Meniskus kolena: Dôležitá časť nášho pohybového aparátu

Obsah:

 • Čo je meniskus kolena?
 • Funkcie menisku
 • Príčiny poškodenia menisku
 • Liečba meniskových poranení

 

Meniskus kolena je jednou z najdôležitejších štruktúr v našom kĺbovom systéme, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri pohybe a tlmení nárazov v kĺboch. V tomto článku sa pozrieme na to, čo meniskus je, aké sú jeho funkcie, príčiny jeho poškodenia a spôsoby liečby.

Nachádza sa medzi stehennoukosťou a kosťami predkolenia. Často je označovaný za tlmič nárazov. Môže sa poškodiť, naštiepiť a roztrhnúť. Ide o častý symptóm sprevádzajúci neprimerané zaťaženie v dôsledku športovania či nadmernej hmotnosti.

Meniscus

Čo je meniskus kolena?

Meniskus je polkruhovitá chrupavková štruktúra v kĺboch, ktorá slúži na zvýšenie stability kĺbu a zlepšenie rozloženia váhy počas pohybu. V kolene existujú dva menisky - jeden na vonkajšej strane kĺbu (lateralný meniskus) a druhý na vnútornej strane kĺbu (mediálny meniskus). Tieto menisky majú tvar polmesiaca a pomáhajú zmierňovať nárazy a trenie v kĺbe.

Funkcie menisku

Meniskus plní niekoľko dôležitých funkcií:

 1. Tlmi nárazy: Meniskus absorbuje nárazy a tlak, ktoré vznikajú pri pohybe a chôdzi, čím chráni kĺbové povrchy pred poškodením.

 2. Zlepšuje rozloženie váhy: Pomáha správne rozložiť váhu tela počas státia a pohybu, čím znižuje riziko preťaženia určitých častí kĺbu.

 3. Zabezpečuje stabilitu: Meniskus prispieva k stabilite kĺbu a jeho správnemu fungovaniu.

 

Príčiny poškodenia menisku

Meniskus môže byť poškodený rôznymi spôsobmi. Niektoré z najčastejších príčin poškodenia menisku zahŕňajú:

 1. Športové zranenia: Častými príčinami poškodenia menisku sú športové úrazy, ako sú napríklad nečakané zákruty, pády alebo nárazy do kĺbu.

 2. Starnutie: S vekom sa meniskus stáva náchylnejším k opotrebeniu a poškodeniu.

 3. Degeneratívne ochorenia: Niektoré degeneratívne ochorenia, ako je osteoartritída, môžu viesť k postupnému opotrebeniu menisku.

acoloxio

Liečba meniskových poranení

Liečba meniskových poranení závisí od rozsahu a typu poškodenia. Niektoré z možných liečebných prístupov zahŕňajú:

 1. Konzervatívna liečba: Mierne meniskové poranenia môžu byť liečené konzervatívne, vrátane odpočinku, fyzioterapie a liekov na bolesť a zápal.

 2. Artroskopia: Pri závažnejších poškodeniach menisku môže byť potrebná chirurgická procedúra známa ako artroskopia, pri ktorej sa meniskus buď opraví, alebo v niektorých prípadoch odstráni.

 3. Rehabilitácia: Po chirurgickej liečbe alebo konzervatívnej liečbe je dôležitá rehabilitácia, ktorá pomôže obnoviť silu a pohyblivosť kĺbu.

Meniskus kolena je kľúčovou štruktúrou pre našu pohyblivosť a stabilitu, a jeho poškodenie môže mať významný vplyv na našu schopnosť vykonávať každodenné aktivity. Je dôležité dbať na prevenciu a včasnú liečbu meniskových poranení, aby sme zachovali zdravie našich kĺbov a kvalitu života.

Ak máte podozrenie na poškodenie menisku kolena, neváhajte konzultovať so špecialistom, aby ste získali správnu diagnózu a liečbu.

Týmto sme sa pokúsili poskytnúť ucelený prehľad o menisku kolena, jeho funkcii a možných spôsoboch liečby. Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete viac informácií, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára alebo odborníka na ortopediu. Zdravie vašich kĺbov je cenné, a preto by ste sa k nemu mali správne starať.

 

Späť do obchodu