Obsah:
- Probiotické potraviny pri zápche
- Probiotické doplnky pri zápche
- Existujú nejaké vedľajšie účinky užívania probiotík?
- Ako dlho trvá, kým probiotiká zaberú na zápchu?
- Aké sú najlepšie probiotiká na zápchu?
- Alternatívne spôsoby liečby zápchy
Ak sa spýtate náhodného človeka na ulici na riešenie zápchy, jednou z najčastejších odpovedí bude pravdepodobne konzumácia väčšieho množstva vlákniny. Samozrejme, vláknina môže pomôcť uľahčiť prechod potravy tráviacim systémom, ale vedci tiež vedia, že môže ovplyvniť aj priateľské baktérie v črevách. Ako povedal jeden vedec: Zdá sa, že „interakcia medzi vlákninou a mikrobiotou ľudského hrubého čreva zohráva hlavnú úlohu pri vytváraní priaznivých účinkov“.
Ako zaujímavý doplnok k tejto koncepcii vedci tiež zaznamenali, že určité bakteriálne kmene sa v porovnaní s kontrolnými skupinami oveľa menej vyskytujú u osôb so zápchou. To teda naznačuje, že vaše črevné baktérie môžu mať vplyv na zápchu.
Preto by nemalo byť prekvapením, že čoraz viac ľudí sa pýta, či zmeny črevnej mikroflóry môžu mať vplyv na prípady zápchy. Rovnako dôležité je, či probiotiká - doplnky stravy, ktoré obsahujú ďalšie dávky priateľských baktérií - môžu prispieť k lepšiemu tráveniu?
Probiotické potraviny pri zápche
Hoci mnohým z nás slovo „probiotiká“ vyvoláva predstavu výživových doplnkov, existuje aj množstvo potravín, ktoré prirodzene obsahujú priateľské baktérie. Často sa alternatívne označujú ako „fermentované potraviny“ - pri ich výrobe sa používajú baktérie. Medzi skvelé príklady patrí štandardný jogurt, kefír (fermentované mlieko), syr a kyslá kapusta. Viaceré z týchto potravín boli skúmané z hľadiska ich vplyvu na trávenie, preto sa pozrime na niektoré zaujímavejšie vedecké výskumy vytvorené v posledných rokoch...
V jednej štúdii boli do výskumu zaradení ľudia trpiaci zápchou, pričom polovici skupiny bol denne poskytnutý 500 ml kefírového nápoja, zatiaľ čo ostatní dostávali nefermentované placebo. Už po štyroch týždňoch liečby sa experiment skončil a výsledky boli porovnané. Analýza záznamov v denníku ukázala výrazné zvýšenie „frekvencie stolice“, čo naznačuje veľmi výrazné zlepšenie ich stavu.
Na inom mieste ďalšia štúdia na oveľa väčšej skupine osôb poskytovala buď 2 probiotické jogurty denne, alebo dezert bez probiotík po dobu 14 dní. Napriek kratšiemu času, počas ktorého sa baktérie mohli prejaviť, výsledky ukázali malé, ale výrazné zlepšenie pravidelnosti vyprázdňovania, ako aj pocitu nepohodlia.
Zaujímavé je, že doplnkový výskum sa pokúsil porovnať jogurty, ktoré prirodzene obsahujú tráviace baktérie, s tými istými jogurtmi, ktoré boli dodatočne obohatené o ďalšie baktérie. Obohatená verzia v podstate poskytuje väčší „zásah“ baktérií.
Na základe predchádzajúceho výskumu možno nie je prekvapujúce, že obe úpravy viedli k zlepšeniu tráviacej činnosti. Zaujímavejšie však je, že zlepšenie u tých, ktorí užívali jogurt s doplnkami, bolo ešte výraznejšie, čo naznačuje vplyv „závislý od dávky“.
Napokon, v štúdii v Brazílii sa osobám trpiacim zápchou podával jeden z dvoch druhov syra; jeden obsahoval prospešné baktérie a druhý nie. Dobrovoľníci konzumovali 30 g syra po dobu 30 dní, počas ktorých si každý účastník mal viesť denník svojich skúseností. V súlade s predchádzajúcimi štúdiami sa zistilo, že syr obohatený o baktérie podporuje „priaznivé účinky na príznaky“.
Samozrejme, podľa uvedeného výskumu sa zdá, že potraviny bohaté na špecifické užitočné baktérie môžu zlepšiť príznaky zápchy, ale čo samotné probiotické doplnky?
