. Medzi ne patrí schopnosť:

byť izolovaný z človeka.Prežiť v čreve po požití (zjedení).Mať preukázateľný prínos pre vás. Byť bezpečne konzumovaný. 

 

 

Kde v mojom tele žijú prospešné probiotiká (mikróby)?

Hoci najčastejším miestom spojeným s prospešnými mikróbmi sú vaše črevá (väčšinou hrubé črevá), v tele a na tele máte viacero miest, ktoré hostia dobré mikróby. Tieto miesta sú v kontakte s "vonkajším svetom" a patria medzi ne aj vaše:

Ako probiotiká fungujú?

Hlavnou úlohou probiotík alebo dobrých baktérií je udržiavať zdravú rovnováhu vo vašom tele. Predstavte si to ako udržiavanie vášho tela v neutrálnej polohe. Keď ste chorí, do vášho tela sa dostávajú zlé baktérie a ich počet sa zvyšuje. To vyvedie vaše telo z rovnováhy. Dobré baktérie bojujú proti zlým baktériám a obnovujú rovnováhu vo vašom tele, vďaka čomu sa cítite lepšie.

Dobré baktérie vás udržiavajú v zdravých tým, že podporujú funkciu vášho imunitného systému a kontrolujú zápaly. Niektoré typy dobrých baktérií môžu tiež:

  • Pomáhať vášmu telu tráviť potravu.
  • Zabrániť zlým baktériám, aby sa vymkli spod kontroly a spôsobili vám ochorenie.
  • Vytvárať vitamíny.
  • Pomáhať podporovať bunky, ktoré vystielajú vaše črevá, aby zabránili vstupu zlých baktérií, ktoré ste mohli skonzumovať (prostredníctvom jedla alebo nápojov), do vašej krvi.
  • Rozkladať a vstrebávať lieky.

Toto vyvažovanie sa vo vašom tele prirodzene deje neustále. V skutočnosti nemusíte užívať probiotické doplnky stravy, aby sa tak dialo. Dobré baktérie sú jednoducho prirodzenou súčasťou vášho tela. Každodenná vyvážená strava bohatá na vlákninu pomáha udržiavať počet dobrých baktérií na správnej úrovni.

 

 

Ako mám užívať probiotický doplnok?

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete užívať probiotický doplnok. Dodávajú sa v rôznych formách, vrátane v:

Potraviny.
V nápojoch.
Kapsule alebo tabletky.
Prášky.
Tekutiny.
Probiotické doplnky sa môžu kombinovať s prebiotikami. Prebiotiká sú komplexné sacharidy, ktoré vyživujú mikroorganizmy v črevách. Prebiotiká sú v podstate "zdrojom potravy" pre dobré baktérie. Pomáhajú vyživovať dobré baktérie a udržiavať ich zdravé. Medzi prebiotiká patrí inulín, pektín a rezistentné škroby.

Keď máte doplnok, ktorý kombinuje probiotikum a prebiotikum, nazýva sa synbiotikum.

Ako účinné sú probiotiká?

Vedci si v súčasnosti nie sú istí, nakoľko sú probiotické doplnky účinné pri liečbe ochorení. Na túto tému prebieha neustály výskum. Hoci mnohé výskumné štúdie priniesli pozitívne výsledky o vplyve probiotických doplnkov, stále je potrebný ďalší výskum.

Pred užívaním doplnkov stravy alebo ich podávaním dieťaťu sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti (alebo pediatrom). Doplnky môžu ovplyvňovať lieky, ktoré možno užívate. Ak ste tehotná alebo dojčíte, pred užívaním akéhokoľvek doplnku sa poraďte so svojím poskytovateľom.

Ako bezpečné sú probiotiká?

Keďže mikróby používané ako probiotiká už prirodzene existujú vo vašom tele, probiotické potraviny a výživové doplnky sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné. Môžu vyvolať alergické reakcie a počas prvých dní po začatí ich užívania môžu spôsobiť aj mierne žalúdočné ťažkosti, hnačku alebo plynatosť (odchod plynov) a nadúvanie.

 

 

Zdravá tráviaca sústava

 

1. Čo robia probiotiká v tráviacej sústave?

Vieme, že optimálne trávenie je rozhodujúce pre naše dlhodobé zdravie, preto sa pozrime bližšie na to, ako funguje naše trávenie a aké výhody majú probiotiká pre žalúdok. Po vstrebaní všetkých živín prechádza voda, baktérie a vláknina do hrubého čreva. Približne dve tretiny našej stolice tvorí voda a nestrávená vláknina a potravinové produkty. Druhá tretina je zložená zo živých a mŕtvych baktérií. V skutočnosti hrubé črevo obsahuje bilióny baktérií, ktoré sú známe aj ako probiotiká.

