Psoriáza

Obsah:

 • Príznaky psoriázy
 • Diagnostika psoriázy
 • Liečba psoriázy
 • Úvahy o liečbe psoriázy
 • Životný štýl a domáce prostriedky proti psoriáze

Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje vyrážku so svrbivými, šupinatými škvrnami, najčastejšie na kolenách, lakťoch, trupe a pokožke hlavy.

Psoriáza je bežné, dlhodobé (chronické) ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť. Môže byť bolestivá, narúšať spánok a sťažovať sústredenie. Ochorenie má tendenciu prechádzať cyklami, ktoré sa na niekoľko týždňov alebo mesiacov zhoršujú a potom na chvíľu ustúpia. Bežnými spúšťačmi u ľudí s genetickou predispozíciou na psoriázu sú infekcie, rezné rany alebo popáleniny a niektoré lieky.

K dispozícii je liečba, ktorá vám pomôže zvládnuť príznaky. Môžete vyskúšať aj návyky a stratégie zvládania životného štýlu, ktoré vám pomôžu lepšie žiť so psoriázou.

Príznaky psoriázy

Medzi bežné príznaky psoriázy patria:

 • Vyrážka, ktorej vzhľad sa u jednotlivých osôb značne líši, od škvŕn podobných lupinám až po rozsiahle erupcie na veľkej časti tela.
 • vyrážky, ktoré sa líšia farbou, spravidla majú fialové odtiene so sivými šupinami na hnedej alebo čiernej pokožke a ružové alebo červené so striebornými šupinami na bielej pokožke
 • malé šupinaté škvrny (bežne sa vyskytujú u detí)
 • suchá, popraskaná koža, ktorá môže krvácať
 • svrbenie, pálenie alebo bolestivosť
 • Cyklické vyrážky, ktoré sa objavujú niekoľko týždňov alebo mesiacov a potom ustupujú

Existuje niekoľko typov psoriázy, z ktorých každý sa líši svojimi príznakmi a symptómami:

 • Plaková psoriáza. Najbežnejší typ psoriázy, plaková psoriáza, spôsobuje suché, svrbiace, vyvýšené kožné škvrny (plaky) pokryté šupinami. Môže ich byť málo alebo veľa. Zvyčajne sa objavujú na lakťoch, kolenách, spodnej časti chrbta a na pokožke hlavy. Škvrny majú rôznu farbu v závislosti od farby pokožky. Postihnutá koža sa môže zahojiť dočasnými zmenami farby (postzápalová hyperpigmentácia), najmä na hnedej alebo čiernej koži.
 • Psoriáza nechtov. Psoriáza môže postihnúť nechty na rukách a nohách, pričom spôsobuje jamky, abnormálny rast nechtov a zmenu farby. Psoriatické nechty sa môžu uvoľniť a oddeliť od nechtového lôžka (onycholýza). Závažné ochorenie môže spôsobiť rozpad nechtov.
 • Gutánna psoriáza. Gutátna psoriáza postihuje predovšetkým mladých dospelých a deti. Zvyčajne ju vyvoláva bakteriálna infekcia, napríklad angína. Vyznačuje sa malými šupinatými škvrnami v tvare kvapiek na trupe, rukách alebo nohách.
 • Inverzná psoriáza. Inverzná psoriáza postihuje najmä kožné záhyby v oblasti slabín, zadku a pŕs. Spôsobuje hladké škvrny zapálenej kože, ktoré sa zhoršujú trením a potením. Tento typ psoriázy môžu vyvolať plesňové infekcie.
 • Pustulárna psoriáza. Pustulárna psoriáza, zriedkavý typ, spôsobuje jasne ohraničené pľuzgiere naplnené hnisom. Môže sa vyskytovať v rozsiahlych škvrnách alebo na malých plochách na dlaniach alebo chodidlách.
 • Erytrodermická psoriáza. Najmenej častý typ psoriázy, erytrodermická psoriáza, môže pokrývať celé telo olupujúcou sa vyrážkou, ktorá môže intenzívne svrbieť alebo páliť. Môže byť krátkodobá (akútna) alebo dlhodobá (chronická).

 

Diagnostika psoriázy

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám položí otázky o vašom zdravotnom stave a vyšetrí vašu pokožku, pokožku hlavy a nechty. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám potom môže odobrať malú vzorku kože (biopsiu) na vyšetrenie pod mikroskopom. To pomôže určiť typ psoriázy a vylúčiť iné ochorenia.

