Obsah:
- Čo je kolagén?
- Je kolagén dobrý na rast vlasov?
- Ako kolagén pomáha rastu vlasov?
- Ako dlho trvá, kým kolagén zlepší rast vlasov?
- Riziká a vedľajšie účinky kolagénu na vlasy
- Ktorý typ kolagénu je najlepší na rast vlasov?
- Kolagén zmiešaný s biotínom na vlasy: Funguje to?
- Osvedčené alternatívy kolagénu, ktoré môžu pomôcť rastu vlasov
Kolagén je najrozšírenejšou bielkovinou v ľudskom tele. Tieto vlákna zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore zdravia našich šliach, kostí, spojivového tkaniva, a dokonca aj našich vlasov.
Kolagénové doplnky sa stali populárnou domácou liečbou artritídy, starnutia kože a osteoporózy. V poslednom čase sa kolagénové doplnky propagujú ako riešenie vypadávania vlasov. Pomáha však užívanie kolagénových doplnkov rastu vlasov?
V tomto odbornom prehľade analyzujeme vedecké dôkazy a požiadame našich lekárov, aby sa vyjadrili k tomu, či je kolagén skutočným liekom na vypadávanie vlasov.
Čo je kolagén?
Kolagén je bielkovina, ktorá tvorí spojivové tkanivá, ako sú koža, chrupavky a kosti, a tiež vytvára štruktúry, ktoré držia bunky a tkanivá pohromade. Hojne sa nachádza vo väčšine živých organizmov vrátane ľudského tela.
V živom svete existuje 28 typov kolagénu, z ktorých každý má trochu odlišnú štruktúru a funkciu. Niektoré z nich sa nachádzajú v zložení spojivových tkanív, iné vytvárajú tenké siete vlákien, ktoré podporujú mäkké orgány a tkanivá, ďalšie pomáhajú ukotviť alebo poskytujú pevný základ pre bunky atď.
Vaše telo si vytvára vlastný kolagén, ale potrebuje na to vitamín C. Preto je dôležité jesť veľa potravín bohatých na vitamín C na podporu zdravia vlasov. Získavanie živín zo stravy je vo všeobecnosti prospešnejšie ako užívanie vitamínových doplnkov na vlasy.
Kolagén používaný v doplnkoch stravy sa zvyčajne získava z prírodných zdrojov (napr. z rôznych tkanív získaných z hospodárskych zvierat alebo rýb). V kozmetickom priemysle sa najčastejšie skúmajú typy kolagénov, a to hovädzí (pochádzajúci z hovädzieho dobytka) a morský (pochádzajúci z rýb).
Je kolagén vhodný na rast vlasov?
Používanie kolagénových doplnkov pre vlasy môže mať určité výhody, hoci existuje len obmedzené množstvo štúdií, ktoré by priamo skúmali súvislosť medzi ich užívaním a rastom vlasov. Niektoré štúdie zistili, že morské kolagénové peptidy by sa mohli používať na prevenciu vypadávania vlasov a stimuláciu vlasových folikulov na rast u osôb s alopeciou.
Existuje viacero typov kolagénu, pričom každý z nich plní v tele iné funkcie. Iné štúdie ukázali, že nedostatok určitých typov kolagénu môže mať za následok vypadávanie vlasov. Nedostatok kolagénu VI môže ovplyvniť cyklus vlasových folikulov, takže cielené pôsobenie na kolagén VI môže byť prospešné pri riešení narušeného rastu vlasov. Okrem toho nedostatok kolagénu XVII môže viesť k vypadávaniu vlasov a šediveniu.
Odborníci však upozorňujú, že väčšina výskumu kolagénových doplnkov bola úplne alebo čiastočne financovaná priemyselnými odvetviami, ktoré by mohli mať prospech z pozitívneho výsledku. Preto je dôležité dôkladne zvážiť zdroje.
Ako kolagén pomáha rastu vlasov?
Hoci nebolo jednoznačne dokázané, že kolagén môže pomôcť pri raste vlasov, existujú tri potenciálne spôsoby, ako vám kolagén môže pomôcť získať zdravé vlasy
- Regulácia cyklu rastu vlasov
- Boj proti oxidačnému stresu
- podpora syntézy kolagénu v pokožke
Pozrime sa na mechanizmy, ktoré stoja za kolagénom a rastom vlasov, aby sme zistili, ako môžete tieto výhody využiť pre svoju pokožku aj vlasy.
