Obsah:
- Čo by ste mali piť po jedle na podporu trávenia?
- Akým nápojom by ste sa mali vyhnúť po jedle?
- Je káva dobrá alebo zlá pre trávenie?
- Aké ďalšie veci môžete robiť po jedle na podporu trávenia?
- Zoberte si jedlo so sebou pre lepšie trávenie
- Čo používať na čistenie žalúdka
Hydratácia je dôležitá pre trávenie. Teplá voda, bylinkové čaje a niektoré šťavy môžu tiež znížiť zápal a pomôcť zlepšiť zdravie čriev.
Hluk v žalúdku, bolestivé plyny a nepríjemné vyprázdňovanie sú len niektoré z problémov, ktorým môžete čeliť, keď váš tráviaci systém nefunguje dobre. Svojmu tráveniu však môžete pomôcť pitím nápojov, ktoré upokojujú tráviaci trakt, zlepšujú zdravie čriev a podporujú vstrebávanie živín.
Teplá voda a kombucha môžu pomôcť vášmu tráveniu, ale ak máte problémy s trávením, budete sa chcieť vyhnúť nadmernému množstvu alkoholu alebo sýtených nápojov.
Čo by ste mali piť po jedle na podporu trávenia?
Keď sa jedlo alebo tekutina dostanú do tela, putujú pažerákom do žalúdka, kde ich rozkladajú tráviace enzýmy. Odtiaľ sa dostáva do čriev, kde sa živiny vstrebávajú do krvného obehu.
Počas tohto procesu zohrávajú baktérie v črevách dôležitú úlohu vo funkcii trávenia. V skutočnosti sa narušenie črevných baktérií spája s obezitou a zápalovými ochoreniami čriev.
Voda a vláknina sú v tomto procese tiež dôležité, pretože pomáhajú pri prechode odpadu tráviacim traktom a zmierňujú pohyb čriev.
Medzi nápoje, ktoré podporujú vstrebávanie živín, podporujú zdravie čriev a pomáhajú predchádzať zápalom v črevách, patria napr:
- Voda: Okrem jej významu pre trávenie, výskum uvádza, že teplá voda môže pomáhať črevným baktériám.
- Bylinné a korenené čaje: Patrí sem mätový čaj, čaj z kurkumy, zázvorový čaj a feniklový čaj. Bylinky a koreniny v čaji môžu znížiť zápal a zmierniť príznaky tráviacich ťažkostí.
- Slivková šťava: Tento nápoj plný vlákniny môže podporiť pohyb čriev.
- Zelená šťava alebo smoothies: Tieto nápoje majú vysoký obsah vody a vlákniny, čo môže pomôcť hladkému prechodu odpadu tráviacim systémom.
- Kombucha: Tento nápoj je zdrojom mnohých probiotík a podľa výskumu môže tiež pomôcť pri vstrebávaní živín.
- Kefír: Tento fermentovaný nápoj plný probiotík obsahuje celý rad dôležitých živín.
Akým nápojom by ste sa mali vyhnúť po jedle?
Zatiaľ čo niektoré nápoje môžu zlepšiť trávenie, iné sú jednoznačne menej prospešné. Napríklad plyn v sýtených nápojoch môže zvyšovať hladinu žalúdočnej kyseliny, čo spôsobuje nadúvanie a nepríjemnú túžbu grgnúť.
VýskumTrusted Source tiež jasne ukazuje, že konzumácia veľkého množstva alkoholu môže:
- zvýšiť zápal v črevách
- poškodiť váš tráviaci trakt
- negatívne ovplyvniť zdravie vašich čriev
Niečo ďalšie, čo treba mať na pamäti: Ak neznášate laktózu, pitie nápojov s kravským mliekom môže viesť k žalúdočno-črevným ťažkostiam a zápalom.
Je káva dobrá alebo zlá pre trávenie?
Na lepšie pochopenie vplyvu kávy na tráviaci systém je stále potrebný ďalší výskum. Hoci je známe, že káva môže priaznivo stimulovať hrubé črevo, je potrebné získať lepšie informácie o tom, ako vplýva na zdravie čriev a ako môžu rôzne druhy kávy rozdielne ovplyvňovať trávenie.
