Obsah:
- Prepojenie medzi stresom a imunitným systémom
- Príznaky oslabenia imunitného systému v dôskedku stresu
- Ako zvládať stres a predchádzať chorobám
- Záver o strese a vašej imunite
Stres môže ovplyvniť váš imunitný systém mnohými spôsobmi - od nevoľnosti, cez priberanie až po ekzémy.
Pre väčšinu z nás je stres súčasťou života. Môže trvať niekoľko hodín, napríklad v čase pred záverečnou skúškou. Alebo môže byť dlhodobejší, ako keď sa staráte o chorého blízkeho.
Nech je príčina akákoľvek, nikto nemá rád pocit stresu. Môže však stres skutočne spôsobiť chorobu?
Stručne povedané: áno. Okrem toho, že stres spôsobuje ekzémy, nežiaduce priberanie na váhe a nevoľnosť, môže dokonca oslabiť váš imunitný systém. „Eliminácia alebo úprava rôznych stresových faktorov vo vašom živote je nevyhnutná na ochranu a zvýšenie vašej imunitnej odpovede.
Prepojenie medzi stresom a imunitným systémom
Verte či nie, stres nie je len zlý. V skutočnosti je akútny stres tou časťou, ktorá nás pomáha chrániť a robí nás ostražitejšími.
Keď sa začnete cítiť vystresovaní, spôsobí to, že vaše telo produkuje väčšie množstvo stresového hormónu kortizolu. V krátkych nárazoch môže kortizol posilniť vašu imunitu tým, že obmedzí zápal. „Ale časom, keď vaše telo dosiahne chronický stres, si môže zvyknúť na príliš veľké množstvo kortizolu v krvi. A to otvára dvere ďalším zápalom.
Okrem toho chronický stres znižuje počet lymfocytov v tele - bielych krviniek, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám. Čím nižšia je hladina lymfocytov, tým viac ste ohrození vírusmi vrátane bežného prechladnutia a oparu. Vtedy môžete začať pociťovať „stresom vyvolanú chorobu“. Váš imunitný systém sa začne cítiť slabší, takže nedokáže tak dobre bojovať proti infekciám alebo chorobám.
Vysoká hladina stresu môže tiež spôsobiť depresiu a úzkosť, čo tiež môže viesť k vyššej hladine zápalov. Dlhodobo pretrvávajúca vysoká úroveň zápalu poukazuje na preťažený a unavený imunitný systém, ktorý vás nedokáže správne chrániť.
Ďalšie stavy, ktoré sú úzko spojené so stresom
Chronický zápal môže sprevádzať nezvládnutá vysoká úroveň stresu, ktorá môže prispieť k rozvoju a progresii mnohých ochorení imunitného systému, ako napr:
- Artritída.
- Fibromyalgia.
- Lupus.
- Psoriáza.
- Zápalové ochorenie čriev (IBD).
Pri trvalom, dlhodobom strese sa u vás môžu objaviť aj kardiovaskulárne problémy, vrátane zrýchlenej srdcovej činnosti a srdcových ochorení, ako aj žalúdočné vredy. Budete tiež vystavení väčšiemu riziku cukrovky 2. typu, niektorých druhov rakoviny a mentálneho úpadku.
V tejto chvíli si možno myslíte: „To je celkom slušný zoznam pridružených ochorení!“ Iste, stres môže byť sám o sebe dosť stresujúci. Cieľom týchto informácií však nie je, aby ste sa stresovali ešte viac. Skôr sa pokúste vnímať ju ako dôvod na to, aby ste uprednostnili svoje zdravie a venovali si čas a priestor na to, aby ste sa zamerali na zdokonalenie svojich techník zvládania stresu.
Príznaky oslabenia imunitného systému v dôskedku stresu
Niektorí ľudia, ktorí sú v strese, sa v rámci zvládania stresu uchyľujú k nezdravým návykom vrátane fajčenia, pitia alkoholu a dokonca užívania drog. Medzi ďalšie príznaky oslabeného imunitného systému patria:
- Opuchnuté lymfatické uzliny
- Ľahké prechladnutie
- časté opary
- Trpenie chronickým ochorením
Ako zvládať stres a predchádzať chorobám
Stratégie na zníženie stresu nielenže poskytnú vašej mysli oddych, ale môžu tiež zmierniť tlak, ktorý stres vytvára na váš imunitný systém.
„Môžete podniknúť kroky na zníženie krátkodobého a dlhodobého stresu,“ ubezpečuje doktor Calabrese.
