Obsah:
- Celiakia nie je to potravinová alergia
- Povedzte nie lepku
- 10 spôsobov, ako zvládnuť celiakiu a vybudovať si zdravý životný štýl
- Záver
Celiakia je genetická autoimunitná porucha, ktorá ovplyvňuje tráviaci proces tenkého čreva.
U ľudí s celiakiou je to spôsobené reakciou imunitného systému na prítomnosť lepku, ktorá vyvoláva zápal črevných stien. Ten má potom dominový efekt na ďalšie funkcie.
Môže to napríklad viesť k malabsorpcii základných živín, ktoré telo potrebuje na každodennú výživu. K ďalším dôsledkom patrí hnačka, plynatosť, únava, anémia a osteoporóza, pretože nie sú uspokojené základné výživové potreby organizmu.
Celiakia nie je to potravinová alergia
Celiakia sa nepovažuje za potravinovú alergiu, pretože sa neprejavuje typickými príznakmi spôsobenými alergiami vrátane vyrážok, žihľavky, dýchacích ťažkostí a anafylaxie. Namiesto toho ide o autoimunitné ochorenie vyvolané požitím lepku.
Fyzické príznaky môžu zahŕňať črevné problémy, ako je nadúvanie, plynatosť, hnačka a zápcha, bolesti brucha, nevoľnosť, bolesti kostí, svalové kŕče a vredy v ústach.
Malabsorpcia živín môže viesť k anémii a nedostatku vitamínu A, D, E alebo K. Kolísanie hmotnosti a únava sú tiež ďalšie príznaky, na ktoré si treba dávať pozor. Medzi ďalšie dlhodobé účinky patrí neplodnosť a nepravidelný menštruačný cyklus.
Ak sa u vás takéto príznaky vyskytnú, je lepšie obrátiť sa na lekára, než aby ste sami robili akékoľvek zmeny v stravovaní. Bude potrebné, aby ste odobrali vzorku krvi. Na základe diagnózy a lekárskeho odporúčania môžete vykonať potrebné zmeny životného štýlu.
Povedzte nie lepku
Hlavným spôsobom, ako zostať zdravý a bez celiakie, je bezlepková diéta. Znamená to vyhýbať sa obilninám, ktoré obsahujú lepok, a celému radu výrobkov, ktoré používajú tieto obilniny ako základ - ako pivo, sušienky, koláče, cereálie, cestoviny, polevy na koláče a chlieb.
Druhým aspektom, ktorý si treba uvedomiť, je, že mnohé bezlepkové výrobky môžu byť spracované v továrňach alebo dokonca v zariadeniach v domácnosti, v ktorých sa používajú aj zložky s obsahom lepku.
To znamená, že osoby s neznášanlivosťou lepku musia byť pri plánovaní svojho jedálnička mimoriadne opatrné. To so sebou prináša určité problémy, pretože zložky ako pšenica sú základnými stavebnými kameňmi tradičných potravín. S plánovaním a kreativitou však možno dosiahnuť bohatý bezlepkový životný štýl, ktorý sa časom ľahko zvládne.
10 spôsobov, ako zvládnuť celiakiu a vybudovať si zdravý životný štýl
1. Spolupracujte so skúseným odborníkom na výživu
Trvalá bezlepková diéta je najúčinnejším spôsobom, ako zostať bez celiakie. Výzvou je však strategické zostavenie stravy na základe potrieb vášho životného štýlu, preferencií a rozpočtu. Spolupráca s profesionálnym odborníkom na výživu počas najmenej šiestich mesiacov až jedného roka vám môže pomôcť získať prehľad o vhodných alternatívach potravín, ktoré vám pomôžu splniť všetky vaše výživové potreby. Odborník na výživu je tiež partnerom, ktorý vás bude viesť a pomáhať sledovať váš pokrok. Je to dlhodobá investícia do dobrého zdravia. Je dôležité konzumovať bezlepkové potraviny v správnych dávkach a nepodľahnúť módnym diétam s komerčným programom.
2. Sledujte svoj pokrok
Radikálna zmena stravovania si vyžaduje obrovskú zmenu správania, a to nie je jednoduchá cesta. Budete sa musieť vzdať mnohých druhov potravín, ktoré ste si možno obľúbili. Pozitívnou stránkou je, že možno objavíte nové potraviny, ktoré máte radi, ale predtým ste o ich zaradení do svojho jedálnička nikdy neuvažovali.
Zmeny životného štýlu sa neuskutočnia zo dňa na deň. Niekedy sa môžete cítiť frustrovaní a dostať sa do negatívnej špirály, keď sa vzdáte starých návykov. Dôležité však je, aby ste vyhľadali podporu priateľov a rodiny a podnikli kroky správnym smerom. Vedenie denníka, do ktorého si budete pravidelne zapisovať svoje každodenné zážitky, môže túto cestu urobiť oveľa nezabudnuteľnejšou. Je to nástroj na zlepšenie duševného zdravia a spôsob, ako sledovať svoj pokrok v priebehu určitého času.
3. Pridajte sa k bezlepkovej komunite
Potreba podpory, konverzácie a spojenia ľudí s diagnózou tohto ochorenia viedla k vytvoreniu online a offline komunít, fór a podporných skupín pre ľudí s neznášanlivosťou lepku. Nájdete ich na sociálnych sieťach a v miestnej komunite. Sú to bezpečné priestory, kde sa môžete podeliť o informácie, zdroje a autentické skúsenosti a cítiť sa na tejto ceste menej osamelo. Je to úžasný spôsob, ako objaviť recepty, kuchárske knihy, reštaurácie, možnosti nákupu potravín a bezlepkové občerstvenie prostredníctvom vyskúšaných a overených skúseností.
