Obsah:
- Čo spôsobuje bolesť kĺbov?
- Aké sú príznaky bolesti kĺbov?
- Ako sa diagnostikuje bolesť kĺbov?
- Ako sa lieči bolesť kĺbov?
- Možnosti kolagénu pri bolestiach kĺbov
- Ako kolagén pôsobí na kĺby?
- Aké sú vyhliadky pre ľudí s bolesťou kĺbov?
Kĺby sú časti vášho tela, kde sa stretávajú kosti. Kĺby umožňujú pohyb kostí vašej kostry. Medzi kĺby patria napr:
- ramená
- boky
- lakte
- kolená
Bolesť kĺbov znamená nepríjemné pocity, bolesti a bolestivosť v ktoromkoľvek z telesných kĺbov. Bolesť kĺbov je častým problémom. Zvyčajne si nevyžaduje návštevu nemocnice.
Niekedy je bolesť kĺbov dôsledkom choroby alebo zranenia. Častou príčinou bolesti kĺbov je aj artritída. Môže však byť spôsobená aj inými stavmi alebo faktormi.
Čo spôsobuje bolesť kĺbov?
Artritída
Jednou z najčastejších príčin bolesti kĺbov je artritída. Dve hlavné formy artritídy sú osteoartritída (OA) a reumatoidná artritída (RA).
Osteoartritída sa najčastejšie vyskytuje u dospelých nad 40 rokov. Postupuje pomaly a má tendenciu postihovať bežne používané kĺby, ako napr:
- zápästia
- ruky
- bedrá
- kolená
Bolesť kĺbov spôsobená OA je dôsledkom rozpadu chrupavky, ktorá slúži ako tlmič a tlmič nárazov kĺbov.
Druhou formou artritídy je reumatoidná artritída (RA). Častejšie postihuje ženy ako mužov.
Časom môže deformovať a oslabovať kĺby. RA spôsobuje bolesť, zápal a hromadenie tekutiny v kĺboch, pretože imunitný systém tela napáda membránu, ktorá vystiela kĺby.
Ďalšie príčiny
Bolesť kĺbov môže byť spôsobená:
- burzitída alebo zápal tlmiacich vankúšikov okolo kĺbov
- lupus
- dna
- niektoré infekčné ochorenia, ako napríklad mumps, chrípka a hepatitída
- chondromalácia čéšky alebo rozpad chrupavky v kolennom kĺbe
- zranenie
- tendinitída alebo zápal šľachy
- infekcia kosti alebo kĺbu
- nadmerné používanie kĺbu
- rakovina
- fibromyalgia
- osteoporóza
- sarkoidóza
- krivica
Aké sú príznaky bolesti kĺbov?
V niektorých prípadoch si bolesť kĺbov vyžaduje návštevu lekára. Ak nepoznáte príčinu bolesti kĺbov a máte iné nevysvetliteľné príznaky, mali by ste sa objednať na vyšetrenie.
Lekára by ste mali navštíviť aj vtedy, ak:
- oblasť okolo kĺbu je opuchnutá, červená, citlivá alebo teplá na dotyk
- bolesť pretrváva tri dni alebo dlhšie
- máte horúčku, ale žiadne iné príznaky chrípky
Na pohotovosť choďte, ak sa vyskytne niektorý z nasledujúcich prípadov:
- ste utrpeli vážny úraz.
- Kĺb sa zdá byť zdeformovaný.
- Opuch kĺbu sa objaví náhle.
- Kĺb je úplne nepohyblivý.
- Máte silnú bolesť kĺbu.
Ako sa diagnostikuje bolesť kĺbov?
Váš lekár pravdepodobne vykoná fyzikálne vyšetrenie. Položí vám aj sériu otázok o vašej bolesti kĺbov. To môže pomôcť zúžiť okruh možných príčin.
Na identifikáciu poškodenia kĺbov súvisiaceho s artritídou môže byť potrebné röntgenové vyšetrenie kĺbov.
Ak má lekár podozrenie na inú príčinu, môže vám nariadiť krvný test na zistenie určitých autoimunitných porúch. Môže tiež požiadať o vyšetrenie rýchlosti sedimentácie na meranie úrovne zápalu v tele alebo o kompletný krvný obraz.
Ako sa lieči bolesť kĺbov?
Domáca liečba
Lekári považujú OA aj RA za chronické ochorenia. V súčasnosti nie je k dispozícii liečba, ktorá by úplne odstránila bolesť kĺbov spojenú s artritídou alebo zabránila jej návratu. Existujú však spôsoby, ako bolesť zvládnuť:
- Môže pomôcť používanie lokálnych liekov proti bolesti alebo užívanie nesteroidných protizápalových liekov na zníženie bolesti, opuchu a zápalu.