Liečba psoriázy

Cieľom liečby psoriázy je zastaviť rýchly rast kožných buniek a odstrániť šupiny. Možnosti zahŕňajú krémy a masti (lokálna liečba), svetelnú terapiu (fototerapia) a perorálne alebo injekčne podávané lieky.

Ktoré liečebné postupy použijete, závisí od toho, aká závažná je psoriáza a ako reagovala na predchádzajúcu liečbu a opatrenia samoliečby. Možno budete musieť vyskúšať rôzne lieky alebo kombináciu liečby, kým nájdete prístup, ktorý bude fungovať. Aj pri úspešnej liečbe sa zvyčajne ochorenie vráti.

Lokálna liečba

 • Kortikosteroidy. Tieto lieky sú najčastejšie predpisovanými liekmi na liečbu miernej až stredne ťažkej psoriázy. Sú dostupné vo forme olejov, mastí, krémov, pleťových vôd, gélov, pien, sprejov a šampónov. Mierne kortikosteroidné masti (hydrokortizón) sa zvyčajne odporúčajú na citlivé oblasti, ako je tvár alebo kožné záhyby, a na liečbu rozsiahlych škvŕn. Lokálne kortikosteroidy sa môžu aplikovať raz denne počas vzplanutia a striedavo počas dní alebo víkendov počas remisie. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže predpísať silnejší kortikosteroidný krém alebo masť - triamcinolón (Trianex) alebo klobetazol (Cormax, Temovate, iné) - na menšie, menej citlivé alebo ťažšie liečiteľné oblasti. Dlhodobé používanie alebo nadmerné používanie silných kortikosteroidov môže spôsobiť stenčenie kože. Časom môžu lokálne kortikosteroidy prestať účinkovať.
 • Analógy vitamínu D. Syntetické formy vitamínu D - napríklad kalcipotrién (Dovonex, Sorilux) a kalcitriol (Vectical) - spomaľujú rast kožných buniek. Tento typ lieku sa môže používať samostatne alebo s lokálnymi kortikosteroidmi. Kalcitriol môže spôsobiť menšie podráždenie v citlivých oblastiach. Kalcipotrién a kalcitriol sú zvyčajne drahšie ako lokálne kortikosteroidy.
 • Retinoidy. Tazarotén (Tazorac, Avage, iné) je dostupný ako gél alebo krém. Aplikuje sa raz alebo dvakrát denne. Najčastejšími vedľajšími účinkami sú podráždenie kože a zvýšená citlivosť na svetlo. Tazarotén sa neodporúča, keď ste tehotná alebo dojčíte, alebo ak plánujete otehotnieť.
 • Inhibítory kalcineurínu. Inhibítory kalcineurínu - napríklad takrolimus (Protopic) a pimekrolimus (Elidel) - upokojujú vyrážku a znižujú tvorbu šupín. Môžu byť obzvlášť užitočné v oblastiach s tenkou kožou, napríklad okolo očí, kde steroidné krémy alebo retinoidy pôsobia dráždivo alebo škodlivo. Inhibítory kalcineurínu sa neodporúčajú, keď ste tehotná alebo dojčíte, alebo ak plánujete otehotnieť. Tento liek tiež nie je určený na dlhodobé užívanie z dôvodu možného zvýšeného rizika rakoviny kože a lymfómu.
 • Kyselina salicylová. Šampóny a roztoky na pokožku hlavy s obsahom kyseliny salicylovej znižujú šupinatenie pokožky hlavy pri psoriáze. Sú dostupné v sile bez lekárskeho predpisu alebo na lekársky predpis. Tento typ výrobku sa môže používať samostatne alebo s inou lokálnou liečbou, pretože pripravuje pokožku hlavy na ľahšie vstrebávanie liekov.
 • Uhoľný decht. Uhoľný decht znižuje šupinatenie, svrbenie a zápal. Je dostupný v silách bez lekárskeho predpisu a na lekársky predpis. Dodáva sa v rôznych formách, napríklad ako šampón, krém a olej. Tieto produkty môžu pokožku podráždiť. Sú tiež špinavé, zafarbujú oblečenie a posteľnú bielizeň a môžu mať silný zápach. Liečba uhoľným dechtom sa neodporúča, keď ste tehotná alebo dojčíte.
 • Antralín. Antralín je dechtový krém, ktorý spomaľuje rast kožných buniek. Môže tiež odstrániť šupiny a vyhladiť pokožku. Nie je určený na použitie na tvár alebo genitálie. Antralín môže podráždiť pokožku a zafarbí takmer všetko, čoho sa dotkne. Zvyčajne sa aplikuje na krátky čas a potom sa zmyje.

