Obsah:
- Aká je úloha probiotík?
- Typy probiotík
- Ako fungujú probiotiká?
- Príznaky, že vaše probiotiká fungujú
- Vykašliavate po probiotikách?
Probiotiká sú doplnky stravy, ktoré pracujú s prírodnými látkami, ktoré žijú vo vašom tele. Pracujú s jedinečnou zmesou „dobrých“ baktérií a kvasiniek, ktoré bojujú proti infekciám spôsobeným „zlými“ baktériami. Stávajú sa súčasťou biologickej zostavy, ktorá sa spája v nepretržitom boji smerujúcom k udržaniu vášho tela zdravého, silného a vitálneho.
Väčšina ľudí si myslí, že probiotiká žijú len v črevách. Hoci je to pravda, existuje niekoľko oblastí, v ktorých sú rozptýlené po celom tele, vrátane úst, kože, pľúc, močových ciest a dokonca aj v materskom mlieku.
Tieto oblasti sú vynikajúcou živnou pôdou pre mikrobiálne spoločenstvá, pretože sú zároveň bežnou cestou pre baktérie, vírusy a iné škodlivé baktérie, ktoré sa dostávajú do vášho organizmu. Napríklad do vašich pľúc, ktoré sú sídlom vašich dýchacích problémov, zvyčajne prichádzajú zlé baktérie, čo má za následok poruchy dýchania a dýchania.
Aká je úloha probiotík?
Probiotiká majú niekoľko funkcií. Pomáhajú regulovať a spracovávať prijatú potravu a môžu vytvárať potrebné vitamíny pre váš systém. Môžu fungovať aj ako látky, ktoré rozkladajú lieky, aby ich váš systém mohol spracovať.
Probiotiká sú však najznámejšie pre svoju dôležitú úlohu vo vašom tráviacom trakte. Ich funkciou ako dobrých baktérií je udržiavať homeostázu udržiavaním rovnováhy. Probiotiká majú primárnu funkciu, a tou je zmierňovať a regulovať celý váš tráviaci systém. Dobrý doplnok môže byť riešením, ktoré vám pomôže dosiahnuť rovnováhu vášho systému a obnoviť zdravie čriev.
Typy probiotík
Existujú dva hlavné typy probiotík, ktoré sa častejšie používajú na zlepšenie vášho črevného mikrobiómu a prinášajú vám optimálne zdravie. Nájdete ich vo väčšine zdravších potravín alebo ich môžete užívať vo forme doplnkov.
Lactobacillus
Lactobacillus je rod, ktorý má niekoľko kmeňov, ktoré vám umožňujú zmierniť akékoľvek reakcie na laktózu vo vašich črevách. Niektoré kmene môžu pomôcť pri bežných črevných problémoch, ako je hnačka a iné súvisiace problémy. Môžu vám pomôcť spracovať cukor, ktorý sa nachádza vo väčšine mliečnych výrobkov, a tým vám umožniť lepšiu výhodu pri spracovaní väčšieho množstva denne prijatej potravy. Laktobacily nájdete napríklad vo fermentovaných potravinách, ako je jogurt. Tie sa najviac odporúčajú ráno počas raňajok, pretože vaša žalúdočná kyselina je najnižšia. Samotná fermentácia zvýši množstvo žalúdočnej kyseliny, ktorá pomôže spracovať všetko zo systému a udrží váš tráviaci systém v chode.
Bifidobacterium
Tento druhý typ, bifidobaktérie, je rod probiotických kmeňov, ktoré sa častejšie nachádzajú v niektorých potravinách, ako je väčšina vašich mliečnych výrobkov. Tí, ktorí trpia ochoreniami, ako je napríklad IBS, zistia, že tento kmeň môže zmierniť plynatosť a nadúvanie, ktoré s ňou súvisia. Pri jeho pravidelnej konzumácii môžete časom získať úľavu a vidieť výsledky.
Väčšina doplnkov je enterická, čo znamená, že sú špeciálne obalené, aby prešli žalúdkom bez poškodenia. Tie sa najviac odporúčajú kvôli ich účinnosti pri prechode do vášho črevného mikrobiómu. Práve tu začínajú pôsobiť.
Ako fungujú probiotiká?
Probiotiká fungujú v troch fázach. Najprv musia prežiť tvrdú kyselinu, ktorá sa nachádza vo vašom žalúdku. Prežiť toto drsné a zdanlivo divoké prostredie znamená, že každá baktéria, dobrá alebo zlá, musí byť kmeňom, ktorý je dostatočne silný na to, aby odolal tomuto prostrediu. Ak sa stane čokoľvek, kde baktéria nejakým spôsobom zaostáva, potom to jednoducho znamená, že sa nikdy nedostane do vášho systému, aby mohla plniť svoju pridelenú funkciu.
Silný a zdravý kmeň baktérií musí absolvovať tri fázy, aby sa dostal do vášho tela. Mal by byť schopný prežiť kyslosť vášho žalúdka a dostať sa do vášho črevného traktu, kde môže bojovať s patogénmi alebo inými škodlivými mikróbmi. Tieto tri fázy tvoria prísnu prekážkovú dráhu, ktorá dokáže vytesniť slabé baktérie a uvoľniť cestu silnejším kmeňom baktérií.
