Prínosy kolagénu pre zdravie

Obsah:

  • Čo je kolagén?
  • Výhody kolagénu
  • Typy kolagénu
  • Čo poškodzuje kolagén?
  • Zdroje kolagénu
  • Vedľajšie účinky kolagénu

Kolagén je pozoruhodná bielkovina, ktorá sa už dlho používa na boj proti fyzickým prejavom starnutia, od vrások až po bolesti kĺbov. Stal sa kľúčovou zložkou mnohých produktov proti starnutiu, ktoré tvrdia, že pomáhajú obnoviť kolagén zvnútra, ale aké sú skutočné výhody kolagénu?

Čo je kolagén?

Termín kolagén pochádza z gréckych slov Kola (lepidlo) a Gennaro (vyrábať), čo voľne preložené znamená „výrobca lepidla“ a odráža neoddeliteľnú úlohu kolagénu pri udržiavaní tela pohromade. Kolagén je vláknitá bielkovina, ktorá sa nachádza v spojivových tkanivách a poskytuje podpornú štruktúru pre svaly, kosti a väzy. V skutočnosti kolagén tvorí jednu tretinu všetkých bielkovín produkovaných v tele.

Kolagén sa v tele prirodzene tvorí, ale s pribúdajúcim vekom ho ubúda. To môže mať za následok výskyt vrások, lámavých vlasov a stuhnutých kĺbov. Po 30. roku života sa kolagén začína rozkladať, ak sa nepodniknú kroky na jeho ochranu.

kolagen_7

Výhody kolagénu

Predpokladá sa, že kolagén zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní organizmu, najmä pokiaľ ide o faktory závislé od veku.

Pokožka

Kolagén prospieva pokožke viacerými spôsobmi. Pomáha posilňovať cievy a zvyšuje prísun krvi, kyslíka a živín do pokožky. To následne stimuluje tvorbu tkaniva a urýchľuje hojenie rán. Kolagén a elastín sa nachádzajú v dermálnej (strednej) vrstve pokožky, kde pomáhajú vypĺňať bunky pre hladšiu a mladšie vyzerajúcu pokožku.

Rast vlasov

Koreň každého jednotlivého vlasového vlákna je obklopený plášťom z kolagénu, ktorý pomáha dodávať živiny potrebné na rast a obnovu. Vďaka tomu kolagén pomáha zväčšovať priemer jednotlivých vlasov a udržiava ich pevnosť, lesk a rast.

Rast nechtov

Nechty sa skladajú z bielkovín, ktoré sa bez správneho prísunu živín môžu stať krehkými. Doplnky stravy s kolagénom môžu prispieť k ich posilneniu a poddajnosti.

Funkcia kĺbov

Kolagén udržiava vláknitú a pružnú štruktúru kostí a kĺbov a pôsobí ako tlmič nárazov. Dopĺňanie kolagénu môže pomôcť spomaliť zhoršovanie stavu chrupaviek v priebehu času a udržať kĺby neporušené a pohyblivé.

Hmotnosť kostí

Kolagén tvorí 90 % kostnej hmoty. Užívanie kolagénu spolu s ďalšími dôležitými vitamínmi a minerálmi môže pomôcť zlepšiť metabolizmus kostí a znížiť riziko ochorení súvisiacich s kosťami, ako je osteoporóza a osteomalácia.

Typy kolagénu

Existuje 28 rôznych typov kolagénu, ale telo potrebuje len typy 1, 2 a 3 (spolu s vitamínom C), aby si mohlo samo vyrobiť všetkých 28 typov. Typy 1, 2 a 3 spolu tvoria približne 90 % kolagénu v tele:

  • Typ 1 sa nachádza v koži, kostiach, šľachách a tkanivách medzi orgánmi.
  • Typ 2 sa nachádza v chrupavkách spolu s kyselinou hyalurónovou
  • Typ 3 sa nachádza vo svaloch, cievach a koži

V prirodzenom stave sú molekuly kolagénu veľmi veľké a pre telo je zložité ich absorbovať. Na rozloženie kolagénu na menšie molekulárne fragmenty a zlepšenie vstrebávania sa používa proces hydrolýzy.

