Obsah:
- Čo sú probiotiká?
- Výhody probiotík pre mužov
- Prečo sú probiotické potrebyu mužov iné ako u žien?
Pozrieme sa na dôvody, prečo by probiotiká pre mužov mohli podporovať dobré zdravie a prečo sa potreby mužov v oblasti probiotík môžu líšiť od potrieb žien.
Čo sú probiotiká pre mužov a prečo by ste ich mali užívať? Ak sa zaujímate o zdravie svojich čriev, a chcete vedieť, ako si môžete pomôcť zlepšiť funkciu tráviaceho traktu a prípadne zlepšiť imunitu a duševné zdravie, probiotiká majú potenciál podporiť vás v týchto oblastiach. Okrem toho môžu pomôcť pri chudnutí, čo môže byť užitočné pre mužov po päťdesiatke, po tom, čo pokles testosterónu sťažuje udržiavanie telesného tuku.
Jedným z najlepších spôsobov, ako sa starať o svoje tráviace ústrojenstvo a celkové zdravie, sú probiotické doplnky stravy.
Čo sú probiotiká?
Probiotiká sú kombináciou živých prospešných baktérií a/alebo kvasiniek, ktoré prirodzene žijú vo vašom tele. Baktérie sa zvyčajne vnímajú v negatívnom svetle ako niečo, čo vám spôsobuje choroby. Vo vašom tele a na ňom však máte neustále dva druhy baktérií - dobré a zlé baktérie. Probiotiká sa skladajú z dobrých baktérií, ktoré pomáhajú udržiavať vaše telo zdravé a dobre fungujúce. Tieto dobré baktérie vám pomáhajú mnohými spôsobmi, vrátane boja proti zlým baktériám, keď ich máte príliš veľa, čo vám pomáha cítiť sa lepšie.
Probiotiká sú súčasťou širšieho obrazu týkajúceho sa baktérií a vášho tela - vášho mikrobiómu. Mikrobióm si predstavte ako rozmanité spoločenstvo organizmov, napríklad les, ktoré spolupracujú na udržiavaní zdravia vášho tela. Toto spoločenstvo sa skladá z organizmov nazývaných mikróby. Na vašom tele a vo vašom tele sa nachádzajú trilióny mikróbov. Tieto mikróby sú kombináciou:
- baktérie.
- huby (vrátane kvasiniek).
- vírusy.
- prvokov.
Mikrobióm každého človeka je jedinečný. Žiadni dvaja ľudia nemajú rovnaké mikrobiálne bunky - dokonca aj dvojčatá sa líšia.
Aby sa mikrób mohol nazývať probiotický, musí mať niekoľko vlastností. Medzi ne patrí schopnosť:
- byť izolovaný z človeka.
- Prežiť v čreve po požití (zjedení).
- Mať preukázateľný prínos pre vás.
- Byť bezpečne konzumovaný.
Výhody probiotík pre mužov
ZDRAVIE TRÁVIACEHO TRAKTU
Štúdia v časopise Journal of Neurogastroenterology and Motility naznačuje, že existuje priame prepojenie medzi pohlavnými hormónmi a mikrobiómom. To znamená, že ženy a muži môžu mať rozdielne potreby, pokiaľ ide o probiotickú suplementáciu, pretože máme rozdielne koncentrácie rôznych pohlavných hormónov. Niektoré kmene probiotík pre mužov môžu byť pre vás v skutočnosti lepšie ako štandardné typy alebo probiotiká pre ženy, pretože sú prispôsobené vašim potrebám ako muža.
Aragona súhlasí s tým, že probiotiká majú citeľný vplyv na zdravie čriev. „Hlavným prínosom užívania probiotík by malo byť doplnenie dobrých baktérií v črevách, zníženie príznakov tráviacich porúch, podpora duševného zdravia, posilnenie imunitného systému a pomoc pri chudnutí.“
MENTÁLNE ZDRAVIE
Možno ste už počuli pojem „os črevo-mozog“ a zaujímalo vás, čo to znamená. Štúdia v časopise Journal of Medicine and Food podporuje rastúci počet dôkazov o tom, že existuje priame prepojenie medzi črevom a mozgom. Črevný mikrobióm môže mať dokonca moc ovládať výber potravín, pretože na komunikáciu s naším mozgom využíva nervový systém a blúdivý nerv. Nie nadarmo sa črevá nazývajú „druhým mozgom“. Vzhľadom na to môže zdravý črevný mikrobióm podporovať dobré duševné zdravie a nezdravý črevný mikrobióm môže prispievať k problémom s duševným zdravím.
Aragona hovorí, že probiotiká majú schopnosť zlepšiť vašu náladu a podporiť celkovo lepšie duševné zdravie. "Probiotiká môžu tiež zlepšiť náladu, kognitívne funkcie a môžu pomôcť znížiť stres a úzkosť. Môžu tiež zabrániť vzniku problémov s duševným zdravím, napríklad depresie u mužov,“ hovorí. „Na probiotiká sa však, samozrejme, nemôžete spoliehať, a ak trpíte problémami s duševným zdravím, mali by ste sa poradiť s lekárom.“
IMUNITA
Štúdia v časopise Food Research International naznačuje, že existuje úzky vzťah medzi zdravým črevným mikrobiómom a dobrou imunitou. Rozmanitý a zdravý črevný mikrobióm môže znížiť priepustnosť črevnej steny, čo následne zabraňuje zlým mikroorganizmom prechádzať cez črevnú stenu do krvi, ktorá slúži ako diaľnica do zvyšku tela.
