Obsah:
- Príznaky náhlej bolesti kolena
- Príčiny náhlej bolesti kolena
- Liečba náhlej bolesti kolena
- Záver
Vaše koleno je zložitý kĺb, ktorý má mnoho pohyblivých častí. Preto je náchylnejší na zranenia.
S pribúdajúcim vekom môže stres z každodenných pohybov a činností stačiť na to, aby sa v kolenách prejavili príznaky bolesti a únavy.
Ak sa venujete každodenným činnostiam a náhle pocítite bolesť kolena, môže byť ťažké vedieť, čo ďalej. Niektoré príčiny náhlej bolesti kolena sú zdravotne naliehavé a vyžadujú si pozornosť lekára. Iné stavy kolena môžete liečiť doma.
V tomto článku vás oboznámime so stavmi, ktoré spôsobujú náhlu bolesť kolena, aby ste vedeli rozpoznať rozdiely a naplánovať si ďalšie kroky.
Príznaky náhlej bolesti kolena
- pri zlomeninách: opuch , prudká bolesť a neschopnosť pohybovať kĺbom
- pri zápale šliach: napätie, opuch a tupá bolesť
- roztrhnutý väz: môže byť spočiatku počuť praskanie, po ktorom nasleduje opuch a silná bolesť kolena
- osteoartróza: bolesť, citlivosť a zápal kolena
- burzitída: akútna bolesť a opuch jedného alebo oboch kolien
- poškodený meniskus: môže byť počuť praskajúci zvuk, po ktorom nasleduje okamžitá ostrá bolesť a opuch
- dna: intenzívna bolesť a veľký opuch
- infekčná artritída :silná bolesť a opuch, teplo a začervenanie okolo kĺbu
Príčiny náhlej bolesti kolena
Bolesť kolena, ktorá sa objaví z ničoho nič, sa môže zdať, že nemôže súvisieť so zranením. Koleno je však zložitá časť tela. Skladá sa z mnohých častí, ktoré sa môžu stať:
- natiahnuté
- opotrebované
- zhoršené
- čiastočne roztrhnuté
- úplne roztrhnutá
Na to, aby sa časti kolena poškodili, nie je potrebný traumatický úder alebo tvrdý pád.
Tu je prehľad bežných problémov s kolenami. Ďalšie informácie o jednotlivých problémoch (a možnostiach ich liečby) nasledujú za tabuľkou.
Zlomenina
Zlomenina môže spôsobiť náhlu bolesť kolena. Zlomenina tibiálnej platničky zahŕňa holennú kosť a kolennú kosť. Tento druh zlomeniny spôsobuje:
- opuch
- prudkú bolesť
- neschopnosť pohybovať kĺbom
Zlomeniny distálnej časti stehennej kosti zahŕňajú dolnú časť stehna a kolennú kosť a spôsobujú podobné príznaky. Môže dôjsť aj k zlomenine čéšky, ktorá spôsobuje intenzívnu bolesť a opuch.
K zlomeninám, ktoré sa týkajú týchto kostí, môže dôjsť v dôsledku traumatických poranení alebo jednoduchých pádov.
Šľachy spájajú vaše kĺby s kosťami. Opakované činnosti (napríklad chôdza alebo beh) môžu spôsobiť zápal a opuch šliach. Tento stav sa nazýva tendinitída.
Zápal šliach kolena je pomerne častý. Špecifickými podtypmi tohto ochorenia sútendinitída patelárneho kolena (koleno skokana) a tendinitída štvorhlavého svalu.
Stuhnutosť, opuch a tupá bolesť sú charakteristickými príznakmi tendinitídy kolena. Môže sa tiež stať, že postihnutým kĺbom nebudete môcť hýbať, kým si ho neodpočiniete.
Koleno bežca
Pod pojmombežecké koleno sa rozumie bolesť kolena, ktorá sa začína za alebo okolo vašej čéšky. Tento stav je bežný u aktívnych dospelých.
Medzi príznaky patrí tupé pulzovanie za kolennou čiapkou, najmä v mieste, kde sa koleno stretáva so stehennou kosťou alebo stehnom. Koleno bežca môže tiež spôsobiť, že vaše koleno praská a škrípe.
Pretrhnutý väz
Bežne poškodené väzy v kolene sú predný skrížený väz (ACL) a mediálny kolaterálny väz (MCL).
PCL, LCL a MPFL väzy v kolene sa môžu tiež roztrhnúť. Tieto väzy spájajú kosti nad a pod vašou čéškou.
Nie je nezvyčajné, že sa niektorý z týchto väzov roztrhne, najmä u športovcov. Niekedy môžete určiť okamih, kedy k roztrhnutiu došlo, na zákrok na futbalovom ihrisku alebo na nadmernú extenziu pri hraní tenisu.
Inokedy je príčina zranenia menej traumatická. Napríklad úder do kolena pod zlým uhlom môže spôsobiť roztrhnutie ACL.
Ak si natrhnete niektorý z týchto väzov, zvyčajne budete počuť praskanie, po ktorom nasleduje opuch. Zvyčajne nasleduje silná bolesť kolena. Možno nebudete môcť hýbať kĺbom bez pomoci ortézy.
Osteoartróza
Náhla bolesť kolena môže znamenať nástup osteoartrózy (OA). OA je najčastejším typom artritídy.
Týmto ochorením sú najviac ohrození starší ľudia, najmä športovci a ľudia v profesiách, ako je stavebníctvo, ktorí často vykonávali opakované pohyby.
Bolesť, citlivosť a zápal kolena sú príznakmi, že sa začína rozvíjať OA. Vo väčšine prípadov sa bolesť kolena neprejaví náhle. Pravdepodobnejšie je, že bude spôsobovať postupne sa zvyšujúcu úroveň bolesti.
