Päť výhod feniklového čaju

Obsah:

  • Zdravotné účinky feniklového čaju
  • Feniklový čaj alebo feniklový extrakt?
  • Riziká feniklu
  • Ako pripraviť feniklový čaj
  • Zhrnutie

Medzi možné zdravotné prínosy feniklového čaju patrí zmiernenie bolesti pri menštruácii, boj proti infekciám a regulácia hladiny cukru v krvi. Na určenie jeho účinkov je však potrebný ďalší výskum.

Fenikel je široko používaná liečivá rastlina, ktorá pochádza zo stredomorskej oblasti.

Má výraznú chuť podobnú sladkému drievku a používa sa v mnohých rôznych kuchyniach. Vo všeobecnosti sa používajú všetky časti rastliny vrátane listov, semien a cibule.

Človek môže tiež rozdrviť semená feniklu a použiť ich na prípravu čaju, ktorý má podľa niektorých tvrdení rôzne zdravotné účinky.

Prečítajte si viac informácií o potenciálnych zdravotných prínosoch feniklového čaju.

fenikel

Zdravotné účinky feniklového čaju

V priebehu vekov sa o fenikli uvádzalo mnoho zdravotných tvrdení a pitie feniklového čaju je zavedenou praxou v tradičnej medicíne na celom svete.

Hoci západná veda všetky tieto benefity neoverila, ľudia fenikel využívali na:

  • podporuje močenie
  • zrýchlenie metabolizmu
  • liečbu hypertenzie
  • zlepšenie zraku
  • prevenciu glaukómu
  • regulovať chuť do jedla
  • čistí dýchacie cesty od hlienu
  • znižuje stres
  • detoxikovať organizmus

Nižšie sú uvedené niektoré ďalšie potenciálne zdravotné výhody feniklu.

  1. Zmierňuje menštruačné bolesti

Bolestivá menštruácia alebo dysmenorea je častým problémom mnohých žien, ktoré na liečbu bolesti často používajú voľnopredajné lieky.

Avšak približne 51 percent žien so silnými menštruačnými kŕčmi pociťuje bolesť alebo nepohodlie aj po užití týchto liekov.

Niektoré z nich sa namiesto toho môžu obrátiť na alternatívne alebo doplnkové spôsoby liečby a systémový prehľad z roku 2020 naznačil, že v tomto ohľade môže byť nápomocný fenikel.

Vedci predpokladajú, že fenikel pomáha znižovať kŕče alebo kontrakcie maternice, čo je to, čo podnecuje bolesť, ktorú hlásia ženy s dysmenoreou.

Na potvrdenie týchto zistení je však potrebný ďalší výskum.

  1. Bojuje proti infekcii

Podľa prehľadu z roku 2023, viaceré štúdie dokazujú antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti feniklu. Autori zdôrazňujú používanie feniklu v tradičnej medicíne na liečbu ľahkých ochorení, ako je kašeľ a prechladnutie.

Ak je človek prechladnutý, pitie feniklového čaju môže zmierniť jeho príznaky.

  1. Reguluje hladinu cukru v krvi

Mnohí bylinkári a odborníci na doplnkovú zdravotnú starostlivosť odporúčajú feniklový čaj na reguláciu hladiny cukru v krvi.

Jedna štúdia z roku 2023 skúmajúca účinky feniklového esenciálneho oleja zistila, že hlavná zložka oleja, anetol, pomohla znížiť hladinu cukru v krvi u potkanov. Pri lokálnom alebo perorálnom podávaní sa tiež zistilo, že chráni pred poškodením obličiek, pečene a očí spôsobeným cukrovkou.

Vzhľadom na to môže byť feniklový čaj prospešný pri regulácii hladiny cukru v krvi.

Je však potrebný ďalší výskum, aby sa potvrdilo, či sa tieto zistenia vzťahujú aj na ľudí.

  1. Pomáha pri tráviacich problémoch

Hovorí sa, že semená feniklu sú účinným pomocníkom na trávenie. Môže pomôcť uvoľniť hladké svaly tráviaceho systému a znížiť plynatosť, nadúvanie a poruchy trávenia. Ľudia ho používajú ako preháňadlo už tisíce rokov.

