Obsah:
- Typy autoimunitných porúch
- Príčiny autoimunitných porúch
- Príznaky autoimunitných porúch
- Diagnostika autoimunitných porúch
- Liečba autoimunitných porúch
- Zhrnutie
Autoimunitná porucha alebo ochorenie vzniká, keď imunitný systém omylom napadne zdravé bunky, tkanivá alebo orgány. Zápal je základným príznakom každého autoimunitného ochorenia. Medzi ďalšie bežné príznaky väčšiny autoimunitných ochorenípatrí únava, horúčka, bolesti kĺbov alebo svalov.
Stanovenie diagnózy autoimunitného ochorenia môže byť náročné. Hoci sú autoimunitné stavy jedinečné, ich príznaky môžu vyzerať podobne ako iné zdravotné stavy (autoimunitné aj neautoimunitné). To znamená, že stanovenie presnej diagnózy si vyžaduje viacstupňový prístup, ktorý zahŕňa fyzikálne vyšetrenie a viaceré laboratórne testy.
Je známych viac ako 80 autoimunitných ochorení a každý stav je iný. Výskumníci nepoznajú presnú príčinu autoimunitných ochorení. Predpokladajú však, že pri vzniku príznakov zohrávajú úlohu určité genetické a environmentálne faktory.
Žiaľ, v súčasnosti neexistuje liek na autoimunitné ochorenia. K dispozícii je však liečba, ktorá vám pomôže zvládnuť vaše ochorenie a zmierniť príznaky. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti určí plán liečby na základe presného ochorenia, ktoré máte, a závažnosti vašich príznakov.
Typy autoimunitných porúch
Autoimunitné ochorenie môže ovplyvniť telesné tkanivá alebo orgány rôznymi spôsobmi: deštrukcia telesného tkaniva, zmeny vo funkcii orgánu a abnormálny rast orgánu. Autoimunitné ochorenia môžu postihovať orgány a tkanivá, ako napríklad:
- Krvné cievy
- Spojivové tkanivá
- Endokrinné žľazy, napríklad štítnu žľazu alebo pankreas
- Kĺby
- Svaly
- Červené krvinky
- Koža
Je známych viac ako 80 autoimunitných ochorení. Typ ochorenia, ktorým trpíte, závisí od časti tela, ktorú váš imunitný systém napáda. Toto nie je vyčerpávajúci zoznam, ale medzi niektoré autoimunitné ochorenia a ich hlavné príznaky patria:
- Alopecia areata: Imunitný systém napáda vlasové folikuly, čo spôsobuje nerovnomerné vypadávanie vlasov na pokožke hlavy, tvári alebo iných častiach tela.
- Reumatoidná artritída: Imunitný systém napáda výstelku kĺbov a iných častí tela, ako sú pľúca a oči, čo spôsobuje bolesť a opuch kĺbov.
- Systémový lupus erythematosus ( SLE alebo lupus): Imunitný systém poškodzuje kĺby, kožu, obličky, srdce, pľúca a iné časti tela.
- Cukrovka 1. typu: Imunitný systém napáda a ničí bunky produkujúce inzulín v pankrease.
- Skleróza multiplex: Imunitný systém ničí ochranný obal okolo nervov, čo spôsobuje poškodenie miechy a mozgu.
- Zápalové ochorenie čriev ( IBD): Chronický zápal tráviaceho traktu. Najčastejšími typmi sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída (UC).
- Vitiligo: Imunitný systém ničí bunky, ktoré dodávajú pokožke farbu. To spôsobuje biele škvrny na miestach vystavených slnku.
- Psoriáza: Imunitný systém napáda kožné bunky, čo vedie k vyvýšeným a zapáleným škvrnám na koži.
- Hashimotova tyreoiditída: Imunitný systém napáda bunky štítnej žľazy, čo spôsobuje, že telo neprodukuje dostatok hormónov štítnej žľazy v krvnom obehu.
Príčiny autoimunitných porúch
Váš imunitný systém je sieť buniek, tkanív a orgánov. Táto sieť pomáha vášmu telu bojovať proti vírusom, baktériám a iným škodlivým alebo cudzím látkam. Výsledkom je, že imunitný systém vás chráni pred infekciami a chorobami.
Imunitný systém dokáže rozlíšiť vlastné a cudzorodé bunky: čo je súčasťou vášho tela a ktoré bunky sú cudzie. Keď sa však u človeka vyvinie autoimunitné ochorenie, imunitný systém vytvára autoprotilátky, ktoré omylom napadnú zdravé bunky a tkanivá. Keďže sa to deje, váš imunitný systém nie je schopný rozlíšiť, ktoré bunky sú zdravé a ktoré škodlivé, čo vášmu telu sťažuje boj s infekciami.
Prečo vaše telo začne napádať zdravé bunky, nie je v súčasnosti dobre známe. Vedci však zistili, že autoimunitné ochorenie môže spustiť kombinácia viacerých faktorov. Medzi tieto rizikové faktory patria:
- Pohlavie: Autoimunitné ochorenia sú častejšie u žien ako u mužov.
- Rodinná anamnéza: Zdedenie určitých génov (a nie samotného ochorenia) môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku autoimunitného ochorenia.
- Expozícia životnému prostrediu: Slnečné žiarenie, chemikálie a vírusové alebo bakteriálne infekcie sú spojené s mnohými autoimunitnými ochoreniami.