Hoci OA môže postihnúť len jedno koleno, pravdepodobnejšie je, že postihne obe kolená.
Burzitída
Burzy sú tekutinou naplnené vačky medzi vašimi kĺbmi. Burzy sa môžu zapáliť v okolí vašich kolien, čo spôsobuje burzitídu.
Opakované ohýbanie kolien alebo krvácanie v burzách môže spôsobiť náhly nástup príznakov burzitídy. Burzitída kolena nepatrí medzi najčastejšie miesta výskytu tohto ochorenia, ale nie je zriedkavá.
Akútna bolesť a opuch jedného alebo oboch kolien sú najčastejšie príznaky burzitídy.
Poranený meniskus
Menisky sú časti chrupavky v kolene. Poranený alebo natrhnutý meniskus je bežný stav, ktorý vzniká v dôsledku násilného vyvrtnutia kolena.
Ak si poraníte meniskus, môžete počuť praskavý zvuk, po ktorom nasleduje okamžitá ostrá bolesť, ako aj opuch. Postihnuté koleno môže byť akoby zablokované na mieste. Tento stav má tendenciu postihovať vždy len jedno koleno.
Dna
Hromadenie kyseliny močovej v tele spôsobuje dnu. Kyselina má tendenciu hromadiť sa v nohách, ale môže postihnúť aj obe kolená.
Dna je častá najmä u mužov v strednom veku a u žien po menopauze.
Toto ochorenie spôsobuje intenzívnu bolesť a veľký opuch. Dna sa objavuje v záchvatoch, ktoré trvajú niekoľko dní. Ak ste nikdy predtým nemali bolesti kolien a objavia sa náhle, môže ísť o začiatok dny.
Infekčná artritída
Infekčná artritída je akútna forma artritídy, ktorá vzniká z infikovanej tekutiny obklopujúcej váš kĺb. Ak sa tekutina nelieči, môže sa stať septickou.
Septická artritída sa považuje za naliehavú lekársku situáciu, ktorá si vyžaduje urgentný chirurgický zákrok.
Tento stav spôsobuje náhlu bolesť len v jednom kolene. Anamnéza artritídy, dny alebo oslabeného imunitného systému môže zvýšiť riziko infekčnej artritídy.
Liečba náhlej bolesti kolena
Liečba bolesti kolena závisí od príčiny.
Pri zlomeninách kostí
Zlomené kosti v kolene bude musieť posúdiť poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Možno budete potrebovať sadru alebo dlahu na stabilizáciu kolena, kým sa kosti zahoja.
V prípade závažnejších zlomenín môže byť potrebná operácia, po ktorej bude nasledovať dlaha a fyzikálna terapia.
Pri zápale šliach, bežeckom kolene, dne a burzitíde
Liečba stavov, ktoré spôsobujú opuch, začervenanie a tupú, pálivú bolesť, sa zvyčajne začína odpočinkom kĺbu. Na kontrolu opuchu koleno ľadujte. Na podporu hojenia kĺb vyvýšte a držte ho mimo dosahu.
Lekár vám môže odporučiť alebo predpísať lieky. Zmeny životného štýlu, ako napríklad nosenie ochranných chráničov kolena a návšteva fyzikálnej terapie, vám môžu pomôcť zvládnuť bolesť a pociťovať menej príznakov.
Možno bude potrebné zmeniť vašu stravu, najmä ak sa liečite s dnou.
Pri natrhnutí väzov, chrupaviek a kĺbov
Trhliny väzov, chrupaviek a kĺbov v kolene bude musieť riešiť váš lekár.
Po zobrazovacej diagnostike a klinickom posúdení vám lekár oznámi, či vaša liečba bude zahŕňať fyzikálnu terapiu a protizápalové lieky, alebo či budete musieť podstúpiť operáciu na odstránenie poškodenia.
Zotavenie po operácii kolena môže trvať určitý čas. Obnovenie bežných aktivít môže trvať od 6 mesiacov do jedného roka.
Pre OA
OA je chronické ochorenie. Hoci sa nedá vyliečiť, môžete zvládnuť jej príznaky.
Možnosti liečby OA môžu zahŕňať jednu alebo viacero z nasledujúcich možností:
- NSAID alebo iné lieky proti bolesti
- fyzikálna terapia
- pomocné pomôcky, ako je napríklad kolenná ortéza
- liečba pomocou jednotky TENs
Pozitívny vplyv na zvládanie príznakov OA môže mať aj zmena stravy, zníženie nadváhy a ukončenie fajčenia.
Kortikosteroidové injekcie sú tiež možnosťou na zvládnutie bolesti kolena spôsobenej artritídou. V niektorých prípadoch sa ako definitívna liečba OA kolena odporúča totálna náhrada kolena.
Záver
Náhla bolesť kolena môže byť dôsledkom úrazu, stresového zranenia alebo vzplanutia iného základného ochorenia.
Pamätajte, že nie je potrebné vážne zranenie, aby došlo k čiastočnému roztrhnutiu väzov alebo k opotrebovaniu chrupavky. Opakované pohyby, zaťaženie kolien a cvičenie môžu odštartovať príznaky bolesti kolena.
Existuje množstvo domácich prostriedkov a postupov prvej pomoci pri stavoch, ako je bežecké koleno a zápal šliach. Len lekár však môže vylúčiť niečo vážnejšie.
Ak sa stretávate s príznakmi bolesti, ktoré neustupujú, alebo s kĺbom, ktorý sa zablokuje, neignorujte ich. Ak pociťujete silnú bolesť kolena, poraďte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, čo ju spôsobuje.