1. Morský kolagén môže regulovať cyklus rastu vlasov
Výskumná práca z roku 2024 odhaľuje, že suplementácia morským kolagénovým peptidom môže regulovať cyklus rastu vašich vlasov a udržať vaše vlasy dlhšie v anagénnej (rastovej) fáze. Morský kolagén sa získava z rýb a pozostáva z menších reťazcov molekúl (peptidov), ktoré sú ľahšie stráviteľné a vstrebateľné pre ľudský tráviaci systém. Tento druh kolagénu by mohol pomôcť znížiť nadmerné vypadávanie vlasov pri stavoch, ako je chronický telogénny efluvium a androgénna alopécia.
Tento účinok sa však zatiaľ pozoroval len in vitro a týka sa len morského kolagénu, pretože hovädzia odroda nevykazovala rovnaké vlastnosti. Ak teda uvažujete o používaní výživových doplnkov, overte si, aký typ kolagénu obsahujú.
2. Kolagén môže pomôcť znížiť oxidačný stres a starnutie vlasov
Kolagénové peptidy (najmä morská odroda) môžu stimulovať funkciu prirodzených antioxidačných systémov v ľudskom tele. To znamená, že môžu nepriamo pomôcť znížiť oxidačný stres vlasov, vďaka čomu budú odolnejšie voči lámavosti. Okrem toho, že oxidačný stres spôsobuje poškodenie vlasov, môže súvisieť aj s predčasným šedivením a rednutím vlasov.
3. Kolagénové doplnky podporujú syntézu kolagénu
Užívanie kolagénových doplnkov môže podporiť syntézu kolagénu v pokožke hlavy a udržiavať správnu štruktúru spojivového tkaniva. To pomáha tvorbe a udržiavaniu malých krvných ciev v pokožke hlavy, vďaka čomu sa ku korienkom vlasov dostane viac kyslíka a živín. Tieto dodatočné zdroje môžu viesť k zníženiu vypadávania vlasov a zlepšeniu ich opätovného rastu.
Ako dlho trvá, kým kolagén zlepší rast vlasov?
Žiadne nezávislé vedecké štúdie neskúmali, ako dlho trvá, kým kolagénové doplnky zlepšia štruktúru alebo rast vlasov. Je však pravdepodobné, že akýkoľvek vplyv kolagénu sa prejaví až po niekoľkých mesiacoch.
Jedna štúdia vykonaná na doplnku stravy, ktorý obsahuje hydrolyzovaný kolagén a vitamín C, odhalila po 12 týždňoch každodenného podávania takmer 28 % nárast počtu vlasov u 140 účastníkov, prevažne žien, v porovnaní s placebom. Je však dobré mať na pamäti, že odvtedy neboli hlásené žiadne podobné zistenia a väčšina autorov tejto štúdie bola v čase jej zverejnenia zamestnaná v spoločnosti vyrábajúcej príslušný doplnok.
Dĺžka cyklu rastu vlasov je u každého iná a zvyčajne trvá tri až sedem rokov. Vaše folikuly strávia väčšinu tohto času v anagénnej (rastovej) fáze, takže môže trvať určitý čas, kým sa prejavia účinky kolagénu na rast vlasov:
Riziká a vedľajšie účinky kolagénu na vlasy
Výskum naznačuje, že vedľajších účinkov a rizík užívania kolagénu je málo. Je to relatívne bezpečný doplnok, ktorý môže vyskúšať väčšina ľudí, aj keď o jeho prínosoch sa stále diskutuje.
Niektoré druhy kolagénu sa však vyrábajú z rýb, mäkkýšov a vajec. Ak ste na tieto zložky alergickí, vyhnite sa kolagénovým doplnkom z nich získaným.
Niektoré druhy kolagénu tak môžu byť nevhodné aj pre tých, ktorí dodržiavajú vegetariánsku alebo vegánsku stravu.
Náš vegánsky kolagén si možete kupiť TU.
Ktorý typ kolagénu je najlepší na rast vlasov?
K dispozícii je niekoľko druhov kolagénu vrátane kolagénového prášku, kolagénových peptidov a kolagénových bielkovín. Prášky sú zvyčajne určené na zamiešanie do nápoja, zatiaľ čo iné sa môžu užívať vo forme tabliet.