Svetelná terapia

Svetelná terapia je prvou líniou liečby stredne ťažkej až ťažkej psoriázy, a to buď samostatne, alebo v kombinácii s liekmi. Zahŕňa vystavenie kože kontrolovanému množstvu prirodzeného alebo umelého svetla. Potrebné sú opakované ošetrenia. Poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o tom, či je pre vás domáca fototerapia vhodná.

 • Slnečné svetlo. Krátke, každodenné vystavenie slnečnému svetlu (helioterapia) môže zlepšiť psoriázu. Pred začatím liečby slnečným svetlom sa opýtajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na najbezpečnejší spôsob používania prirodzeného svetla na liečbu psoriázy.
 • Goeckermanova terapia. Prístup, ktorý kombinuje liečbu uhoľným dechtom so svetelnou terapiou, sa nazýva Goeckermanova terapia. Môže byť účinnejšia, pretože uhoľný decht zvyšuje citlivosť kože na ultrafialové svetlo B (UVB).
 • Širokopásmové UVB žiarenie. Kontrolované dávky širokopásmového UVB svetla z umelého zdroja svetla môžu liečiť jednotlivé škvrny psoriázy, rozsiahlu psoriázu a psoriázu, ktorá sa nezlepšuje lokálnou liečbou. Krátkodobé vedľajšie účinky môžu zahŕňať zapálenú, svrbiacu a suchú pokožku.
 • Úzkopásmové UVB žiarenie. Terapia úzkopásmovým UVB svetlom môže byť účinnejšia ako liečba širokopásmovým UVB svetlom. Na mnohých miestach nahradila širokopásmovú liečbu. Zvyčajne sa podáva dva alebo trikrát týždenne, kým sa stav pokožky nezlepší, a potom menej často na udržiavaciu liečbu. Úzkopásmová fototerapia UVB však môže spôsobovať závažnejšie vedľajšie účinky ako širokopásmová UVB.
 • Psoralén plus ultrafialové žiarenie A (PUVA). Táto liečba zahŕňa užívanie lieku citlivého na svetlo (psoralenu) pred vystavením postihnutej kože UVA žiareniu. Svetlo UVA preniká hlbšie do kože ako svetlo UVB a psoralén zvyšuje citlivosť kože na vystavenie UVA. Táto agresívnejšia liečba dôsledne zlepšuje stav pokožky a často sa používa pri ťažšej psoriáze. Krátkodobé vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosť, bolesť hlavy, pálenie a svrbenie. Medzi možné dlhodobé vedľajšie účinky patrí suchá a vráskavá koža, pehy, zvýšená citlivosť na slnko a zvýšené riziko rakoviny kože vrátane melanómu.
 • Excimerový laser. Pri tejto forme svetelnej terapie sa silné UVB svetlo zameriava len na postihnutú pokožku. Terapia excimerovým laserom si vyžaduje menej sedení ako tradičná fototerapia, pretože sa používa silnejšie UVB svetlo. Medzi vedľajšie účinky môže patriť zápal a tvorba pľuzgierov.

Perorálne alebo injekčne podávané lieky

Ak máte stredne ťažkú až ťažkú psoriázu alebo ak iné spôsoby liečby nezabrali, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže predpísať perorálne alebo injekčné (systémové) lieky. Niektoré z týchto liekov sa používajú len krátkodobo a môžu sa striedať s inou liečbou, pretože môžu mať závažné vedľajšie účinky.