Čo poškodzuje kolagén?

Existuje mnoho faktorov stravy a životného štýlu, ktoré urýchľujú rozpad kolagénu, vrátane:

Vysoká konzumácia cukru

Existuje mnoho viditeľných účinkov cukru na pokožku, najmä na výskyt jemných liniek a vrások. Cukor urýchľuje glykáciu, prirodzený proces, pri ktorom sa cukor v krvnom obehu viaže na bielkoviny a vytvára škodlivé molekuly nazývané konečné produkty pokročilej glykácie (AGE).

Kolagén a elastín sú obzvlášť citlivé na toto poškodenie, ktoré časom spôsobuje ich vysychanie a krehnutie. Glykácia tiež mení kolagén typu 3 na kolagén typu 1, ktorý je krehkejší.

Fajčenie

Fajčenie spôsobuje zužovanie ciev vrátane tých, ktoré vyživujú vonkajšie vrstvy kože. To znamená, že pokožka dostáva menej kyslíka a živín, čo zvyšuje výskyt vrások.

Vystavovanie sa slnku

Slnečné žiarenie zvyšuje tvorbu AGE, preto je ochrana pokožky pred slnečnými lúčmi jedným z najúčinnejších spôsobov boja proti starnutiu. Každý deň používajte širokospektrálny opaľovací krém SPF 30.

Nedostatočný spánok

Všetci sme si všimli tmavé kruhy, opuchnuté oči a jemné vrásky po nedostatočnom spánku. Počas spánku vrcholia rastové hormóny, ktoré pomáhajú telu obnovovať tkanivá a bunky vrátane kolagénu v pokožke a svaloch.

Dehydratácia

Ak je telo dehydrované, bunky sa vyprázdňujú a kolagén sa stáva tuhým a krehkým, čo má za následok vznik jemných vrások. Snažte sa denne skonzumovať aspoň 2 litre vody.

Zdroje kolagénu

V minulosti bola naša strava bohatá na kolagén, ale mnohé tradičné zdroje stravy, ako napríklad domáci vývar z kostí, už takmer vymizli. Dnes sú potravinové zdroje kolagénu najmä vo forme obohatených potravín, práškov a tabliet. Tie sa pre ľudí, ktorí chodia do posilňovne, dajú ľahko pridať aj do smoothies, proteínových kokteilov alebo palaciniek.

Stále je možné konzumovať stravu bohatú na potraviny, ktoré pomáhajú telu vyrábať kolagén, ako sú napríklad jahody bohaté na antioxidanty, čerešne, jablká, pomaranče a brokolica. Prospešné môžu byť aj zdroje bielkovín, ako sú mliečne výrobky, vajcia a chudé mäso, najmä tie bohaté na aminokyseliny lyzín a prolín.

Na kozmetické účely možno priamo do priehlbín spôsobených vráskami aplikovať kolagénové výplne, ktorých účinok môže trvať až šesť mesiacov. Krémy a pleťové vody môžu tiež pomôcť stimulovať tvorbu nového kolagénu a znížiť poškodenie existujúceho kolagénu.

Vedľajšie účinky kolagénu

Kolagén, najmä z kozmetických výplní, môže vyvolať alergickú reakciu. Ak po ošetrení spozorujete príznaky začervenania, svrbenia a opuchu, obráťte sa na svojho praktického lekára alebo dermatológa. Vysoký príjem kolagénu môže tiež zvýšiť citlivosť na iné potravinové alergie.

Pri dopĺňaní kolagénu užívajte kolagén aspoň 30 minút pred konzumáciou iných bielkovín, aby ste zlepšili vstrebávanie a znížili riziko vedľajších účinkov. Kolagén zvyčajne pochádza zo zvierat, takže často nie je vhodný pre vegetariánov.