Probiotické doplnky pri zápche
Iné štúdie sa menej spoliehali na potraviny, ktoré prirodzene obsahujú tzv. priateľské baktérie, ale namiesto toho zámerne pridávali doplnkové baktérie do inak inertných potravín. Prípadne sa probiotiká užívali vo forme tabliet alebo kapsúl.
Zápcha sa môže vyskytnúť najmä počas tehotenstva a môže viesť k značným ťažkostiam. Bohužiaľ, mnohé tradičné spôsoby liečby sa nepovažujú za bezpečné pre ženy, ktoré nosia deti, preto sa zvýšil záujem o to, či probiotiká môžu predstavovať účinné a zároveň bezpečné riešenie.
Do jednej štúdie bolo zaradených 20 tehotných žien trpiacich pretrvávajúcou zápchou. Skupina s aktívnou liečbou dostávala komerčný „voľne predajný“ probiotický doplnok, zatiaľ čo ostatné účastníčky dostávali podobne vyzerajúce placebo. Hoci obe skupiny zaznamenali počas liečby aspoň mierne zlepšenie, ženy, ktoré dostávali probiotický doplnok, uvádzali oveľa väčšie zlepšenie. Uveďme len niektoré z nich: bolesti brucha klesli o 40 %, zatiaľ čo pocit zápchy sa znížil z 90 % na 45 %, čo predstavuje 50 % zníženie.
Deti predstavujú ďalšiu skupinu, u ktorej môže byť zápcha bežná. Probiotiká môžu opäť predstavovať bezpečnú alternatívu k tradičnejším liekom a môžu byť podávané v potravinách alebo formách, ktoré sú pre deti atraktívne.
Skupina osôb trpiacich zápchou vo veku od 4 do 16 rokov dostávala počas štyroch týždňov dennú dávku probiotického prášku. Vybraný doplnok obsahoval veľké množstvo rôznych baktérií považovaných za prospešné pre trávenie vrátane rôznych kmeňov bifidobaktérií a laktobacilov.
Výrazné zlepšenie bolo pozorované už v priebehu niekoľkých týždňov liečby. Údaje dokazujú zníženie celkových príznakov, pričom v súlade s predchádzajúcimi experimentmi sa zlepšila konzistencia stolice a bolesti brucha. Odborníci dospeli k záveru, že „zmes probiotík má pozitívne účinky na príznaky zápchy“.
Opatrnosť v údajoch
Doteraz sme preskúmali výsledky len niekoľkých z mnohých doterajších štúdií, ktoré skúmali súvislosť medzi probiotikami a zápchou. Úprimne povedané, predložené informácie vytvárajú skutočne veľmi pozitívny obraz. Bolo by však od nás nedbalé, keby sme čitateľa neupozornili na niekoľko varovaní.
Po prvé, mnohé z vykonaných štúdií - s pozitívnymi aj negatívnymi výsledkami - zahŕňali len veľmi málo testovaných osôb. V mnohých experimentoch sa zúčastnilo len 20 alebo 30 dobrovoľníkov, takže výsledky treba brať s rezervou. Na to, aby sme mohli dať konečnú odpoveď na túto otázku, by boli potrebné oveľa rozsiahlejšie štúdie.
Okrem toho Európsky úrad pre bezpečnosť potravín zatiaľ nepovolil zdravotné tvrdenie, že probiotiká pomáhajú pri zápche. Usudzuje sa, že doterajšie dôkazy sú síce sľubné, ale zďaleka nie presvedčivé.
Nakoniec je dôležité zdôrazniť, že naša črevná mikroflóra sa môže u jednotlivých ľudí výrazne líšiť v závislosti od rôznych faktorov životného štýlu. Je preto veľmi dôležité uvedomiť si, že jeden bakteriálny kmeň môže niektorým osobám prospievať, ale iným nie. Z tohto dôvodu sa pri mnohých z najpozoruhodnejších výsledkov použil „koktail“ kmeňov, o ktorých je známe, že sa aktívne podieľajú na trávení. Pre každého, kto uvažuje o užívaní probiotík pri tráviacich problémoch, bude pravdepodobne najpôsobivejší výsledok, ak si zvolí podobný „širokospektrálny“ doplnok.
Existujú nejaké vedľajšie účinky užívania probiotík?
Pri kontrolovanom užívaní má väčšina jedincov pri užívaní probiotík len malé alebo žiadne vedľajšie účinky. U malého počtu ľudí môžu probiotiká spôsobiť mierne krátkodobé vedľajšie účinky, ako sú žalúdočné ťažkosti, hnačka, plynatosť a nadúvanie, najmä počas prvých pár dní.