Zdá sa, že štúdia z roku 2022 podporuje prínosy feniklu pre zdravie tráviaceho traktu. Výskumníci zistili, že extrakt zo semien feniklu pomáha chrániť a posilňovať črevnú výstelku v laboratórnych bunkách aj u myší. Dospeli k záveru, že fenikel by mohol byť užitočný pri liečbe zápalových ochorení čriev (IBD).

Na potvrdenie toho, či sa tieto zistenia vzťahujú aj na ľudí, je však potrebný ďalší výskum.

  1. Napomáha tvorbe materského mlieka

Podľa článku z roku 2023, ľudia tradične používajú fenikel na zvýšenie kvality a množstva materského mlieka.

V štúdii na 66 matkách po pôrode, tie, ktoré pili feniklový čaj, produkovali na tretí deň viac materského mlieka ako tie, ktoré pili placebo alebo nič. Je však možné, že tieto výsledky boli spôsobené inými zložkami, a nie samotným feniklom, a iné štúdie ukázali zmiešané výsledky.

V konečnom dôsledku je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, či feniklový čaj môže pomôcť pri tvorbe materského mlieka.

Ak osoba dojčí a zvažuje pitie feniklového čaju, mala by postupovať opatrne a vyhľadať lekársku pomoc.

Feniklový čaj alebo feniklový extrakt?

Je potrebné poznamenať, že extrakt zo semien feniklu nie je to isté ako feniklový čaj.

Hoci pochádzajú z tej istej rastliny, líšia sa formou a koncentráciou.

Feniklový čaj je vo všeobecnosti menej spracovaný, zatiaľ čo feniklový extrakt býva koncentrovanejší, silnejší a poskytuje silnejšie účinky.

Zatiaľ čo fenikel je vo všeobecnosti považovaný za bezpečný na použitie v potravinách, americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) nekontroluje výživové doplnky a extrakty z bylín.

Riziká feniklu

Fenikel sa považuje za pomerne mierny, hoci niektorí môžu byť alergickí naň. Platí to najmä v prípade, ak je človek alergický na mrkvu alebo zeler, ktoré patria do tej istej čeľade rastlín ako fenikel.

Niektoré štúdie zistili, že fenikel má estrogénny účinok, čo znamená, že napodobňuje účinky estrogénu a môže ovplyvniť hladinu hormónov. Preto by tehotné osoby nemali piť feniklový čaj.

Estragol, kľúčový prvok feniklu, bol identifikovaný ako potenciálny karcinogén u hlodavcov. Hoci sa nepreukázalo, že estragol je karcinogénny pre ľudí, osoby s rakovinou (najmä s rakovinou citlivou na estrogén)alebo s vysokým rizikom ochorenia môžu obmedziť používanie feniklového čaju.

Ako pripraviť feniklový čaj

Na prípravu feniklového čaju si človek môže zaobstarať čerstvé semená feniklu z vlastnej rastliny alebo z obchodu so zdravou výživou a postupovať podľa týchto krokov:

  1. rozdrviť semená feniklu
  2. vložte semená do čajovej gule, čajovej kanvičky alebo prázdneho čajového vrecúška
  3. lúhujte semená v horúcej vode 5 až 10 minút

Niektorí ľudia radi pridávajú prísady, ako je med alebo zázvor, aby zvýraznili chuť feniklového čaju.

Je tiež možné kúpiť si čaj zo semien feniklu, ktorý je pripravený na lúhovanie. Čím dlhšie sa čaj namáča, tým silnejšiu chuť má nálev.

Zhrnutie

Feniklový čaj má mnoho potenciálnych zdravotných výhod vrátane úľavy od menštruačných bolestí, boja proti infekciám a pomoci pri tráviacich problémoch.

Väčšina štúdií o fenikli však bola zväčša vykonaná na zvieratách a nemusí sa vzťahovať na ľudí.

Bylina je vo všeobecnosti bezpečná na konzumáciu a pitie, ale môže spôsobiť alergické reakcie a nie je vhodná pre tehotné a dojčiace osoby.

Späť do obchodu