Aké ďalšie veci môžete robiť po jedle na podporu trávenia?
Ak vám nápoj nestačí a stále potrebujete trochu pomôcť s trávením jedla, môžete vyskúšať aj:
- prechádzku - ľahké cvičenie a gravitácia môžu pomôcť rozhýbať jedlo v tráviacom systéme
- po jedle neležať alebo neusínať, čo môže spomaliť trávenie
- užívanie probiotík na zlepšenie zdravia čriev
- zúčastňovať sa aktivít, ktoré znižujú hladinu stresu, ako sú hlboké dýchacie cvičenia, joga a akupunktúra.
- prestať fajčiť
- zníženie konzumácie alkoholu
- písanie si denníka o tráviacich problémoch (potraviny, ktorým sa treba vyhýbať)
- rozhovor s dietológom o tom, ako sa vyhnúť potravinovým spúšťačom a alergénom
Je dôležité, aby ste sa pri pití nápojov a iných zmenách životného štýlu na podporu trávenia zamysleli aj nad tým, ako sa stravujete.
Pre dobré trávenie, je prospešné:
- dôkladne žuť jedlo
- jesť vyváženú stravu plnú vláknitých potravín bohatých na vodu
- vyberať si celé potraviny namiesto ultra spracovaných
- dbajte na množstvo jedla a čas, kedy jete (ak je to možné, vyhýbajte sa jedlu v neskorých nočných hodinách!)
Zoberte si jedlo so sebou pre lepšie trávenie
Ak máte zdravotné ťažkosti, ktoré ovplyvňujú váš tráviaci systém, alebo sa len chcete vyhnúť pocitu nadúvania, môžete urobiť niekoľko krokov na podporu svojho trávenia vrátane udržiavania hydratácie.
Pitie teplej vody, bylinkových čajov alebo zelených štiav po jedle môže pomôcť znížiť zápal, zlepšiť zdravie čriev a podporiť vstrebávanie.
Ak aj po zmene životného štýlu naďalej pociťujete tráviace problémy, poraďte sa s lekárom. Okrem diagnostických testov na vylúčenie vážnejších zdravotných problémov vám môže odporučiť dietológov a iných odborníkov, ktorí vám môžu pomôcť.
Čo používať na čistenie žalúdka
Človek môže používať rôzne diétne metódy, ktoré mu pomôžu vyčistiť žalúdok a znížiť tráviace problémy.
Diéty
Jedným z najlepších spôsobov, ako podporiťZdroj dôveryhodný zdravie čriev, je dodržiavanie vyváženej stravy. Mnohé štúdie zistili, že nevyvážená strava môže spôsobiť alebo zhoršiť tráviace problémy.
Určité diétne plány môžu pomôcť riešiť zdravie tráviaceho traktu. Napríklad stredomorská diéta môže pomôcť zvládnuť tráviace poruchy, ako je IBS. Táto diéta kladie dôraz na zdravé tuky z rýb, olivového oleja, celozrnných výrobkov a zeleniny.
Doplnky stravy a čaje
Doplnky stravy a čaje môžu tiež pomôcť pri čistení tráviaceho systému. Jedným z najlepších prírodných doplnkov na podporu zdravia tráviaceho traktu je zázvor. Výskum ukázal, že zázvor môže pomôcť znížiť nevoľnosť a zápal. Pravidelná konzumácia zázvoru môže dokonca zabrániť vzniku vredov a nádorov.
Jedinci, ktorí sa zaoberajú tráviacimi problémami, môžu vyskúšať pridať zázvor do svojho každodenného režimu. Varenie čerstvého zázvoru ako čaju s citrónom a medom môže upokojiť žalúdok a znížiť zápal. Alebo skúste pridať čerstvý zázvor do zeleného smoothie.
Harmančekový čaj dodáva antioxidanty a znižuje nadúvanie . Čaj s harmančekom a medom môže pomôcť prirodzene vyčistiť žalúdok. Človek by sa však mal určite poradiť s lekárom, aby sa uistil, že nová strava alebo doplnok sú pre neho vhodné.