Obsah:
- Čo je to zdravie čriev?
- Prečo je zdravie vašich čriev dôležité?
- Aké sú príznaky zlého stavu čriev?
- Čo spôsobuje zlé zdravie čriev?
- Ako môžem zlepšiť zdravie svojich čriev?
- Zdravie čriev a probiotické doplnky
Kľúčové fakty
- Črevá sa vzťahujú na váš tráviaci systém, ktorý zahŕňa žalúdok, tenké a hrubé črevo.
- Zdravie vašich čriev môže mať významný vplyv na vašu fyzickú a duševnú pohodu a na to, ako sa cítite každý deň.
- Medzi príznaky zlého stavu čriev patrí nafúknutý žalúdok, pálenie záhy, bolesť brucha (bolesť brucha), nadmerné grganie, plynatosť (prdenie), kručanie v žalúdku, nevoľnosť, zápcha alebo hnačka.
- Zdravie čriev môžete zlepšiť konzumáciou pestrej rastlinnej stravy, fermentovaných potravín, vyhýbaním sa vysoko spracovaným potravinám, pravidelným cvičením a dostatočným spánkom.
Čo je to zdravie čriev?
Črevá sa vzťahujú na váš tráviaci systém, ktorý zahŕňa žalúdok, tenké črevo a hrubé črevo.
Vaše črevá sú zodpovedné za rozklad potravy, ktorú zjete, ako aj za vstrebávanie živín, ktoré vaše telo potrebuje na svoje fungovanie. Vaše črevá sú tiež dôležité pre fungovanie vášho imunitného systému.
Zdravie vašich čriev môže mať významný vplyv na vašu fyzickú a duševnú pohodu a na to, ako sa cítite každý deň.
Vaše črevá sú tiež domovom črevného mikrobiómu, ktorý sa skladá z biliónov mikroorganizmov. Črevný mikrobióm zahŕňa dobré baktérie, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé črevá, ako aj zlé baktérie, ktoré môžu byť škodlivé pre vaše zdravie. Široká škála dobrých baktérií môže zlepšiť vaše fyzické a duševné zdravie.
Prečo je zdravie vašich čriev dôležité?
Zdravie vašich čriev a črevný mikrobióm zohrávajú dôležitú úlohu vo vašom celkovom zdraví. Môže ovplyvňovať imunitný a metabolický systém vášho tela a ovplyvňovať vašu náladu a správanie.
Pre zdravie čriev je dôležitý celý rad baktérií. Typy baktérií vo vašom črevnom mikrobióme môžu ovplyvniť aj riziko vzniku chronických (dlhodobých) zdravotných problémov.
Ľudia s chronickými ochoreniami, ako je psoriatická artritída, cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu, atopický ekzém, celiakia, obezita a arteriálna stuhnutosť, majú v črevách menej rozmanitú škálu baktérií ako ľudia bez týchto ochorení. Presná úloha črevného mikrobiómu pri týchto ochoreniach zatiaľ nie je jasná a výskum pokračuje.
Existujú aj súvislosti medzi zdravím čriev a psychickými problémami, ako je úzkosť a depresia. Nedávny výskum ukázal súvislosti medzi problémami duševného zdravia a zdravím črevného mikrobiómu.
Aké sú príznaky zlého stavu čriev?
Medzi príznaky zlého stavu čriev patria:
- nafúknutý žalúdok
- pálenie záhy
- bolesť brucha (bolesť brucha)
- nadmerné grganie a plynatosť (prdenie)
- kručanie v žalúdku
- nevoľnosť
- zápcha alebo hnačka
Mnohé z týchto príznakov sa u vás môžu vyskytnúť príležitostne. Ak sa však vyskytujú pravidelne, môže to byť znakom toho, že máte zlé zdravie čriev.
Čo spôsobuje zlé zdravie čriev?
Existujú určité faktory, ktoré môžu spôsobiť nerovnováhu alebo narušenie vášho črevného mikrobiómu. Tento proces sa nazýva dysbióza. Medzi faktory spôsobujúce dysbiózu patria:
- stres
- choroba
- život s nadváhou
- nadmerné užívanie antibiotík
- nekvalitná strava
Za normálnych okolností má vaše črevo špeciálnu bariéru, ktorá prepúšťa živiny, ale bráni baktériám a iným škodlivým látkam dostať sa do krvného obehu. Pri dysbióze sa táto bariéra stáva „nepriechodnou“, čo znamená, že do krvného obehu prepúšťa baktérie a molekuly, ktoré by tam nemali byť. Tento proces je spojený s mnohými rôznymi fyzickými a duševnými zdravotnými problémami.
