Obsah:
- Príznaky nezdravého čreva
- Najlepšie doplnky pre zdravie čriev
- Záver
Náš tráviaci systém môže byť notoricky citlivý nielen na potraviny, ktoré konzumujeme, ale aj na iné stavy a zmeny v tele. Vplyvom stresu a intolerancií sa môže starostlivo udržiavané prostredie vnútri žalúdka a čriev vyviesť z rovnováhy. V malom množstve to spôsobuje nepríjemné pocity a drobné ťažkosti, ale zanedbanie týchto príznakov môže mať následný účinok a vyvolať vážnejšie črevné a žalúdočné ťažkosti.
Pozorné sledovanie stravy a životného štýlu zvyčajne dokáže tieto žalúdočné ťažkosti uhasiť, ale čo ak potrebujete pomocnú ruku, aby ste všetko udržali v pokoji? Pripravili sme pre vás zoznam najlepších doplnkov stravy pre vaše črevá, ktoré môžu pomôcť zmierniť rôzne stavy, od IBS cez nevoľnosť až po silnú plynatosť.
Príznaky nezdravého čreva
Váš črevný mikrobióm môže byť ovplyvnený:
- stres
- príliš málo spánku
- nedostatok fyzickej aktivity
- konzumácia príliš veľkého množstva ultra-spracovaných potravín
- fajčenie a pitie alkoholu
- užívanie antibiotík.
Črevný mikrobióm ovplyvňujú aj veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť, ako napríklad prostredie, vek, spôsob narodenia a to, či sme boli ako dieťa dojčení alebo kŕmení z fľaše.
Hoci nemôžeme použiť jedno konkrétne meradlo pre zdravie našich čriev, medzi niektoré príznaky, že môžete mať zlý stav čriev, patria:
- tráviace príznaky - napríklad plynatosť, nadúvanie, zápcha, hnačka a pálenie záhy
- poruchy spánku alebo únava
- nálada/emocionálny stav - napríklad vysoký stres, nízka nálada alebo úzkosť
- vysoká frekvencia infekčných ochorení - napríklad prechladnutie.
Najlepšie doplnky pre zdravie čriev
Zázvor
Zázvor, jedno z najobľúbenejších korenín na svete, je zároveň vynikajúcim doplnkom pre tých, ktorí sa snažia udržať si chuť na jedlo. Pochádza z Číny a Indie, bol horúcim (a drahým) tovarom a Rimania s ním obchodovali pre jeho liečivé vlastnosti. Často sa používal proti nevoľnosti, ako aj proti veciam, ktoré ju spôsobujú, napríklad proti morskej chorobe. Toto dedičstvo pretrváva dodnes a zázvor sa používa ako doplnok pri nevoľnosti z pohybu a nevoľnosti všetkého druhu.
Zázvorové výživové doplnky zvyčajne obsahujú výťažok z koreňa rastliny a sú z neho vyrobené tablety. Výskumom sa zistilo, že dve skupiny chemických látok sa nazývajú gingeroly (čo je zábavné) a shogaoly a že existujú určité vedecké základy pre jeho tvrdenia o boji proti nevoľnosti. Zázvor údajne pomáha rozkladať a plyny v črevách, čo pôsobí na upokojenie orgánov. Obrovské množstvo výskumov ho podporuje ako všeobecné antiemetikum (lekársky výraz pre liek proti nevoľnosti), pričom mnohé podporujú aj jeho schopnosť stabilizovať morskú chorobu (hoci existujú štúdie, ktoré naznačujú, že má malý vplyv).
Jedným z obľúbených spôsobov použitia zázvoru ako antiemetika je jeho použitie počas tehotenstva, keď môže pomôcť pri rannej nevoľnosti. Prieskum medzi pôrodníkmi a gynekológmi v roku 2001 ukázal, že približne 52 % z nich navrhlo používať zázvor namiesto iných prostriedkov proti rannej nevoľnosti.