Kolagénové proteíny pozostávajú z väčších molekúl ako peptidy. To znamená, že črevám trvá dlhšie, kým kolagén strávia a vstrebajú, takže pokrok môže byť pomalší. A keďže trávenie kolagénu trvá dlho, značná časť doplnených bielkovín môže zostať nevstrebaná, a tak prísť nazmar. Morský kolagén má však menšie peptidové molekuly, ktoré sa môžu stráviť rýchlejšie.
Väčšinou sa skúmali morské kolagénové peptidy ako stimulátor rastu vlasov a mnohé štúdie sa uskutočnili na zvieratách alebo in vitro, len zriedkavo na ľudských účastníkoch. Ak teda plánujete vyskúšať kolagén na vlasy, je dobré začať s nimi - majte však na pamäti, že nie sú overenou liečbou rastu vlasov.
Kolagén zmiešaný s biotínom na vlasy: Funguje to?
Niektoré kolagénové doplnky obsahujú biotín na vlasy, ďalší doplnok, o ktorom sa často tvrdí, že je prospešný pre udržanie zdravých vlasov. Podobne ako kolagén, aj biotín je nevyhnutný pre rast vlasov. Nedostatok tejto živiny môže viesť k mužskej plešatosti.
Vo všeobecnosti je však lepšie získavať potrebné množstvo biotínu zo stravy, než z doplnkov. Neexistujú dôkazy, že kombinácia tejto živiny a kolagénu vo forme doplnkov (alebo užívanie samotného biotínu) pomôže pri podpore rastu vlasov.
Aj keď kolagén v kombinácii s biotínom nemusí byť pre rast vašich vlasov obzvlášť účinný, existuje mnoho iných vedecky overených spôsobov liečby vypadávania vlasov, ktoré môžete vyskúšať.
Osvedčené alternatívy ku kolagénu, ktoré môžu pomôcť rastu vlasov
Ak sa stretávate s rednutím vlasov, tu sú niektoré z najbežnejších liečebných postupov a terapií, ktoré môžu pomôcť obmedziť vypadávanie vlasov a stimulovať ich opätovný rast, v závislosti od typu alopécie:
Minoxidil
Minoxidil je vazodilatátor, čo znamená, že pomáha rozšíriť cievy a zvýšiť prietok krvi. To pomáha dopraviť viac kyslíka a živín do vlasových folikulov, čím im poskytuje zdroje potrebné na rast a prosperitu.
Vďaka tomuto mechanizmu účinku je Minoxidil všestranný a účinný pri rôznych stavoch vypadávania vlasov, ako je plešatosť mužského alebo ženského typu, telogénne efluvium a alopecia areata.
Finasterid
Tento liek je jedným z najčastejšie predpisovaných liekov na liečbu vypadávania vlasov pri mužskej plešatosti. Finasterid účinkuje tak, že účinne znižuje hladinu mužského hormónu nazývaného dihydrotestosterón (DHT ) v krvi. Tento hormón je zodpovedný za spôsobovanie vypadávania vlasov pri androgenetickej alopécii.
Hoci však niektoré štúdie naznačujú, že finasterid môže byť účinný aj proti ženskej plešatosti, zvyčajne sa neodporúča ženám pred menopauzou, pretože môže spôsobiť vrodené chyby a hormonálnu nerovnováhu.
Kortikosteroidy
Ak máte autoimunitné ochorenie, ako je alopecia alebo psoriáza pokožky hlavy, váš trichológ vám môže odporučiť steroidný krém proti vypadávaniu vlasov. Kortikosteroidy pomáhajú zmierniť zápal, ktorý spôsobuje vypadávanie vlasov. Zatiaľ čo miernejšie formy týchto stavov možno úspešne liečiť lokálne, pokročilejšie môžu vyžadovať intralezionálne injekcie steroidov proti vypadávaniu vlasov.
Transplantácia vlasov
Ak ste vyskúšali lieky na rast vlasov bez výrazného zlepšenia alebo jednoducho hľadáte dlhodobú liečbu alopécie, odpoveďou môže byť transplantácia vlasov.
Operácia obnovy vlasov je vo všeobecnosti bezpečná, účinná a nevyžaduje si hospitalizáciu. Keďže sa vykonáva v lokálnej anestézii, počas zákroku ste pri vedomí, ale necítite žiadnu bolesť. Chirurg vám odoberie zdravé vlasové folikuly zo zadnej časti hlavy (kde vlasy nie sú postihnuté androgenetickou alopeciou) a transplantuje ich do vašich plešatých oblastí.
Trvalá transplantácia vlasov je s dnešnou technológiou najbližšie k vyliečeniu plešatosti.