Niektoré experimenty poukázali na nepriaznivé účinky na osoby trpiace Crohnovou chorobou, preto sa odporúča, aby sa osoby trpiace touto chorobou vyhýbali užívaniu probiotík bez príslušného lekárskeho usmernenia.
Silný bezpečnostný profil probiotických potravín a výživových doplnkov je ďalším lákavým prvkom pri ich používaní. Pre ľudí trpiacich zápchou, ktorí sú na vážkach, môže krátka kúra probiotík predstavovať lacný a málo rizikový experiment, aby ste zistili, či aj vy pocítite pozitívne zlepšenie.
Ako dlho trvá, kým probiotiká zaberú na zápchu?
Probiotiká možno považovať za dávku „priateľských“ baktérií. To znamená, že krátko po konzumácii probiotického doplnku alebo potraviny by sa mala začať zvyšovať hladina vašich dobrých baktérií. Je však tiež dôležité uvedomiť si, ako rýchlo sa baktérie dokážu rozmnožovať za optimálnych podmienok. Popri tomto raste kolónie tak mnohí ľudia hlásia postupné zlepšovanie svojho stavu.
Bolo by preto chybou predpokladať, že jednorazová dávka probiotík povedie k takmer okamžitému zlepšeniu tráviacich ťažkostí. Asi najužitočnejšie je pozrieť sa na výsledky klinických štúdií, aby sme videli časové obdobie, počas ktorého sa výsledky prejavujú. Hoci menšia časť experimentov preukázala zlepšenie už za týždeň, štandardnejší časový rámec je približne štyri týždne.
Z toho vyplýva, že hoci existuje možnosť, že sa zlepšenie prejaví už v priebehu niekoľkých dní, ak sa vaša zápcha v krátkom čase nezlepší, odporúča sa pokračovať v liečbe približne mesiac, aby sa prejavili všetky účinky.
Aké sú najlepšie probiotiká na zápchu?
Ako sme už uviedli, každý z nás má v črevách trochu iný sortiment baktérií, takže výber „najlepších“ probiotík môže byť náročný. Pre zaujímavosť, prešli sme vedeckú literatúru a zistili sme, že v štúdiách, ktoré preukázali pozitívne výsledky, sa najčastejšie používali nasledujúce baktérie:
- Lactobacillus casei
- Lactobacillus plantarum
- Lactobacillus reuteri
- Lactobacillus rhamnosus
- Lactobacillus sporogenes
- Propionibacterium freudenreichii
- Bifidobacterium animalis
- Bifidobacterium bifidum
- Bifidobacterium breve
- Bifidobacterium infantis
- Bifidobacterium lactis
- Bifidobacterium longum
Tento zoznam je možno dosť zastrašujúci, ale tieto výsledky sa dajú zhrnúť do dvoch opakujúcich sa tém - hlavne kmeňov Lactobacillus a Bifidobacterium . Potvrdzujú to aj štúdie skúmajúce rozdiely v baktériách medzi jednotlivcami so zápchou a bez nej. V jednej z takýchto prác sa uvádza, že „Bifidobacterium a Lactobacillus sa ukázali ako výrazne menej početné u dospelých pacientov so zápchou“
Takže pokiaľ ide o výber probiotika, tieto údaje naznačujú, že by bolo rozumné vybrať si možnosť, ktorá:
- obsahuje viacero rôznych bakteriálnych kmeňov.
- V ideálnom prípade obsahuje Bifidobacterium alebo Lactobacillus.
Alternatívne spôsoby liečby zápchy
Na záver možno konštatovať, že dôkazy o liečbe zápchy probiotikami sú pomerne povzbudivé (aj keď nie presvedčivé) a ponúkajú nákladovo efektívnu a nízkorizikovú možnosť liečby. Nie je to však zďaleka jediné riešenie na báze doplnkov na trhu.
Vedci napríklad uviedli, že „inulín má laxatívny účinok závislý od dávky“. Inulín je jemný práškový doplnok vyrobený z čakanky, takže by mohol predstavovať prirodzený doplnok vášho doplnkového režimu. Viac informácií o inulíne nájdete tu.
Okrem toho jedným z najznámejších doplnkov stravy proti zápche je v skutočnosti citrát horečnatý. Horčík funguje tak, že do čriev nasáva vodu zo zvyšku tela. Keď sa tak stane, stolica nielenže ľahšie putuje, ale môže túto vodu absorbovať, čo uľahčuje a spríjemňuje odchod. Viac informácií o horčíku pri zápche nájdete tu.
A nakoniec, ak zistíte, že trpíte zápchou bežne, možno budete chcieť zvážiť niektoré ďalšie jednoduché zmeny v životnom štýle a stravovaní.