Ďalší historický liek, drevené uhlie, sa už po stáročia používa pri rôznych stavoch, od otravy až po žalúdočné kŕče. Naši predkovia najčastejšie používali také, ktoré sa nachádzalo ako zvyšky po požiaroch - v súčasnosti však môžeme drevené uhlie upravovať tak, aby bolo čistejšie a účinnejšie ako výživové doplnky. Jednou z týchto úprav je aktivácia: vystavenie uhlíka vysokým teplotám, čím sa zmení jeho štruktúra a stane sa poréznym. V skutočnosti je taká porézna, že jedna čajová lyžička aktívneho uhlia má väčšiu plochu ako ihrisko amerického futbalu.
Tento zväčšený povrch znamená, že drevené uhlie môže v póroch absorbovať ďalšie kvapaliny a plyny. Keď sa užíva vo forme kapsúl, môže pomôcť vyrovnať sa s tekutinami a plynmi, ako sú jedy a črevné plyny. Ak máte problémy s vysokou hladinou plynatosti, aktívne uhlie vám môže pomôcť.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) podporuje používanie aktívneho uhlia na „nadmerné hromadenie črevných plynov a zníženie nadúvania“. Odporúča sa užívať kapsule nalačno, aby sa zabránilo zachyteniu a usadeniu zatúlaných čiastočiek potravy v póroch aktívneho uhlia. Neprekračujte ani odporúčané množstvo, pretože by mohlo začať farbiť vašu stolicu do tmavších odtieňov. Je to síce neškodné, ale môže to znamenať, že časť vzácneho dreveného uhlia príde nazmar - doslova!
Kurkuma
Toto korenie si v poslednom čase získava veľkú popularitu v zdravotníctve. Jej popularita pramení najmä zo schopnosti pomáhať zmierňovať zápaly v tele, pričom kĺby sa v tomto ohľade tešia veľkej pozornosti. Avšak práve táto funkcia môže byť tajomstvom toho, že je účinným doplnkom na trávenie.
Hoci je výskum ešte len v počiatočnom štádiu, existujú sľubné zistenia, ktoré naznačujú, že kurkumín (účinná zložka kurkumy) sa môže používať na pomoc pri tráviacich ťažkostiach. Veľa času sa venovalo skúmaniu jej účinkov na syndróm dráždivého čreva (IBS), ktorý je vítanou úľavou pre takmer každého piateho dospelého v Spojenom kráľovstve. Pilotná štúdia s 207 dobrovoľníkmi ukázala, že tí, ktorí užívali kurkumu, mali menej časté záchvaty IBS a tie, ktoré mali, boli menej bolestivé, pričom dve tretiny z nich vyjadrili zlepšenie všetkých príznakov.
Kurkuma však má aj ďalšie účinky na trávenie; môže pomáhať pri trávení tukov. To pomáha telu kontrolovať hladinu triglyceridov (tukov nachádzajúcich sa v krvi), čo môže mať pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu.
Všetci sme počuli reklamy na jogurty, ktoré obsahujú probiotiká alebo „dobré baktérie“ pre črevá. Vedeli ste, že tie isté baktérie sú dostupné aj ako doplnok stravy? Je to fantastický spôsob, ako ich doplniť, ak máte intoleranciu na laktózu alebo vám jogurt nechutí (napriek všetkej snahe reklamy). To je všetko pekné, ale čo vlastne robia tieto miliardy baktérií žijúcich v črevách a žalúdku?
Pravdu povediac, nevieme do najmenších detailov, ako probiotiká robia to, čo robia, ale výsledky hovoria samy za seba. Môžu pomôcť pri tráviacich problémoch, ako je IBS a hnačka spôsobená vírusmi alebo antibiotikami. Existujú aj ďalšie zdravotné tvrdenia, že probiotiká pomáhajú pri ekzémoch a v boji proti nachladnutiu, ale tie sú oveľa menej podstatné.
Na to, aby ste tieto účinky skutočne pocítili, sú ideálne doplnkové alebo liečivé probiotiká, pretože tie, ktoré sa nachádzajú v potravinách, sú menej regulované. To znamená, že nemusíte vedieť, koľko alebo aký typ probiotika budete prijímať. Našťastie, probiotiká bývajú veľmi bezpečné aj pre tehotné ženy, pričom vedľajšie účinky sú zriedkavé.