 • Steroidy. Ak máte niekoľko malých, pretrvávajúcich škvŕn psoriázy, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže navrhnúť injekciu triamcinolónu priamo do nich.
 • Retinoidy. Acitretín a iné retinoidy sú tabletky používané na zníženie tvorby kožných buniek. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať suchú pokožku a bolesť svalov. Tieto lieky sa neodporúčajú, keď ste tehotná alebo dojčíte, alebo ak plánujete otehotnieť.
 • Biologické lieky. Tieto lieky, zvyčajne podávané injekčne, menia imunitný systém spôsobom, ktorý narúša cyklus ochorenia a v priebehu niekoľkých týždňov zlepšuje príznaky a prejavy ochorenia. Niektoré z týchto liekov sú schválené na liečbu stredne ťažkej až ťažkej psoriázy u ľudí, ktorí nereagovali na prvú líniu liečby. Medzi možnosti patria apremilast (Otezla), etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira), ustekinumab (Stelara), secukinumab (Cosentyx), ixekizumab (Taltz), guselkumab (Tremfya), tildrakizumab (Ilumya) a certolizumab (Cimzia). Tri z nich - etanercept, ixekizumab a ustekinumab - sú schválené pre deti. Tieto typy liekov sú drahé a môžu, ale nemusia byť hradené zo zdravotného poistenia. Biologické lieky sa musia používať opatrne, pretože nesú riziko potlačenia imunitného systému spôsobom, ktorý zvyšuje riziko závažných infekcií. Ľudia užívajúci túto liečbu musia byť vyšetrení na tuberkulózu.
 • Metotrexát. Metotrexát (Trexall), ktorý sa zvyčajne podáva týždenne ako jednorazová perorálna dávka, znižuje tvorbu kožných buniek a potláča zápal. Je menej účinný ako adalimumab a infliximab. Môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť, stratu chuti do jedla a únavu. Ľudia užívajúci metotrexát dlhodobo potrebujú priebežné vyšetrenia na sledovanie krvného obrazu a funkcie pečene. Ľudia musia prestať užívať metotrexát najmenej tri mesiace pred pokusom o otehotnenie. Tento liek sa neodporúča pre tých, ktorí dojčia.
 • Cyklosporín. Cyklosporín (Gengraf, Neoral, Sandimmune), ktorý sa užíva perorálne pri ťažkej psoriáze, potláča imunitný systém. Účinnosťou je podobný metotrexátu, ale nemôže sa používať nepretržite dlhšie ako rok. Podobne ako iné imunosupresíva, aj cyklosporín zvyšuje riziko infekcií a iných zdravotných problémov vrátane rakoviny. Ľudia užívajúci cyklosporín dlhodobo potrebujú priebežné vyšetrenia na sledovanie krvného tlaku a funkcie obličiek. Tieto lieky sa neodporúčajú, ak ste tehotná alebo dojčíte, alebo ak plánujete otehotnieť.
 • Iné lieky: Cyklocyklosporín sa môže podávať len v prípade, že je to možné. Tioguanín (Tabloid) a hydroxyurea (Droxia, Hydrea) sú lieky, ktoré sa môžu používať, keď nemôžete užívať iné lieky. O možných vedľajších účinkoch týchto liekov sa poraďte so svojím lekárom.

aaprobiotika

Úvahy o liečbe psoriázy

Vy a váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zvolíte liečebný postup na základe vašich potrieb a typu a závažnosti vašej psoriázy. Pravdepodobne začnete s najmiernejšou liečbou - lokálnymi krémami a liečbou ultrafialovým svetlom (fototerapia). Potom, ak sa váš stav nezlepší, môžete prejsť na silnejšiu liečbu.

Ľudia s pustulóznou alebo erytrodermickou psoriázou zvyčajne musia začať so silnejšími (systémovými) liekmi.

V každej situácii je cieľom nájsť čo najúčinnejší spôsob spomalenia bunkovej výmeny s čo najmenším počtom vedľajších účinkov.

Alternatívna medicína

Niektoré štúdie tvrdia, že alternatívne terapie (integratívna medicína) - produkty a postupy, ktoré nie sú súčasťou bežnej lekárskej starostlivosti alebo ktoré sa vyvinuli mimo tradičnej západnej praxe - zmierňujú príznaky psoriázy. Medzi príklady alternatívnych terapií, ktoré používajú ľudia so psoriázou, patria špeciálne diéty, vitamíny, akupunktúra a bylinné produkty aplikované na kožu. Žiadny z týchto prístupov nie je podložený silnými dôkazmi, ale vo všeobecnosti sú bezpečné a môžu pomôcť zmierniť svrbenie a šupinatenie u ľudí s miernou až stredne ťažkou psoriázou.