Existuje široká škála ochorení, ktoré ovplyvňujú zdravie vášho tráviaceho systému. Choroby, ako sú zápalové ochorenia čriev, celiakia a vredová choroba, majú veľký vplyv na zdravie čriev a celkové fyzické zdravie. Tieto ochorenia musí váš lekár starostlivo liečiť a možno budete musieť navštíviť lekára špecialistu (napríklad gastroenterológa), ktorý vám poskytne odborné poradenstvo.
Ako môžem zlepšiť zdravie svojich čriev?
Ak máte zlý zdravotný stav čriev v dôsledku ochorenia tráviaceho traktu, dodržiavajte rady svojho lekára, užívajte lieky podľa pokynov a dodržiavajte odporúčanú diétu, ktorá vám pomôže zlepšiť zdravotný stav čriev.
Diéta
Opýtajte sa svojho lekára, ako môže zmena stravy zlepšiť zdravie vašich čriev. Pre väčšinu ľudí platia všeobecné pravidlá zdravého stravovania.
Dbajte na to, aby ste jedli širokú škálu potravín rastlinného pôvodu vrátane:
- zeleninu
- ovocie
- fazuľu a strukoviny
- celozrnné obilniny
Tieto potraviny obsahujú širokú škálu vitamínov, minerálov a ďalších prvkov, ktoré sú nevyhnutné pre dobré zdravie. Obsahujú aj vlákninu, známu ako prebiotiká, ktorá sama o sebe nie je stráviteľná, ale podporuje rast „dobrých baktérií“ v črevách.
Fermentované potraviny sú tiež vynikajúce pre zdravie čriev. Fermentované potraviny sú potraviny, v ktorých bol obsah cukru rozložený baktériami alebo kvasinkami. Fermentované potraviny majú vysoký obsah probiotík, čo sú dobré baktérie, ktoré sú prospešné pre vaše črevá. Medzi fermentované potraviny patria:
- jogurt
- kimči
- kyslá kapusta
- kombucha
- miso
- kvások
Najlepšie je vyhýbať sa potravinám, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie čriev, ako sú vysoko spracované potraviny a potraviny obsahujúce veľké množstvo cukru, soli a nasýtených tukov.
Doplnky
Probiotické doplnky obsahujú dobré baktérie a kvasinky. Probiotiká môžu pomôcť vyrovnať črevný mikrobióm, najmä u ľudí, ktorých črevný mikrobióm bol ovplyvnený antibiotikami, inými liekmi, špeciálnou stravou alebo chorobou.
Životný štýl
Zdravie čriev ovplyvňuje aj fyzická aktivita, stres, spánok, užívanie antibiotík a ďalšie faktory životného štýlu a prostredia. Je dôležité, aby ste zvládali stres, boli fyzicky aktívni a zabezpečili si dostatok spánku.
Zdravie čriev a probiotické doplnky
Zdravie čriev je najlepšie zlepšiť prostredníctvom potravín a iných faktorov životného štýlu, a nie doplnkov stravy.
V plnohodnotných potravinách je veľa živín, ktoré sa nedajú zabaliť do jedného doplnku. Živiny v potravinách sa navzájom užitočne ovplyvňujú, čo sa nedá zopakovať v tabletkách.
Mnoho ľudí má záujem o užívanie probiotických doplnkov. Ak ste v dobrom zdravotnom stave, vo všeobecnosti nie je potrebné užívať probiotiká pre zdravie čriev.
V niektorých prípadoch existuje výskum, ktorý podporuje užívanie probiotík, avšak rovnako ako lieky, aj probiotiká musíte užívať konkrétne pre zdravotný stav, ktorý sa snažíte zvládnuť.
Pred užívaním probiotík alebo akéhokoľvek iného doplnku stravy je dobré poradiť sa s akreditovaným praktickým dietológom a so svojím všeobecným lekárom, aby ste zistili, či je to bezpečné a ktorý z nich by mohol fungovať.