Ktoré vitamíny sa oplatí užívať ? - s farmaceutkou Martinou Milčákovou

VITAMÍN D

Často nazývaný aj ako „slnečný vitamín“, pretože až má telo dostatok slnka dokáže si ho vytvoriť samo. Je nepostrádateľný pre zdravé kosti, spomaľuje proces osteoporózy a posilňuje imunitný systém. Je všeobecne známe, že ľudia, ktorí majú nedostatok vitamínu D sú častejšie chorí.

Vitamín D je potrebný na efektívne vstrebávanie a využitie vápnika a fosforu, čím pomáha pri stavbe a udržiavaní silných kostí a zdravých zubov. Spevňuje kosti, zuby a pomáha udržiavať náš organizmus zdravý a odolný. Nedostatok spôsobuje krivicu u detí, deformácie kostry, osteomaláciu a kazenie zubov.

pexels-maggie-zhan-1698482

Schopnosť tela tvoriť vitamín D klesá s vekom a tiež v zimných mesiacoch, preto je s pribúdajúcim vekom ako aj v zimných mesiacoch vhodná jeho suplementácia.

Má významný  vplyv na imunitný systém. Slúži ako prevencia infekcií, prechladnutia a chrípky, čiastočne zabraňuje deleniu rakovinových buniek (pôsobí antikarcinogénne). Je účinný pri liečbe niektorých ochorení kože (psoriáza), stimuluje rast a rozvoj buniek pokožky.

Dôležitým účinkom je vplyv na hladinu testosterónu. Viaceré štúdie ukázali, že nízka hladina vitamínu D súvisí s nízkou hladinou testosterónu a to hlavne u starších mužov a pri jeho pravidelnom užívaní sa hladina tohto pohlavného hormónu zvýšila a to malo pozitívny vplyv na libido a tiež na chuť na sex.

 

Dopĺňanie vitamínu D počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka. Adekvátny príjem vitamínu D v detstve a puberte sa tiež podieľa na správnom vývoji organizmu.

 

Vitamín D má aj dokázateľné pozitívne účinky na centrálny nervový systém. Jeho nedostatok spôsobuje únavu, depresívne ladenie, vyčerpanosť a pokles energie. Veľmi pravdepodobne vedie nedostatok vitamínu D aj k zvýšeniu rizika vzniku chronického únavového syndrómu.

 

SELÉN

Selén (Se) je dôležitý minerál, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela.

Selen - Tozax

Má výborné antioxidačné vlastnosti, ktoré pôsobia proti voľným radikálom z prostredia. Práve vďaka tomu je jeho užívanie spájané so znižovaním rizika vzniku rakoviny.

Okrem toho selén pozitívne vplýva na:

-fungovanie imunitného systému, prispieva k správnej funkcii srdca.

-znižuje riziko srdcových a mozgových príhod, zvyšuje pomer HDL („prospešného“ cholesterolu) k LDL („škodlivému“ cholesterolu)

-chráni organizmus pred ochoreniami ako šedý zákal a degenerácia makuly.

-zohráva rozhodujúcu úlohu v metabolizme a funkcii štítnej žľazy.

 

 

tehotenstve sa selén odporúča užívať najmä preto, že je nevyhnutný pre správny rast a vývoj plodu. Spolu s vitamínom E je nápomocný pri produkcii koenzýmu Q10.

 

 ZINOK

 

Zinok (Zn) je esenciálny stopový prvok koncentrovaný vo svaloch, kostiach, koži, obličkách, očiach, pankrease a prostate.

zinok - tozax

Vyskytuje sa v mnohých enzýmových systémoch, ktoré v organizme ovplyvňujú celý rad procesov – od trávenia po hojenie rán.

Podporuje mechanizmy nešpecifickej imunity (aktivácia makrofágov, fagocytózy), i špecifickej imunity (podieľa sa na maturácii imunitných buniek). Veľmi dôležité sú účinky protivírusovej obrany. Má úlohu vo funkcii chuti a čuchu, raste a vývoji organizmu, neurologickej funkcii a pri účinku inzulínu.


Je dôležitý pre normálny vývoj mozgu cicavcov a jeho fyziológiu. Pri jeho nedostatku alebo nadbytku sa preukázalo, že dochádza k zmenám v správaní sa, abnormálnemu vývoju centrálneho nervového systému a k vzniku neurologických ochorení.

 

Prijímanie dostatočného množstva zinku vo forme stravy alebo výživových doplnkov je nevyhnutnou prevenciou pred zmenami fungovania imunitného systému. Zlepšuje odolnosť voči infekciám, chráni organizmus pred nachladením a chrípkou. Uplatňuje sa pri tvorbe hormónov štítnej žľazy a pohlavných hormónov, pri liečbe zníženej činnosti štítnej žľazy a tiež udržiava zdravé vlasy, kožu a trávenie.

  • priaznivo pôsobí pri kožných problémoch (vyrážky, zvýšený mazotok)
  • podporuje dobrú kondíciu nechtov a ich krásny vzhľad
  • podporuje správny vývoj a funkciu pohlavných orgánov
  • má blahodarný vplyv na prostatu

 

 

Autor článku:  PharmDr. Martina Milčáková, MPH

 

Späť do obchodu