Tu je len niekoľko užitočných taktík na zníženie stresu a posilnenie imunitného systému:
Meditácia a všímavosť
Meditácia trikrát až štyrikrát týždenne môže urobiť zázraky pri znižovaní hladiny stresu. Nemusí to trvať dlho - stačí 10 až 15 minút, aby ste si našli pokojnú chvíľu sami so sebou. Meditácia znižuje hladinu kortizolu a znižuje zápal. Všímavosť môžete praktizovať aj počas každodenného života.
Pozitívne myslenie
Dôkazy ukazujú, že ľuďom, ktorí veria, že sa im darí lepšie, sa v skutočnosti darí lepšie ako tým, ktorí majú rovnakú fyzickú kondíciu, ale nie sú tak pozitívne naladení. Výskum tiež ukazuje, že negativita, úzkosť a nepriateľstvo ovplyvňujú imunitný systém.
Trávte čas s rodinou a priateľmi
Čas strávený s priateľmi a rodinou môže pomôcť zvládnuť stres a iné emocionálne problémy. Štúdie ukázali, že ženy, ktoré trávia viac času s rodinou, priateľmi a deťmi, pomáhajú uvoľňovať oxytocín, prirodzený prostriedok na zmiernenie stresu.
Upravte si stravu
Ďalšou veľkou súčasťou nášho celkového zdravia je jedlo, ktoré jeme. Uistite sa, že jete vyváženú stravu s ovocím, bielkovinami, obilninami a vitamínmi, aby ste udržali svoj imunitný systém v dobrej kondícii. V rovnakom duchu môžete skúsiť zaradiť aj potraviny, ako sú ryby, bobuľovité ovocie a celozrnné výrobky, ktoré preukázateľne pomáhajú zdraviu mozgu. Spánok má tiež veľký vplyv na hladinu stresu, preto sa uistite, že to, čo jete, vám pomáha sa pred spánkom uvoľniť.
Cvičte jogu
Cvičenie jogy znižuje hladinu stresových hormónov a upokojuje nervový systém, čím znižuje zápal. Hlboké dýchanie pomáha zvyšovať vašu odolnosť voči infekciám. Obrátené pozície v joge pomáhajú cirkulácii tekutín v lymfatickom systéme a filtrujú toxíny.
Navyše existuje toľko typov lekcií a cvičení jogy, že si každý nájde niečo pre seba. V závislosti od vašej úrovne a od toho, aký druh stresu prežívate, tu je niekoľko typov jogy, ktoré môžete zvážiť:
- Joga pre začiatočníkov.
- Joga na liečenie traumy.
- Joga pred spaním.
- Joga na cestovanie.
- Horúca joga.
- Energizujúca joga.
Dostatok spánku
Nedostatok spánku vás môže vystaviť riziku vyššieho stresu a oslabenia imunitného systému. Preto je dôležité uistiť sa, že každú noc spíte odporúčané množstvo spánku - približne sedem až deväť hodín, ak ste dospelý človek. Aj upokojujúci ranný a nočný režim vám pomôže mať počas dňa vyvážený rytmus, ktorý môže pomôcť znížiť všetky stresory, ktoré sa vám môžu postaviť do cesty.
Zistite, aké sú vaše stresory a ako ich riešiť
Hoci všetci zažívame stres, vzťah každého človeka k nemu je iný. Viete, čo vás najčastejšie stresuje, preto môže byť užitočné identifikovať tieto spúšťače, viesť si o nich denník a pripraviť si plán relaxácie na upokojenie, keď sa objavia nabudúce.
Záver o strese a vašej imunite
Pamätajte, že stres v akútnych situáciách môže byť zdraviu prospešný a ochranný, takže nie je pre nás len zlý. Je to chronický stres, ktorý sa snažíme zvládnuť. Počúvajte svoje telo a všímajte si, či je stres, ktorý pociťujete, stály alebo situačný. V každom prípade existujú taktiky na zvládanie.
Stres vytvára hormón kortizol, ktorý môže v krátkych intervaloch posilniť vašu imunitu tým, že obmedzí zápal. Časom si však vaše telo zvykne na príliš veľké množstvo kortizolu v krvi, čo pripraví pôdu pre ďalšie zápaly a môže potlačiť schopnosť imunitného systému bojovať proti útočníkom.
Ak nezvládate hladinu stresu, chronický zápal môže viesť k rozvoju a progresii mnohých ochorení imunitného systému
Ak máte pocit, že sa úroveň vášho stresu nezlepšuje ani po zmene životného štýlu, určite sa poraďte s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o tom, ako vám môže pomôcť.