Je váš imunitný systém slabý?

Obsah:

  • 10 príznakov slabého imunitného systému
  • Tipy na posilnenie imunitného systému

10 príznakov slabého imunitného systému

Pandémia COVID-19 ovplyvnila životy miliárd ľudí na celom svete, ale jedna dobrá vec, ktorej sa dostalo zaslúženej pozornosti, je záujem ľudí o zdravé návyky, ktoré pomáhajú posilniť imunitu. Ako si posilniť imunitu, doplnky na posilnenie imunity a niekoľko ďalších výrazov súvisiacich so zvyšovaním imunity patrili medzi najvyhľadávanejšie témy súvisiace so zdravím vo vyhľadávačoch.

Tu sú niektoré z bežných príznakov, ktoré naznačujú, že imunita vášho tela nefunguje najlepšie

Život v tomto rýchlom svete vás veľmi zaťažuje a zanecháva vo vás pocit malátnosti. Hoci väčšina z nás pracuje z domu, pracovný tlak sa výrazne zvýšil. Je normálne, že sa občas cítime unavení a vystresovaní. Mali by ste sa pokúsiť urobiť si prestávku a užiť si čas s rodinou, tráviť čas vecami, ktoré vás robia šťastnými, a poriadne sa vyspať. Ak sa však aj po dobrom spánku a voľne v práci stále cítite vyčerpaní, môže to byť príznakom nízkej imunity. Neustále nízka úroveň energie môže byť znakom toho, že váš imunitný systém zápasí s problémami. V takom prípade by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby vám pomohol so spôsobmi, ako posilniť vašu imunitu.

  • Ľahko sa prechladnete a kašlete

Prechladnutie dvakrát alebo trikrát do roka je bežné a pri infekcii trvá týždeň až 10 dní, kým imunitný systém tieto infekcie prekoná a umožní telu úplne sa zotaviť. Ak vás však neustále trápi prechladnutie a kašeľ a doba zotavenia je dlhšia ako 10 dní, môže to byť znakom toho, že imunita vášho tela nepracuje najlepšie.

  • Časté bolesti brucha a hnačka

Ak sú brušné ťažkosti, ako napríklad zápcha, hnačka alebo plynatosť, častým javom, potom to môže byť príznakom slabého imunitného systému. Veľká časť (takmer 70 percent) imunitného systému sa nachádza v tráviacom trakte. Preto zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní celkovej rovnováhy imunitného systému. Ak neustále pociťujete brušné ťažkosti, ako sú bolesti žalúdka, hnačky atď. znamená to, že v črevách nemáte dostatok zdravých mikróbov a môže to byť príznakom bojujúceho imunitného systému.

  • Vysoká úroveň stresu

Vysoká úroveňstresu je priamo úmerná slabšiemu imunitnému systému. Dlhý a stresujúci pracovný čas v práci, emocionálny stres v domácnosti by mohli spôsobiť nebotyčne vysokú hladinu stresu. Keď ste v strese, ovplyvňuje to lymfocyty, ktoré chránia telo pred infekciami. Takže nižšie lymfocyty, ste náchylnejší na infekcie v dôsledku oslabeného imunitného systému.

  • Zlé hojenie rán alebo opary okolo pier

Často sa stáva, že sa porežete, poškriabete alebo popálite pri varení alebo pri chôdzi/behu alebo pri práci so špicatými nástrojmi. Čas, ktorý vášmu telu trvá, kým sa rana zahojí, však odráža silu vášho imunitného systému. Imunitný systém zohráva dôležitú úlohu pri hojení kožných rán. Zvyčajne trvá 3 až 5 dní, kým telo zahojí kožné poranenie. Ak však proces hojenia trvá dlhšie a koža sa nedokáže zregenerovať, znamená to, že imunita vášho tela nepracuje optimálne.

Ak neustále bojujete s infekciami, ako je brušný týfus, malária, zápal pľúc, infekcia močových ciest atď. viac ako raz za rok, potom to môže byť znakom slabej imunity. Takéto infekcie by sa nemali vyskytovať častejšie ako raz za rok. Ak však neustále dostávate infekcie, potom sa možno budete chcieť poradiť so svojím lekárom a snažiť sa posilniť svoju imunitu a zlepšiť zdravotný stav mladých ľudí zmenou životných návykov.

  • Náhle vysoké horúčky

Imunitný systém je prvou obrannou líniou tela, ktorá bojuje proti vírusom, baktériám a iným podobným patogénom, aby odvrátila všetky choroby. Náhle vysoké horúčky môžu byť znakom blížiacej sa infekcie a lieky ich pomáhajú tlmiť. Opakujúce sa vysoké horúčky sú znakom slabého imunitného systému, ktorému treba venovať pozornosť.

Slabý imunitný systém môže viesť k bolestiam svalov a kĺbov. Imunitný systém produkuje zápalové chemické látky a biele krvinky, keď bojuje proti infekciám. Ak je však imunitný systém slabý, tieto biele krvinky sa pri boji s infekciami vyčerpajú a zápal pokračuje, čo vedie k bolestiam kĺbov a svalov.

  • Kožné výsevy, vriedky, ekzémy

Koža sa považuje za prvú bariéru tela. Lipidy v našich kožných tkanivách bránia nežiaducim organizmom, aby sa cez kožu dostali do tela. Kožné infekcie, ako sú vyrážky, suchá koža, vriedky, ekzémy atď. sú príznakmi slabého imunitného systému.

