Ktoré vitamíny sa oplatí užívať ? - s farmaceutkou Martinou Milčákovou

VITAMÍN D

Často nazývaný aj ako „slnečný vitamín“, pretože až má telo dostatok slnka dokáže si ho vytvoriť samo. Je nepostrádateľný pre zdravé kosti, spomaľuje proces osteoporózy a posilňuje imunitný systém. Je všeobecne známe, že ľudia, ktorí majú nedostatok vitamínu D sú častejšie chorí.

Vitamín D je potrebný na efektívne vstrebávanie a využitie vápnika a fosforu, čím pomáha pri stavbe a udržiavaní silných kostí a zdravých zubov. Spevňuje kosti, zuby a pomáha udržiavať náš organizmus zdravý a odolný. Nedostatok spôsobuje krivicu u detí, deformácie kostry, osteomaláciu a kazenie zubov.

pexels-maggie-zhan-1698482

Schopnosť tela tvoriť vitamín D klesá s vekom a tiež v zimných mesiacoch, preto je s pribúdajúcim vekom ako aj v zimných mesiacoch vhodná jeho suplementácia.

Má významný  vplyv na imunitný systém. Slúži ako prevencia infekcií, prechladnutia a chrípky, čiastočne zabraňuje deleniu rakovinových buniek (pôsobí antikarcinogénne). Je účinný pri liečbe niektorých ochorení kože (psoriáza), stimuluje rast a rozvoj buniek pokožky.

Dôležitým účinkom je vplyv na hladinu testosterónu. Viaceré štúdie ukázali, že nízka hladina vitamínu D súvisí s nízkou hladinou testosterónu a to hlavne u starších mužov a pri jeho pravidelnom užívaní sa hladina tohto pohlavného hormónu zvýšila a to malo pozitívny vplyv na libido a tiež na chuť na sex.

 

Dopĺňanie vitamínu D počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka. Adekvátny príjem vitamínu D v detstve a puberte sa tiež podieľa na správnom vývoji organizmu.

pexels-blue-bird-7242737

Vitamín D má aj dokázateľné pozitívne účinky na centrálny nervový systém. Jeho nedostatok spôsobuje únavu, depresívne ladenie, vyčerpanosť a pokles energie. Veľmi pravdepodobne vedie nedostatok vitamínu D aj k zvýšeniu rizika vzniku chronického únavového syndrómu.

 

SELÉN

Selén (Se) je dôležitý minerál, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela.

Selen - Tozax

Má výborné antioxidačné vlastnosti, ktoré pôsobia proti voľným radikálom z prostredia. Práve vďaka tomu je jeho užívanie spájané so znižovaním rizika vzniku rakoviny.

Okrem toho selén pozitívne vplýva na:

-fungovanie imunitného systému, prispieva k správnej funkcii srdca.

-znižuje riziko srdcových a mozgových príhod, zvyšuje pomer HDL („prospešného“ cholesterolu) k LDL („škodlivému“ cholesterolu)

-chráni organizmus pred ochoreniami ako šedý zákal a degenerácia makuly.

-zohráva rozhodujúcu úlohu v metabolizme a funkcii štítnej žľazy.

 

 

tehotenstve sa selén odporúča užívať najmä preto, že je nevyhnutný pre správny rast a vývoj plodu. Spolu s vitamínom E je nápomocný pri produkcii koenzýmu Q10.

 

 ZINOK

 

Zinok (Zn) je esenciálny stopový prvok koncentrovaný vo svaloch, kostiach, koži, obličkách, očiach, pankrease a prostate.

zinok - tozax

Vyskytuje sa v mnohých enzýmových systémoch, ktoré v organizme ovplyvňujú celý rad procesov – od trávenia po hojenie rán.

Podporuje mechanizmy nešpecifickej imunity (aktivácia makrofágov, fagocytózy), i špecifickej imunity (podieľa sa na maturácii imunitných buniek). Veľmi dôležité sú účinky protivírusovej obrany. Má úlohu vo funkcii chuti a čuchu, raste a vývoji organizmu, neurologickej funkcii a pri účinku inzulínu.


Je dôležitý pre normálny vývoj mozgu cicavcov a jeho fyziológiu. Pri jeho nedostatku alebo nadbytku sa preukázalo, že dochádza k zmenám v správaní sa, abnormálnemu vývoju centrálneho nervového systému a k vzniku neurologických ochorení.

 

Prijímanie dostatočného množstva zinku vo forme stravy alebo výživových doplnkov je nevyhnutnou prevenciou pred zmenami fungovania imunitného systému. Zlepšuje odolnosť voči infekciám, chráni organizmus pred nachladením a chrípkou. Uplatňuje sa pri tvorbe hormónov štítnej žľazy a pohlavných hormónov, pri liečbe zníženej činnosti štítnej žľazy a tiež udržiava zdravé vlasy, kožu a trávenie.

  • priaznivo pôsobí pri kožných problémoch (vyrážky, zvýšený mazotok)
  • podporuje dobrú kondíciu nechtov a ich krásny vzhľad
  • podporuje správny vývoj a funkciu pohlavných orgánov
  • má blahodarný vplyv na prostatu

 

Autor článku:  PharmDr. Martina Milčáková, MPH

IMG-20210827-WA0002 (1)

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie