Obsah:
- Aké sú výhody chondroitínu?
- Koľko chondroitínu by som mal užívať?
- Vedľajšie účinky chondroitínu
- Zhrnutie
Chondroitín je komplexný cukor, ktorý sa prirodzene nachádza v chrupavke, ktorá chráni naše kĺby. Postupom času však môže normálna hladina chondroitínu začať klesať a existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že doplnenie chondroitínu môže pomôcť zmierniť alebo dokonca zvrátiť problémy s kĺbmi súvisiace s vekom, ako je napríklad artritída.
Aké sú výhody chondroitínu?
Na rozdiel od niektorých iných doplnkov stravy, ktoré zrejme ponúkajú množstvo potenciálnych zdravotných výhod, chondroitín sa zvykne užívať len z jedného dôvodu. Mnohí totiž veria, že chondroitín má priaznivý vplyv na artritické kĺby. Mnohí vedci sa domnievajú, že chondroitín pomáha znižovať bolesť a zlepšovať rozsah pohybu viacerými spôsobmi, ktoré synergicky pôsobia na zlepšenie, ktoré mnohí ľudia pociťujú.
Úbytok chrupavky
Chrupavka je odolný materiál, ktorý chráni konce našich kostí v mieste, kde sa stretávajú v kĺbe. Vďaka tomu zabezpečujú hladký pohyb kĺbov bez nepríjemných pocitov. Bohužiaľ, v dôsledku veku, športových zranení alebo iných zdravotných ťažkostí sa chrupavka môže začať opotrebovávať. Keď sa tak stane, objavia sa príznaky, ktoré väčšina z nás pozná pod pojmom artritída, a to tuhšie a menej ohybné kĺby a nástup bolesti.
Chondroitín je dobre známa látka, ktorá bola v posledných rokoch predmetom mnohých výskumov. Zdá sa, že jednou z výhod chondroitínu je možnosť zabrániť rozpadu chrupavky, ktorý je príčinou mnohých prípadov artritídy.
V štúdii, v ktorej sa proti sebe postavilo niekoľko rôznych výživových doplnkov, vedci zistili, že chondroitín úspešne inhibuje aktivitu enzýmov, ktoré sú zvyčajne zodpovedné za rozpad chrupavky. Zaujímavé je, že glukozamín, ktorý je rovnako populárny ako kĺbový doplnok, tieto enzýmy zrejme neovplyvňoval. Možno to pomáha vysvetliť, prečo sa toľko ľudí rozhodlo užívať oba tieto prípravky spoločne, pretože dôkazy naznačujú, že môžu pomáhať chrániť kĺby trochu odlišným spôsobom.
Ďalším spôsobom, ako posúdiť úbytok kĺbovej chrupavky, je použitie röntgenografie, ktorá skutočne meria tzv. Keď sa tento priestor zužuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť trenia a zápalu, ako aj príznaky artritídy. V štúdii, ktorej sa zúčastnilo 622 pacientov s osteoartrózou kolena, dostávali účastníci buď 800 mg chondroitínu, alebo placebo každý deň počas dvoch rokov, pričom sa pravidelne meral kĺbový odstup.
Výsledky experimentu ukázali, že zatiaľ čo v skupine užívajúcej placebo sa kĺbový priestor zmenšil o 41 %, v skupine užívajúcej chondroitín bol pokles oveľa menší, len 28 %. Vedci popri tom uviedli, že v skupine s chondroitínom došlo k výraznému zlepšeniu bolesti a že úroveň bezpečnosti bola rovnaká.
Zdá sa teda, že chondroitín môže pomôcť zastaviť úbytok objemu chrupavky, ktorý je typický pre vek, a tak vás môže udržať dlhšie aktívny.
V komplexnom experimente, ktorého sa zúčastnilo 146 pacientov počas šiestich mesiacov, dostával každý dobrovoľník buď denne chondroitínové doplnky, alebo placebo. Zaujímavosťou štúdie bolo, že účastníci nedostávali nevyhnutne rovnakú liečbu po celý čas, pričom niektorí jedinci boli nevedomky vymenení v priebehu štúdie.
To nielenže umožnilo daným vedcom posúdiť mieru vplyvu chondroitínu na bolesť kĺbov, ale navyše vďaka výmene liekov mohli zistiť, za ako dlho sa priaznivé účinky prejavili a ako dlho pretrvávali po ukončení liečby.
Výsledky naznačujú, že chondroitín vykazoval mierne, postupné zlepšenie bolesti kĺbov, ale že priaznivé účinky pretrvávali až tri mesiace po ukončení experimentu.
Artritída sa najčastejšie vyskytuje v takzvaných „nosných“ kĺboch, ako sú kolená a bedrá. To môže byť dosť vyčerpávajúce, ale artritické kĺby prstov môžu byť obzvlášť nepríjemné a výrazne ovplyvňovať každodenné aktivity. Odhaduje sa, že približne 10 % ľudí starších ako 40 rokov trpí určitým stupňom artritídy rúk a že výskyt tohto ochorenia sa zvyšuje s vekom. Ak sa dá veriť štúdiám, postihuje 92 % osôb starších ako 70 rokov.
Vedci skúmali vplyv chondroitínu na artritické kĺby prstov. V jednej analýze 139 pacientom poskytli buď denný doplnok chondroitínu, alebo placebo tabletku. Ani jedna skupina nevedela, ktorý doplnok dostáva. Všetci účastníci sa potom podrobovali pravidelnému hodnoteniu, aby sa sledovala bolesť, ktorú pociťovali v rukách.
Ukázalo sa, že v skupine s chondroitínom došlo k výraznému zlepšeniu celkovej bolesti, hoci toto zlepšenie sa prejavilo až po troch mesiacoch. To naznačuje, že chondroitín je síce prospešná, ale „pomaly pôsobiaca“ látka, ktorá si môže vyžadovať dlhodobé užívanie, kým sa prejavia všetky jej výhody.
Zápal a opuch
Jedna z najväčších štúdií, ktorá sa doteraz zaoberala doplnkovou výživou pri artritíde, je známa ako Glukosamín/Chondroitin Arthritis Intervention Trial - známejšia pod jednoduchým názvom „GAIT“. Zúčastnilo sa na nej viac ako 1500 pacientov trpiacich artritídou, ktorým bol predpísaný glukozamín, chondroitín alebo placebo. Pozoruhodným výsledkom bolo, že skupina užívajúca chondroitín vykázala „štatisticky významné zlepšenie opuchu kolenných kĺbov“.
Funkčné schopnosti
Hoci nikto nepopiera, že bolesť, ktorú pociťujú mnohí ľudia trpiaci artritídou, môže byť vyčerpávajúca, jeden aspekt, ktorý sa vo vedeckej literatúre často ignoruje, je pojem „funkčná schopnosť“ - jednoducho povedané, ako môžu artritické kĺby ovplyvniť každodenné činnosti a kvalitu života.
Týmto pojmom sa však zaoberala štúdia z Paríža. Pacienti dostávali 800 mg chondroitínu denne, pričom hlavným kritériom vplyvu bolo zlepšenie všeobecných funkcií. Na konci 12-mesačnej štúdie zaznamenali jedinci užívajúci vysoké dávky chondroitínu zlepšenie funkčných schopností o takmer 50 % v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. Navyše, tolerancia bola u veľkej väčšiny účastníkov „výborná alebo dobrá“, čo pomáha zdôrazniť bezpečnosť suplementácie chondroitínom.
Táto schopnosť chondroitínu zlepšiť funkčné schopnosti sa ukázala aj v inej štúdii, v ktorej sa v laboratóriu skúmala chrupavka. Zistilo sa, že po liečbe chondroitínom sa znížil „koeficient trenia“. Jednoducho povedané, zdá sa, že chondroitín pomáha chrupavke k plynulejšiemu pohybu, čo môže mať pozitívny vplyv na celkovú pohyblivosť kĺbov.
Zníženie užívania liekov
Jednou z častých obáv ľudí trpiacich artritídou je závislosť od liekov na predpis na zvládnutie príznakov. Tieto takzvané nesteroidné protizápalové lieky môžu vykazovať nepríjemné vedľajšie účinky, preto sa zvyčajne dobre prijíma prirodzenejšia liečba artritídy.
Podobne ako pri glukozamíne, aj pri chondroitíne existuje výskum, ktorý naznačuje, že pravidelné dopĺňanie chondroitínu môže pacientom umožniť výrazne znížiť závislosť od NSAID. V štúdii, do ktorej sa zapojilo 61 pacientov, sa počas troch mesiacov poskytovali doplnky s chondroitínom, a až potom sa vyhodnotil ich pokrok. Vedci uviedli, že vďaka preukázanému zlepšeniu sa počas liečby chondroitínom mohlo znížiť užívanie NSAID o 72 % bez vplyvu na kĺbové ťažkosti.
Koľko chondroitínu by som mal užívať?
Vo forme doplnku stravy sa chondroitín často predáva ako „chondroitín sulfát“. Pridanie týchto solí do chondroitínu pomáha maximalizovať vstrebávanie, čím sa zabezpečí, že budete mať čo najväčší úžitok. Často sa tiež spája s glukozamínom, pretože sa predpokladá, že oba doplnky pozitívne ovplyvňujú kĺby, ale dosť odlišným spôsobom.
Cieľom francúzskej štúdie bolo zistiť, aké dávkovanie chondroitínu je pravdepodobne najprínosnejšie pre osoby trpiace artritídou. Na tento účel podávali niektorým dobrovoľníkom 1200 mg chondroitínu v jednej dávke každý deň, zatiaľ čo iným poskytli 400 mg, ktoré mali užívať trikrát denne. Zaujímavé je, že zistenia naznačujú, že obe dávky prinášali podobné výhody, čo naznačuje, že osoby trpiace artritídou môžu chondroitín užívať v časoch, ktoré vyhovujú ich životnému štýlu.
Väčšina štúdií o chondroitíne na kĺby preukázala pozitívne účinky pri dennej dávke 800 až 1 200 mg. Je však dôležité mať na pamäti, že plný prínos sa môže prejaviť až po niekoľkých mesiacoch. Z tohto dôvodu, ak sa rozhodnete vyskúšať chondroitín na kĺby, je dôležité pokračovať v užívaní doplnku počas stredne dlhého obdobia, aj keď spočiatku nepocítite žiadne zlepšenie. Zdá sa, že dôkazy naznačujú, že priaznivé účinky chondroitínu časom pomaly rastú, až kým sa nedosiahne plná účinnosť.
Vedľajšie účinky chondroitínu
Napriek množstvu rôznych štúdií o chondroitíne sa vyskytlo veľmi málo vedľajších účinkov. Napríklad štúdia o chondroitíne, ktorej sa zúčastnilo 562 pacientov, uviedla, že „u žiadneho zo skúmaných pacientov sa nevyskytla žiadna závažná nežiaduca reakcia“, zatiaľ čo hlbšia štúdia o bezpečnosti chondroitínu tvrdí, že je „bezpečný a ľahko dostupný“ a má „veľký potenciál užitočnosti pri liečbe osteoartrózy“.
Napriek tomu sa väčšina štúdií o chondroitíne pochopiteľne zamerala na zrelších pacientov trpiacich artritídou a existuje len veľmi málo dôkazov o jeho bezpečnosti u detí alebo tehotných žien.
Pred začatím užívania akéhokoľvek nového doplnku je vhodné poradiť sa so svojím lekárom, aby ste si mohli byť istí, že nedochádza k negatívnym interakciám s vaším súčasným zdravotným stavom alebo liečebným režimom.
Zhrnutie
Chondroitín je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá zrejme zohráva podpornú úlohu v kĺboch. Množstvo dôkazov naznačuje, že dopĺňanie chondroitínu môže pomôcť zastaviť množstvo fyzických príznakov súvisiacich s artritídou. Výskum sa zdá byť obzvlášť silný, pokiaľ ide o artritídu kolien.
Našťastie je chondroitín široko dostupný a za rozumnú cenu, ale je pravdepodobné, že by sa mal užívať viac ako 3 mesiace, kým sa prejaví plný vplyv tohto doplnku. Osoby trpiace artritídou možno budú chcieť zvážiť kombináciu chondroitín sulfátu s glukozamínom, aby sa maximalizovali dosiahnuté účinky.