Prežite kyslosť žalúdka
Prvou fázou je prežiť kyslosť žalúdka. V tomto úvodnom kroku musia baktérie prejsť žalúdkom bez ujmy. Tu prechádza akýmsi testom: kyselina sa pokúša dekódovať, či sú baktérie v oblasti vášho čreva dobré alebo zlé. Hladina tejto kyseliny je najnižšia v ranných hodinách, a preto sa väčšine ľudí zvyčajne odporúča užívať probiotické doplnky s raňajkovou desiatou.
Hoci je oblasť vášho žalúdka často účinná pri odháňaní škodlivých baktérií, sú chvíle, keď ich nedokáže rozlíšiť. Bohužiaľ, dobré baktérie sa môžu zničiť a zlé baktérie môžu prejsť bez povšimnutia. Vtedy sa začnú objavovať niektoré problémy, ako sú infekcie a vírusy, ktoré si vyžadujú užívanie antibiotík na ich vyčistenie z vášho organizmu.
Dosiahnite svoj črevný trakt
Po prechode cez kyslý tábor žalúdka by sa tieto probiotiká mali dostať do ďalšieho štádia. Tento krok je známy ako váš črevný trakt, ktorý môže baktériám umožniť, aby si tam na obmedzený čas prenajali priestor. Kým sa tam vaše dobré baktérie nachádzajú, môžu sa v tenkom čreve rozvíjať. Podobne ako väčšina iných organizmov tam môžu žiť z veľkorysého prísunu kyslíka. Deje sa tak pred jej cestou do väčšieho čreva, ktorým sú črevá. Odtiaľ môžu dobré baktérie začať poslednú etapu svojej cesty k potlačeniu patogénov.
Inhibícia patogénov
V tejto záverečnej fáze vaše probiotiká preukázali svoju silu. Teraz je čas, aby sa pustili do práce. Môžu to urobiť tak, že budú bojovať proti škodlivým baktériám, ktoré sa snažia vkradnúť do vášho systému. Tento postup sa nazýva inhibícia patogénov.
Tu sa odohráva boj „dobrých“ a „zlých“: v tomto prípade je oblasť vašich čriev klímou, v ktorej žijú vaše probiotiká spolu so škodlivými baktériami. Probiotiká začnú bojovať proti zlým baktériám vylučovaním kyseliny, ktorá ich natrvalo zničí. Probiotiká pomáhajú vašim prirodzeným dobrým baktériám prosperovať, čím obnovujú rovnováhu a rovnováhu vo vašom systéme. Takto zostáva vaše telo zdravé počas celého dňa.
Príznaky, že vaše probiotiká fungujú
Spoznáte, keď vaše probiotiká skutočne fungujú. Začnete sa cítiť lepšie, pretože váš systém bojuje so škodlivými látkami, ktoré sa vám snažia spôsobiť katastrofu. Keďže naďalej pôsobia, nielenže bojujú proti škodcom, ale udržiavajú aj dobré baktérie, ktoré už máte. Probiotiká aj dobré baktérie sa spoja, aby pokračovali vo vojne proti invazívnym toxínom.
Ak ste sa väčšinu života tešili relatívne dobrému zdraviu, nemusíte si pri prvom užívaní probiotík všimnúť žiadne okamžité zmeny. Rozdiel však začnete pozorovať hneď po niekoľkých prvých týždňoch. Jedným z nich je, že si začnete všímať, že sa oveľa menej prechladzujete ako predtým. Okrem toho môžete zaznamenať zlepšenie aj v iných oblastiach. Bežné kožné ochorenia, ako sú niektoré vyrážky alebo ekzémy, sa môžu začať odstraňovať. Dokonca si môžete všimnúť oveľa menej výskytu akné, pretože zlé baktérie sa dostanú do jednej cesty. Takto zistíte, že tieto probiotiká spolupracujú s dobrými baktériami na obnove vášho systému.
Vykašliavate po probiotikách?
Toto je otázka, ktorá si vyžaduje trochu premýšľania. Je dané, že probiotiká majú schopnosť pracovať vo vašich črevách, pretože sa podieľajú na očiste vášho systému od škodlivých radikálov. Z tohto dôvodu je krátka odpoveď áno. Probiotiká vás prinútia vykakať sa a veľkosť a frekvencia vašej stolice má čo povedať o vašom celkovom zdraví. Ich poslaním je zlepšiť váš črevný mikrobióm, a to sa zvyčajne robí v snahe dosiahnuť, aby ste kakali pravidelnejšie.
Tieto účinky môžu využiť aj ľudia, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva (IBS) alebo zápchou. Nemali by sa však zamieňať s kávou, preháňadlami alebo inými stimulantmi, ktoré stimulujú pohyb čriev. Namiesto toho sú probiotiká doplnky stravy, ktoré regulujú správny pohyb čriev. Robia to tak, že prostredníctvom vášho črevného mikrobiómu očisťujú váš systém od odpadu, čím sa podieľajú na udržiavaní vašej vnútornej čistoty.
Probiotiká sú doplnky, ktoré pracujú na urýchlení procesu vášho systému črevného mikrobiómu. Vždy, keď je váš systém v nerovnováhe, spoznáte to. Tento nedostatok rovnováhy sa prejavuje zápalmi kože, chybnou imunitnou reakciou na bežné prechladnutia a črevnými problémami. Keď sa tieto začnú vyskytovať pravidelne, je čas na návštevu lekára.