Jedným zo spôsobov, ako baktérie priamo uľahčujú trávenie, je, že niektoré baktérie dokážu vytvárať laktázu, ktorá je potrebná na rozklad mliečnych bielkovín. Najzaujímavejšou úlohou baktérií pri podpore ľudského trávenia je ich schopnosť fermentovať vlákninu a produkovať takzvané mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), ako napríklad kyselinu maslovú, propiónovú a octovú. Ktoré sú hlavným zdrojom paliva pre bunky nášho hrubého čreva. Tieto mastné kyseliny s krátkym reťazcom posilňujú celistvosť hrubého čreva, aby umožnili správne trávenie tukov, bielkovín a škrobov, a zároveň predstavujú fyzickú bariéru, ktorá zabraňuje prenikaniu cudzích látok.

Preto je veľmi dôležité, aby naša strava obsahovala dostatok prebiotík z ovocia, zeleniny, fazule, orechov a semien, pretože bez dostatočného množstva vlákniny v podstate vyhladujeme bunky hrubého čreva a oslabujeme jeho sliznicu1. Je zaujímavé, že ako ľudia nedokážeme úplne stráviť vlákninu v rastlinných potravinách. Namiesto toho sa nestrávená vláknina dostáva do hrubého čreva, kde ju naše baktérie využívajú ako potravu a zdroj energie na svoj rast a rozvoj, čo priamo prospieva nášmu zdraviu a pohode, nehovoriac o trávení.

 

 

2. Sú probiotiká dobré pre tráviacu sústavu?

Ako už bolo uvedené vyššie, probiotiká zohrávajú dôležitú úlohu pri trávení a pôsobia na nás synergicky. Ako presne sú však probiotiká prospešné pre naše trávenie? Nuž, baktérie pomáhajú znižovať pH hrubého čreva 2, čím sa podmienky v našom čreve stávajú menej priaznivé pre patogény. Probiotiká tiež urýchľujú peristaltiku , čo je svalový pohyb, ktorý nepretržite presúva potravu cez náš tráviaci systém. Je to preto, že môžu pomôcť obnoviť rovnováhu črevného mikrobiómu a predpokladá sa, že nerovnováha črevných baktérií spomaľuje tranzitný čas. Naopak, peristaltika sa môže zrýchliť aj vtedy, ak je náš imunitný systém upozornený, že sme požili niečo škodlivé, a to preto, aby to čo najskôr odstránil z nášho tráviaceho systému skôr, ako nám to spôsobí škodu.

Nakoniec som spomenul, že vláknina z našej stravy je to, čo vyživuje naše črevné baktérie, ktoré produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Práve tieto kyseliny nám pomáhajú produkovať a vyrábať množstvo vitamínov, ako sú vitamíny skupiny B, vitamín A a K. Predpokladá sa tiež, že naše črevné baktérie zohrávajú úlohu pri vstrebávaní vitamínu D3. Takže odpoveď na otázku, či sú probiotiká dobré na trávenie, znie áno, pretože v tomto zložitom telesnom procese zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Počnúc tráviacimi enzýmami, ktoré sa produkujú v pankrease a pomáhajú nám tráviť tuky, sacharidy a bielkoviny. Medzitým v hrubom čreve nestrávenú vlákninu fermentujú naše črevné baktérie, pričom vznikajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom a vitamíny.

 

3. Najlepšie probiotiká pre tráviacu sústavu.

Najlepšie probiotiká na zdravie trávenia budú závisieť od vašich špecifických potrieb. Preto je dôležité vybrať pre vás tie správne kmene. Chceme tiež podporiť rozmanitosť v rámci nášho črevného mikrobiómu. Ak máme dostatok prospešných živých baktérií, zaberajú v črevách miesto, čo znamená, že je tam menej priestoru na rast a usídlenie nepriaznivých patogénov alebo baktérií.

Dve skupiny rodov, ktoré tvoria väčšinu zdravého ľudského čreva, sú Lactobacillus a Bifidobacterium, ktoré sa nachádzajú prevažne v hrubom čreve. Pri riešení tráviacich problémov je dôležité nájsť ten správny kmeň pre vás. 

 

4. Aké sú príznaky, že potrebujete probiotiká?

Ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich príznakov a symptómov, môže to naznačovať, že vášmu tráviacemu systému by mohol prospieť probiotický doplnok, ktorý podporuje dobré zdravie čriev.

  • Nadúvanie
  • Plynatosť
  • Hnačka
  • Zápcha
  • IBS
  • Kŕče v bruchu
  • Poruchy trávenia


Ďalšími menej známymi ukazovateľmi môžu byť:

  • Zlý spánok
  • Bolesť kĺbov 
  • Neznášanlivosť potravín
  • Autoimunita
  • Časté infekcie močových ciest
  • Zlá nálada

Najpredávanejšie

2 položiek celkom
Späť do obchodu