- Zostaňte fyzicky aktívni a dodržiavajte fitnes program zameraný na mierne cvičenie.
- Pred cvičením sa pretiahnite, aby ste si udržali dobrý rozsah pohybu v kĺboch.
- Udržujte si telesnú hmotnosť v zdravom rozmedzí. Zníži sa tým zaťaženie kĺbov.
- Ak vaša bolesť nie je spôsobená artritídou, môžete skúsiť užívať protizápalové lieky bez lekárskeho predpisu, chodiť na masáže, do teplého kúpeľa, často sa naťahovať a dostatočne odpočívať.
Lekárska liečba
Možnosti vašej liečby budú závisieť od príčiny bolesti. V niektorých prípadoch vám lekár bude musieť odobrať nahromadenú tekutinu v oblasti kĺbu, aby otestoval, či nejde o infekciu alebo dnu alebo iné príčiny bolesti kĺbu. Môže tiež odporučiť chirurgický zákrok na výmenu kĺbu.
Ďalšie nechirurgické metódy liečby môžu zahŕňať zmenu životného štýlu alebo lieky, ktoré môžu potenciálne spôsobiť, že vaša RA prejde do remisie. V prípade RA bude váš lekár najprv riešiť zápal. Keď RA prejde do remisie, vaša liečba sa zameria na prísne dodržiavanie vášho stavu, aby ste sa vyhli vzplanutiam.
Možnosti kolagénu pri bolestiach kĺbov
Účinky kolagénu na kĺby sú dobre preskúmané. Kolagén zvyšuje integritu chrupavky - elastickej štruktúry, ktorá chráni kĺby, a jeho klesajúce množstvo v chrupavke s vekom súvisí s osteoartrózou. Kolagén užívaný na kĺby môže zmierniť príznaky už existujúcej degenerácie, znížiť tvorbu nových lézií a znížiť bolesť kĺbov. Dopĺňanie kolagénu na kĺby je potrebné minimálne po dobu 3-6 mesiacov.
Nielen vápnik a vitamín D3 sú zodpovedné za zdravé a silné kosti. Nezabúdajte na kolagén - dôležitú zložku kostí. Jeho suplementácia po dobu minimálne 3 mesiacov je spojená s nižším rizikom osteomalácie, osteoporózy a zlomenín kostí.
Ako kolagén pôsobí na kĺby?
Kolagén je veľká bielkovina a vzhľadom na jeho veľkosť a zložitú štruktúru neexistuje spôsob, ako by sa kolagén prijatý v jedle alebo doplnku mohol priamo vstrebať do kĺbov alebo kože. Kolagén, podobne ako iné bielkoviny, sa v tráviacom trakte trávi čiastočne na voľné aminokyseliny a čiastočne na kolagénové peptidy Pro-Hyp, ktorý sa skladá z dvoch aminokyselín - prolínu a hydroxyprolínu. Sú vysoko biologicky dostupné, konkrétne sa dobre vstrebávajú z krvi do cieľových tkanív. Preto suplementácia kolagénu zabezpečuje, že v tele je väčší počet aminokyselín, ktoré sa môžu využiť na stavbu kĺbov, kostí a kože. Okrem toho sa kolagénovým peptidom pripisujú jedinečné funkcie, ktoré nie sú dostupné v iných bielkovinách. Rozhodujúci vplyv na kĺby a redukciu vrások má kolagénny dipeptid Pro-Hyp, ktorý zvyšuje produkciu kožných buniek a zohráva najmä úlohu pri stimulácii buniek, ktoré syntetizujú nové kolagénové vlákna. Kolagén následne pôsobí na kĺby, pokožku, kosti a iné orgány tým, že dodáva telu stavebné prvky spojivového tkaniva, ako aj stimuluje tvorbu kolagénu a obnovu poškodených tkanív.
Aké sú vyhliadky pre ľudí s bolesťou kĺbov?
Bolesť kĺbov je často dôsledkom poškodenia, ktoré vzniká bežným opotrebovaním. Môže však byť aj príznakom infekcie alebo potenciálne vyčerpávajúcej RA.
Ak máte nevysvetliteľnú bolesť kĺbov, mali by ste navštíviť svojho lekára, najmä ak po niekoľkých dňoch sama neodíde. Včasné odhalenie a diagnostika môžu umožniť účinnú liečbu základnej príčiny vašich ťažkostí.