4. Vytvorte si prax plánovania jedál
Plánovanie jedál vám pomôže zabezpečiť, aby ste mali na stole vždy bezlepkové jedlá. Môžete experimentovať s rôznymi nápadmi, od varenia cez víkendy a zmrazovania jedál až po prípravu všetkých jedál vopred a uľahčenie každodenného varenia. V skutočnosti, ako budete postupovať na svojej ceste, objavíte celý rad obilnín, receptov a výrobkov, ktoré vyhovujú bezlepkovej diéte. Plánovanie jedál je obzvlášť dôležité, keď žijete so spolubývajúcimi alebo rodinnými príslušníkmi, ktorí nemajú intoleranciu na lepok. Poučenie tých, s ktorými žijete, o vašich obmedzeniach ich urobí citlivými aj vtedy, ak plánovanie jedál nerobíte vy.
5. Nedeľte sa o kuchynské vybavenie
Keď zdieľate kuchyňu s tými, ktorí nemajú žiadne obmedzenia týkajúce sa lepku, musíte byť mimoriadne opatrní. Môžete totiž používať rovnaké kuchynské náčinie alebo pomôcky. Problémom tohto usporiadania je, že vždy existuje možnosť, že v nich môže zostať nejaký lepok, aj keď ich dobre umyjete. Ideálne je mať oddelené dosky na krájanie, vaflovače, panvice, plechy na pečenie, pekáče na chlieb a cedidlá. Takýto postup zastaví akúkoľvek možnosť krížovej kontaminácie. Uistite sa, že ste o tomto systéme poučili svojich spolubývajúcich, aby nedošlo k zámene.
6. Riaďte očakávania pri jedle vonku
Budú chvíle, keď sa budete musieť najesť vonku. Môže to byť reštaurácia, dom priateľa počas cestovania alebo podujatie.
- Kľúčové je vopred oznámiť akékoľvek diétne potreby. To umožní hostiteľovi ponúknuť bezlepkové jedlá.
- V reštauráciách si môžete pozrieť jedálny lístok a vopred sa informovať o svojich potrebách. Niekedy môže dôjsť ku krížovej kontaminácii, pretože jedlo sa napriek najlepším úmyslom pripravuje na rovnakom riade.
- Pri cestovaní si rezervujte bezlepkové jedlá v lietadlách alebo v iných dopravných prostriedkoch.
- Je tiež dobré informovať priateľov a rodinu o svojich bezlepkových potrebách. Umožní im to lepšie plánovať jedlo, keď budú organizovať stretnutie.
7. Sledujte lekárske predpisy
Niektoré lieky môžu obsahovať stopy liečiv. Napríklad lepok sa môže používať v pomocných látkach, čo sú spojivá, ktoré držia liek pohromade. Skontrolujte etikety, aby ste pochopili, či sa v nich nachádza lepok. Môžete tiež požiadať svojho lekára alebo lekárnika, aby vám odporučil bezlepkové lieky, aby ste boli na bezpečnejšej strane. Je to dôležité najmä vtedy, ak užívate lieky, pravidelne.
8. Prečítajte si každú etiketu
Milióny spotrebiteľov denne kupujú potraviny bez toho, aby si prečítali, čo je na etikete. Federálny zákon nariaďuje, aby bol zoznam zložiek uvedený na každom výrobku v regáli, a to je najlepšie využiť. Je obzvlášť dôležité pozorne čítať etikety, ak máte neznášanlivosť lepku. Na niektorých výrobkoch je viditeľne uvedené, že neobsahujú lepok. Urobte si zoznam takýchto značiek. Môžete tiež prejsť na konzumáciu prirodzenejších bezlepkových výrobkov, ako sú ovocie, zelenina, ryby a vajcia.
9. Farebne označte všetky bezlepkové potraviny
Ak zdieľate kuchyňu s inými ľuďmi, ktorí konzumujú lepok, je rozumný nápad oddeliť bezlepkové výrobky. Môže to zahŕňať dipy, občerstvenie, obilniny, omáčky, mrazené výrobky a iné predmety každodennej spotreby. Jedným z takýchto prístupov je používanie farebných štítkov, ktoré označujú, ktoré výrobky sú bezlepkové. Tento postup môžete zopakovať vo všetkých priestoroch na skladovanie potravín, ako je chladnička a skrinky na potraviny. O tomto systéme poučte členov svojej rodiny. Nechcete, aby vám došli bezlepkové potraviny, pretože sa niekto pustil do ich konzumácie.
10. Experimentujte s potravinami
Existuje svet bezlepkových obilnín, múky a čerstvých potravín. Do prípravy obľúbených jedál, ako je chlieb, palacinky a cereálie, môžete zaradiť napríklad zrná, ako je proso a quinoa, a múky, ako je amarant a ryža. Zemiaky, kukurica a sója sú tiež bezlepkové produkty, ktoré sú univerzálne a dajú sa použiť kreatívnymi spôsobmi. Pokračujte v experimentovaní a rozširujte svoje bezlepkové chuťové bunky.
Záver
Prechod na bezlepkový životný štýl v žiadnom prípade neznamená koniec vášho vzťahu k dobrému a chutnému jedlu. Je to začiatok úplne nového vzťahu plného objavov. Vzdelávanie ľudí v rodine, priateľov a kolegov o vašom bezlepkovom životnom štýle je významným krokom k úspešnému prechodu na tento spôsob života. Je to investícia, ktorá vám pomôže na vašej celoživotnej ceste k dobrému fyzickému, duševnému a finančnému zdraviu.
Ak hľadáte odbornú pomoc, zamierte na gastroenterológiu Northlake. Kontaktujte nás a dozviete sa viac o tom, ako môžete zvládnuť celiakiu a prosperovať s ňou.