Tieto dobré baktérie vo vašom tráviacom systéme tiež potrebujú výživu, aby boli zdravé a zároveň sa o vás starali. Tu prichádzajú na rad prebiotiká, ktoré nás vedú k nášmu ďalšiemu doplnku...
Psyllium Husks
Doplnky stravy so šupkami psyllia, ktoré sa vyrábajú zo semien indického stromu Plantago ovate, sú skutočne prebiotikom - materiálom, ktorý pôsobí takmer ako hnojivo pre probiotiká, posilňuje ich a ich liečivé schopnosti. Z toho vyplýva, že ak sa budete starať o svoje priateľské baktérie, ony vám to vrátia.
Toto nie je jediný trik, ktorý má psyllium husks v rukáve. Je to veľmi účinný doplnok vlákniny, kľúčovej živiny, ktorú denne potrebuje len 9 % dospelých Britov. Vláknina, samozrejme, pomáha v procese trávenia, pokiaľ ide o zdravú stolicu: jej odchod a vyrovnávanie obsahu vody. Ak stolica obsahuje príliš veľa vody (a následne je príliš tvrdá a nepríjemná na vylučovanie), môže sa to potenciálne vyvinúť do zápchy, ak sa to nekontroluje. Príliš veľa vody v stolici môže viesť k dehydratácii
Keďže šupky psyllia sú rozpustnou vlákninou, absorbujú vodu. To znamená, že môže absorbovať vodu na ceste do hrubého čreva a odovzdať ju ďalej, keď sa stane súčasťou stolice. Štúdia z roku 1995 ukázala, že po ôsmich týždňoch užívania doplnku sa u ľudí trpiacich chronickou zápchou zlepšila hmotnosť stolice, jej konzistencia a bolesť pri vyprázdňovaní. Objavili sa aj správy o tom, že psylliové šupky pomáhajú aj pri hnačke, aj keď v tomto smere sa uskutočnilo menej výskumov.
Mäta pieporná
Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa na konci jedla ponúkajú okolo mentolky? Nielenže osviežujú dych, ale veríme, že aj uvoľňujú žalúdok, najmä ak sme mali obzvlášť veľké jedlo. Môže sa to zdať ako trik, ale na tejto tradícii stolovania je niečo pravdy.
Olej z rastliny Mentha x piperita sa od svojho objavenia v roku 1700 používa na rôzne spôsoby. Okrem zrejmého kulinárskeho a kozmetického využitia sa používal na upokojenie žalúdka, bol vhodným prostriedkom pri ochoreniach, ako je prechladnutie a nevoľnosť. Výskum týchto dvoch stavov nebol optimistický v porovnaní s poznatkami, ktoré máme o tom, na čo sa primárne používa - syndróm dráždivého čreva.
Výskum upokojujúceho účinku mätového oleja na IBS je rozsiahly, pričom väčšina z nich podporuje tento doplnok. Analýza niektorých z týchto prác z roku 2004 zistila, že osem z 12 štúdií „vykazuje štatisticky významné účinky v prospech [mätového oleja]“. Vzhľadom na to, že IBS nemá jedinú príčinu a je jedinečný pre každú diagnostikovanú osobu, je to pozitívny pomer. Ďalšou z jeho vlastností je, že zmierňuje svalové kŕče, čo podľa niektorých podozrení môže pomôcť pri pálení záhy a bolestiach žalúdka spojených s tráviacimi problémami.
Záver
Tieto doplnky stravy môžu pomôcť pri riešení širokej škály žalúdočných a tráviacich problémov; ide len o to, aby ste si vybrali, ktorý môže byť pre vaše konkrétne potreby najúčinnejší. Pri všetkých týchto doplnkoch je však dôležité, aby ste sa v prípade akýchkoľvek obáv alebo užívania ďalších liekov obrátili na lekára. Dojčiacim matkám sa odporúča, aby boli pri ich užívaní veľmi opatrné a opäť si pred začatím užívania doplnkov vyžiadali stanovisko lekára.
Môže sa zdať, že ani po zmene životného štýlu nie je šanca na úľavu od žalúdočných ťažkostí a grgania. Tento výber doplnkov môže byť práve to, čo potrebujete, aby ste dostali posledný impulz k dobrému zdraviu.