  • Stále užívate lieky na jednu alebo druhú chorobu

Časté infekcie a neustále užívanie liekov je znakom slabého imunitného systému. Ak ste neustále odkázaní na lieky na choroby, ktoré sa stále vracajú, potom je čas, aby ste posilnili svoju imunitu.

Upozornenie: Tento blog poskytuje všeobecné informácie a diskusie o zdraví a súvisiacich témach. Informácie a iný obsah poskytovaný v tomto blogu, na webovej stránke alebo v akýchkoľvek prepojených materiáloch nie sú určené a nemali by sa považovať ani používať ako náhrada lekárskej rady, diagnózy alebo liečby. Pred začatím užívania nového lieku alebo zdravotného režimu sa láskavo obráťte na svojho lekára.

imunitny system2

Tipy na posilnenie imunitného systému

Zastaviť baktérie, vírusy a choroboplodné zárodky skôr, ako vás môžu nakaziť, si vyžaduje silnú obranu. Táto obrana sa nazýva imunitný systém. Imunitný systém je veľmi zložitý a mnoho vecí môže ovplyvniť, ako dobre ten váš práve funguje.

Dobrou správou je, že tie isté kroky, ktoré podniknete na zlepšenie svojho životného štýlu, môžu posilniť aj váš imunitný systém.

  • Jedzte potraviny posilňujúce imunitu

Nie je žiadnym tajomstvom, že vyvážená strava bohatá na živiny je dobrá pre každý aspekt vášho celkového zdravia. A hoci neexistuje žiadna zázračná potravina alebo zložka na posilnenie imunity, niektoré potraviny môžu pomôcť zlepšiť a posilniť váš imunitný systém.

Strava plná ovocia a zeleniny vám zabezpečí prísun všetkých účinných vitamínov, ktoré potrebujete na posilnenie imunitného systému. Potom pridajte zdravé zdroje bielkovín a celozrnné výrobky bohaté na vlákninu.

Ak sa stravujete zdravo, pravdepodobne nemusíte prehĺtať množstvo doplnkov, aby ste si udržali silný imunitný systém. V skutočnosti môže byť užívanie vysokých dávok bylín alebo vitamínov niekedy škodlivé. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov sa vždy poraďte so svojím lekárom .

Niekoľko potravín, ktoré by ste mali vyhľadávať pre ich potenciál posilňovať imunitný systém:

  • Citrusové plody sú plné vitamínu C, ktorý bojuje proti prechladnutiu.
  • Bobuľové ovocie obsahuje živiny nazývané flavonoidy, ktoré preukázateľne znižujú výskyt respiračných ochorení.
  • Zázvor má protizápalové účinky, ktoré môžu ovplyvniť imunitné funkcie.
  • Zelená listová zelenina je plná antioxidačných vitamínov, ktoré sú dôležité pre zdravie imunity.
  • Jogurt, kefír a iné fermentované potraviny zlepšujú zdravie čriev, ktoré súvisí so zdravím imunitného systému.

 

  • Cvičenie pre imunitu

Pravidelná fyzická aktivita je dobrým spôsobom, ako posilniť imunitný systém a pomôcť v boji proti chorobám. Väčšina výskumov naznačuje, že pre váš imunitný systém je najpriaznivejšie cvičenie s miernou intenzitou v trvaní približne 30 až 60 minút niekoľko dní v týždni. To môže znamenať čokoľvek od rýchlej prechádzky alebo behu až po posilňovanie v posilňovni.

Cvičenie môže pomôcť posilniť imunitu viacerými spôsobmi. Najdôležitejšie je, že zvyšuje cirkuláciu imunitných buniek. Tieto bunky sú prvou obrannou líniou vášho tela v boji proti útočiacim mikróbom a baktériám. Čím viac ich máte v obehu, tým lepšie sa dokážete vyhnúť infekcii.

Je však dôležité poznamenať, že pokiaľ ide o cvičenie a imunitu, viac nemusí byť nevyhnutne lepšie. Dlhodobé intenzívne cvičenie (napríklad maratón) môže imunitný systém oslabiť, a nie posilniť.

  • Dobre sa vyspite

Sedem až deväť hodín pokojného spánku každú noc je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie - a zdravie svojho imunitného systému. Počas spánku má vaše telo možnosť obnoviť a posilniť svoju obranyschopnosť.

Počas spánku vaše telo uvoľňuje bielkoviny nazývané cytokíny, ktoré sú súčasťou imunitného systému. Zvýšená produkcia cytokínov môže pomôcť posilniť váš imunitný systém. Výskum ukázal, že ľudia, ktorí pravidelne nedostatočne spia, sú náchylnejší na prechladnutie a iné infekcie dýchacích ciest.

  • Udržujte stres pod kontrolou

Stres je v živote väčšiny ľudí stálym prvkom. Trik spočíva v minimalizovaní množstva stresu, ktorý zažívate, a v hľadaní spôsobov, ako zvládnuť stres, ktorému sa nemôžete vyhnúť.

Stres má na vaše telo rôzne fyzické účinky, z ktorých mnohé ovplyvňujú aj váš imunitný systém. Stres môže znížiť produkciu lymfocytov, bielych krviniek, ktoré sú kľúčové v boji proti infekciám.

Zvládanie stresu môže byť také jednoduché ako zastaviť sa počas dňa a niekoľkokrát sa pomaly a zhlboka nadýchnuť. Medzi ďalšie techniky zvládania stresu patrí cvičenie, joga a meditácia.

Späť do obchodu