- Etnická príslušnosť: Niektoré autoimunitné ochorenia postihujú určité skupiny ľudí závažnejšie. Napríklad lupus je najzávažnejší pre ľudí, ktorí sú Afroameričania alebo Hispánci.
Príznaky autoimunitných porúch
Skúsenosti každého človeka s autoimunitným ochorením sú odlišné. Dvaja ľudia s rovnakým autoimunitným ochorením môžu mať úplne odlišný súbor príznakov. Preto môže byť diagnostika a liečba autoimunitných ochorení niekedy taká zložitá.
Príznaky autoimunitného ochorenia závisia od tkaniva, orgánu alebo časti tela, ktoré váš imunitný systém napáda. Jedným z najčastejších príznakov akejkoľvek autoimunitnej poruchy je zápal, ktorý môže spôsobiť začervenanie, opuch a bolesť. Medzi ďalšie bežné príznaky a symptómy patria:
- Únava
- Horúčka
- Bolesti svalov
- Bolesť a opuch kĺbov
- kožné problémy
- Bolesť žalúdka
- Problémy s trávením potravy
Príznaky autoimunitných ochorení sa pohybujú od miernych až po závažné. Tieto príznaky prichádzajú a odchádzajú s rôznou intenzitou. K vzplanutiu (alebo vzplanutiu) dochádza vtedy, keď sa vaše príznaky objavia náhle a na určitý čas silno. Po vzplanutí sa môže závažnosť vašich príznakov znížiť alebo dokonca na určitý čas vymiznúť. Toto sa nazýva remisia.
Diagnostika autoimunitných porúch
Hoci sú autoimunitné ochorenia jedinečné, majú mnoho spoločných príznakov. V určitých prípadoch majú niektoré autoimunitné ochorenia príznaky a symptómy, ktoré sú podobné zdravotným stavom, ktoré nesúvisia s autoimunitou. Z tohto dôvodu majú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti často problém diagnostikovať autoimunitné ochorenie.
Stanovenie diagnózy autoimunitného ochorenia si často vyžaduje viacstupňový prístup. Po fyzickom vyšetrení môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti začať s laboratórnymi testami, ako je kompletný krvný obraz (CBC) a komplexný metabolický panel (CMP). Ďalšie laboratórne testy môžu zahŕňať:
- Testy na autoprotilátky špecifické pre daný stav
- test C-reaktívneho proteínu (CRP) alebo rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR) na kontrolu zápalu
- Analýza moču, ktorá využíva vzorku vášho moču
Oneskorená diagnóza je pre ľudí, ktorí hľadajú pomoc pri svojich príznakoch, stresujúcim procesom. Žiaľ, nie je to nič nezvyčajné. Ak sa domnievate, že vaše príznaky zodpovedajú autoimunitnému ochoreniu, podniknite nasledujúce kroky na obhajobu svojej starostlivosti:
- Podeľte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o svoju rodinnú anamnézu
- Zaznamenávajte si všetky svoje príznaky, kedy sa začali a ako dlho trvajú
- Ak je to možné, navštívte špecializovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý lieči tú časť vášho tela, ktorú vaše príznaky najviac ovplyvňujú
- Ak váš poskytovateľ primárnej zdravotnej starostlivosti vaše príznaky odmietne, vyhľadajte druhý alebo tretí názor a navštívte iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti
Liečba autoimunitných porúch
Bohužiaľ, vedci zatiaľ nenašli liek na autoimunitné ochorenia. Liečba však môže pomôcť zmierniť príznaky a pomôcť vám zvládnuť váš stav.
Presný plán liečby bude závisieť od stavu, ktorý máte. Typ liekov, ktoré budete užívať, bude tiež závisieť od vašich príznakov a od toho, aké závažné sú. Bez ohľadu na autoimunitné ochorenie, ktoré vám bolo diagnostikované, cieľom liečby je:
- Zmierniť príznaky
- Spomalenie progresie vášho ochorenia
- Udržať schopnosť vášho tela bojovať s ochorením
- Zlepšiť kvalitu vášho života
Prvou líniou liečby viacerých autoimunitných ochorení sú lieky. Lieky sa zameriavajú na imunitný systém a pomáhajú zastaviť váš imunitný systém pred útokom alebo ničením zdravých buniek. Váš lekár vám môže predpísať rôzne lieky, ktoré môžu byť v rozmedzí od tabliet, injekcií až po intravenózne (intravenózne) infúzie.
Okrem liekov vám môže váš poskytovateľ odporučiť aj určité zmeny životného štýlu v závislosti od konkrétneho ochorenia, ktoré máte. Tieto zmeny môžu zahŕňať nový plán stravovania, jemné cvičenie, techniky doplnkovej medicíny, ako je akupunktúra alebo joga, a zvládanie stresu.
Zhrnutie
Keď sa u človeka vyvinie autoimunitné ochorenie, imunitný systém omylom napadne zdravé bunky a tkanivá. K bežným príznakom väčšiny autoimunitných ochorení patrí zápal, únava, horúčka, bolesti kĺbov a svalov.
Diagnostikovanie autoimunitného ochorenia môže byť dlhý proces. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú často problém diagnostikovať autoimunitné ochorenia, pretože príznaky môžu vyzerať veľmi podobne ako iné zdravotné ťažkosti.
Ak sa domnievate, že vaše príznaky súvisia s autoimunitným ochorením, obhajujte sa sami tým, že budete sledovať svoje príznaky a vyhľadáte druhý názor. Po stanovení diagnózy vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vytvorí plán liečby na základe vášho stavu a závažnosti vašich príznakov.