Krém s výťažkom z aloe. Krém s výťažkom z aloe vera, ktorý sa získava z listov rastliny aloe vera, môže znížiť šupinatenie, svrbenie a zápal. Možno budete musieť krém používať niekoľkokrát denne počas jedného mesiaca alebo dlhšie, aby ste na pokožke spozorovali zlepšenie.
Doplnky stravy s rybím olejom. Perorálna liečba rybím olejom používaná v kombinácii s UVB terapiou môže znížiť rozsah vyrážky. Nanášanie rybieho oleja na postihnutú pokožku a jej zakrytie obväzom na šesť hodín denne počas štyroch týždňov by mohlo zlepšiť šupinatenie.
Oregonské hrozno. Oregonské hrozno - známe aj ako dúška - sa aplikuje na pokožku a môže znížiť závažnosť psoriázy.

Ak uvažujete o alternatívnej medicíne na zmiernenie príznakov psoriázy, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o výhodách a nevýhodách týchto prístupov.

Životný štýl a domáce prostriedky proti psoriáze

Vyskúšajte tieto opatrenia sebaobsluhy, aby ste lepšie zvládli psoriázu:

 • Kúpte sa denne. V sprche alebo vo vani sa umývajte jemne, namiesto drhnutia pokožky. Používajte vlažnú vodu a jemné mydlá s prídavkom olejov alebo tukov. Môže pomôcť pridať do vody vo vani olej do kúpeľa, epsomskú soľ alebo ovsené vločky a namáčať sa aspoň 15 minút.
 • Udržujte pokožku vlhkú. Denne používajte hydratačný krém. Ak sa hydratujete po kúpeli, jemne ju osušte a naneste preferovaný produkt, kým je pokožka ešte vlhká. Pre veľmi suchú pokožku môžu byť vhodnejšie oleje alebo ťažké hydratačné prípravky na báze masti - zostávajú na pokožke dlhšie ako krémy alebo pleťové mlieka. Ak sa zdá, že hydratácia zlepšuje stav vašej pokožky, aplikujte výrobok viac ako raz denne. Ak je v mieste vášho bydliska veľmi suchý vzduch, použite zvlhčovač vzduchu, ktorý dodá vzduchu vlhkosť.
 • Postihnuté miesta zakryte na noc. Pred spaním naneste na postihnutú pokožku hydratačný krém na báze masti a zabaľte ju plastovou fóliou. Po prebudení odstráňte igelit a umyte šupiny.
 • Vystavte pokožku malému množstvu slnečného svetla. O najlepšom spôsobe využívania prirodzeného slnečného svetla na ošetrenie pokožky sa informujte u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Kontrolované množstvo slnečného svetla môže zlepšiť psoriázu, ale príliš veľa slnka môže vyvolať alebo zhoršiť prepuknutie ochorenia a zvýšiť riziko rakoviny kože. Zaznamenávajte si čas strávený na slnku a pokožku, ktorá nie je postihnutá psoriázou, chráňte klobúkom, oblečením alebo opaľovacím krémom s ochranným faktorom (SPF) aspoň 30.
 • Vyhnite sa škrabaniu. Pomôcť môže použitie krému alebo masti proti svrbeniu bez lekárskeho predpisu s obsahom hydrokortizónu alebo kyseliny salicylovej. Ak máte psoriázu pokožky hlavy, vyskúšajte liečivý šampón, ktorý obsahuje uhoľný decht. Nechty si zastrihávajte tak, aby vám neporanili pokožku, ak sa poškriabete. Noste mäkké tkaniny, ktoré neprispievajú k svrbeniu.
 • Vyhýbajte sa spúšťačom psoriázy. Všímajte si, čo spúšťa vašu psoriázu, a podniknite kroky, aby ste tomu zabránili alebo sa tomu vyhli. Infekcie, poranenia kože, fajčenie a intenzívne slnenie môžu psoriázu zhoršiť.
 • Zostaňte v pohode. Prílišná horúčava môže spôsobiť svrbenie pokožky. Ak ste počas horúcich dní vonku, noste ľahké oblečenie. Ak máte klimatizáciu, používajte ju počas horúcich dní, aby ste sa ochladili. Majte v mrazničke studené obklady a priložte ich na svrbiace miesta, aby ste si na niekoľko minút uľavili. Môžete skúsiť uložiť hydratačný krém do chladničky, aby ste pri jeho aplikácii pridali chladivý účinok.
 • Snažte sa dodržiavať zdravý životný štýl. Skúste praktizovať ďalšie návyky zdravého životného štýlu, ktoré vám pomôžu zvládnuť psoriázu. Patrí medzi ne aktivita, dobré stravovanie, obmedzenie alebo vyhýbanie sa konzumácii alkoholu a udržiavanie zdravej hmotnosti.

 

Späť do obchodu