„Probiotiká môžu pomôcť vášmu telu bojovať proti chorobám a ochoreniam, pretože posilňujú imunitný systém, a samozrejme, zdravý imunitný systém je kľúčom k zdravému fungovaniu organizmu,“ hovorí Aragona. „Svoje telo nemôžete úplne zbaviť zlých baktérií z vášho systému, ale užívaním probiotík môžete vyvážiť dobré a zlé baktérie. Muži s rušným životom môžu zistiť, že nemajú čas zabezpečiť, aby každý deň jedli všetky správne potraviny, a preto im probiotiká môžu pomôcť s týmto a pomôcť vyvážiť váš systém a udržať váš tráviaci systém zdravý a funkčný.“
Ďalšia štúdia v časopise Journal of Autoimmunity zistila, že v imunite existujú rozdiely medzi pohlaviami, čo ďalej naznačuje, že probiotiká šité na mieru pre mužov by mohli byť lepšou voľbou. Okrem toho štúdia naznačuje, že náš črevný mikrobióm môže produkovať takzvané „hormóny šťastia“ serotonín a dopamín, čo ilustruje vnútorný vzťah zdravia našich čriev s naším duševným zdravím.
Časopis Pharmacology & Therapeutics uverejnil výskum, ktorý naznačuje, že probiotiká môžu byť novou hranicou v terapeutických pomôckach na podporu duševného zdravia a kognitívnych stavov, ako sú úzkosť, depresia, poruchy autistického spektra a Parkinsonova choroba. Podporuje tiež rozdelenie požiadaviek na probiotiká podľa pohlavia v dôsledku interakcie mikrobiómu s našimi pohlavnými hormónmi.
ZDRAVIE PROSTATY
Ako muž je dôležité starať sa o svoju prostatu, keďže u jedného z ôsmich mužov je počas života diagnostikovaná rakovina prostaty. U mužov, ktorí majú 65 rokov alebo viac, sa tento počet zvyšuje na šesť prípadov z desiatich, pričom priemerný vek diagnózy je 66 rokov. Vzhľadom na to môže byť starostlivosť o prostatu obzvlášť dôležitá pre mužov nad 50 rokov.
Podľa štúdie v časopise La Clinica Terapeutica existujú dôkazy, že probiotiká môžu pomôcť znížiť zápal prostaty . V štúdii sa zistilo, že probiotiká znižujú bakteriálne zaťaženie E. coli a E. faecalis v kultúrach moču, čo podporuje lepšie zdravie prostaty a môže pomôcť predchádzať opuchu prostaty (prostatitíde), ktorý môže viesť k ďalším problémom s prostatou.
TESTOSTERON
Odborníčka na výživu Jenny Tschiescheová, hovorí o účinkoch, ktoré môžu mať probiotiká na hladinu testosterónu. „Stresový hormón kortizol potláča testosterón a v štúdiách bolo dokázané, že probiotiká môžu znížiť hladinu kortizolu, a teda zvýšiť hladinu testosterónu,“ hovorí.
Ak sa snažíte otehotnieť a hľadáte ďalšie spôsoby, ako podporiť svoju plodnosť, pozrite si týchto 10 tipov pre mužov, ktorí sa snažia otehotnieť.
REGULÁCIA TELESNEJ HMOTNOSTI
Aragona hovorí, že po „mužskej menopauze“, keď klesá hladina testosterónu, sa u niektorých mužov zvyšuje hmotnosť. „Probiotiká môžu mužom pomôcť aj pri regulácii hmotnosti. Starnutie a hormonálne zmeny môžu prispieť k nárastu hmotnosti u mužov, najmä keď klesá hladina testosterónu,“ hovorí. „Probiotické kmene, ako napríklad bifidobacterium lactis, môžu pomôcť pri akomkoľvek neželanom priberaní a podporiť zdravé chudnutie.“
Tento názor podporuje aj štúdia v časopise Current Obesity Reports, ktorá poukazuje na priaznivé účinky na zníženie hmotnosti a ďalšie metabolické parametre prostredníctvom účasti probiotík na modulácii črevnej mikroflóry. Stručne povedané, zdravý črevný mikrobióm vám môže pomôcť udržať si kilá, hoci štúdia uvádza, že v tejto oblasti je potrebné vykonať viac štúdií na ľuďoch.
Prečo sú probiotické potrebyu mužov iné ako u žien?
Ako individuálne by teda mali byť vaše probiotiká? Aragona hovorí, že muži a ženy majú často odlišné tráviace problémy, čo je ďalší dôvod, prečo majú tendenciu vyžadovať odlišné probiotiká.
„Typ prijímaného probiotického kmeňa vždy závisí od osoby, pretože ani jeden človek nemá rovnaké črevné baktérie alebo mikrobióm,“ hovorí. „A to isté platí aj pre probiotiká pre mužov a ženy. Hoci ponúkajú podobné výhody, v konečnom dôsledku boli vyrobené špeciálne pre ich pohlavie. Napríklad, kým ženy častejšie pociťujú väčšie problémy v dolnej časti tráviaceho traktu, ako je zápcha alebo IBS, muži pociťujú viac problémov v hornej časti tráviaceho traktu, ako je napríklad reflux kyseliny, a tak sa potreby líšia a najlepšie je držať sa probiotika vyrobeného pre vás.“
Tento článok má len informačný charakter a nie je určený na poskytovanie lekárskeho poradenstva.