Popôrodná nespavosť

 

Obsah:

  • Definícia popôrodnej nespavosti
  • Čo spôsobuje popôrodnú nespavosť?
  • Ako sa lieči popôrodná nespavosť?
  • Ako dlho trvá popôrodná nespavosť?
  • Aké sú riziká neliečenej popôrodnej nespavosti?
  • Záver

Ak bola nespavosť súčasťou vášho tehotenstva, potom nie je nedostatok spánku v období po pôrode ničím novým. Napriek tomu bezsenné noci - najmä niekoľko po sebe - nie sú dobré pre vaše fyzické ani duševné zdravie.

Podľa Úradu pre zdravie žien, nespavosť je bežná porucha spánku, ktorá ovplyvňuje vašu schopnosť ísť spať, zostať spať a po spánku vás zanecháva nepokojnú. Diagnóza sa stanoví, keď trvá 3 alebo viac nocí týždenne po dobu dlhšiu ako 3 mesiace.

Popôrodná nespavosť môže narušiť každodenný život a zhoršiť celkové zdravie. Súvisí aj s inými psychickými a fyzickými zdravotnými stavmi, preto je dôležité ju pozorne sledovať a vyhľadať pomoc, ak sa nezlepšuje.

Definícia popôrodnej nespavosti

Podľa Petra G. Polosa, špecialistu na spánkovú medicínu, je nespavosť typom poruchy spánku, pri ktorej má človek problémy zaspať alebo zostať spať a celková kvalita jeho spánku je nízka.

Výskum uvádza, že perinatálna alebo popôrodná nespavosť je bežná. Percento ľudí, ktorí sa potýkajú s nespavosťou, je v tejto populácii výrazne vyššie ako vo všeobecnej populácii žien v plodnom veku.

Polos navyše tvrdí, že ťažkosti so spánkom často predchádzajú pôrodu dieťaťa a môžu potom pretrvávať aj po pôrode.

Vaše telo prechádza počas tehotenstva mnohými zmenami. A ak je to vaša prvá skúsenosť po pôrode, možno budete prekvapená, ako veľmi sa vaše telo mení aj počas štvrtého trimestra (tzv. 12 týždňov po pôrode).

Poruchy spánku sú jedným z najčastejších problémov po pôrode. U niektorých ľudí sa tieto problémy zlepšia v priebehu niekoľkých týždňov. U iných sa však popôrodná nespavosť môže ťahať celé mesiace.

Popôrodná nespavosť

Čo spôsobuje popôrodnú nespavosť?

Zdravotné a fyzické zmeny prispievajú k akútnej nespavosti v popôrodnom období. Patria medzi ne napr:

  • zvýšený výskyt stresorov
  • starostlivosť o novorodenca
  • zmeny hladiny hormónov
  • nové alebo predtým diagnostikované duševné ochorenia, ako je úzkosť alebo depresia

Okrem duševných porúch, ako je perinatálna depresia, môžu existovať aj hormonálne príčiny.

Doktorka Lynae Brayboyová, hovorí, že sa môžu vyskytnúť zdravotné ťažkosti, ako je napríklad popôrodná tyreoiditída, ktoré zhoršujú spánok.

„Približne 10 % žien má popôrodnú tyreoiditídu, ale je nedostatočne diagnostikovaná, pretože príznaky nie sú špecifické a môžu sa prekrývať s typickými popôrodnými príznakmi,“ hovorí.

Brayboyová hovorí, že popôrodná tyreoiditída je zápalové autoimunitné zničenie štítnej žľazy. Štítna žľaza je žľaza v tvare motýľa na krku, ktorá produkuje hormón štítnej žľazy, ktorý nastavuje metabolizmus, alebo ako celé telo spracováva energiu.

„Počas prvého štádia popôrodnej tyreoiditídy, nazývaného tyreotoxikóza, je v krvi príliš veľa hormónov štítnej žľazy, čo okrem nespavosti vedie k príznakom, ako je zrýchlený tep, úzkosť, podráždenosť a únava,“ hovorí.

Ako sa lieči popôrodná nespavosť?

Ak pozorujete príznaky súvisiace s popôrodnou nespavosťou, Brayboyová hovorí, že vás musí vyšetriť lekár so skúsenosťami v oblasti zdravia žien v spolupráci s gynekológom.

V závislosti od príčiny nespavosti sa podľa nej liečba líši, ale nepokúšajte sa o samoliečbu.

Preskúmajte spánkový režim dieťaťa

Jedným z prvých krokov pri riešení popôrodnej nespavosti je zvážiť vzorce spánku a stravovania dojčiat. Je bežné, že po prinesení dieťaťa domov je spánok neprerušovaný niekoľko mesiacov.

Otvorená diskusia s partnerom, lekárom a pediatrom o vašich obavách vám môže pomôcť stanoviť realistické očakávania počas tohto obdobia. Pomôže vám to tiež pochopiť vaše spánkové vzorce a ako rozpoznať skoré príznaky nespavosti.

Kognitívno-behaviorálna terapia

Podľa prehľadu literature z roku 2020 je kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) účinnou liečbou popôrodnej nespavosti. Táto krátka intervencia sa zameriava na príčiny vašej nespavosti. Naučí vás techniky na jej zvládanie, ako sú relaxácia, zvládanie a zvládanie stresu.

Randomizovaná kontrolovaná štúdia z roku 2022 skúmala kombináciu CBT a terapie svetlom v tme (LDT) ako spôsob liečby popôrodnej nespavosti. Výsledky štúdie ukázali, že CBT s asistenciou terapeuta a LDT boli bezpečné a účinné pri znižovaní príznakov popôrodnej nespavosti.

Úpravy životného štýlu

Úpravy životného štýlu, ako napríklad vyhýbanie sa kofeínu alebo ťažkým jedlám v hodinách pred spaním a vylúčenie obrazoviek zo spálne, sú skvelým začiatkom pri dodržiavaní správnej spánkovej hygieny.

V skutočnosti Polos zvyčajne odporúča, aby ľudia najprv zmenili napraviteľné faktory vo svojom prostredí, ktoré môžu ovplyvňovať ich spánok. Polos však hovorí, že s novorodencom to nemusí byť vždy možné.

Je napríklad pravdepodobné, že nebudete môcť dodržiavať pravidelný spánkový režim alebo dokonca spať odporúčaných 7 až 9 hodín každú noc. Jednou z rád je, aby ste využili možnosť zdriemnuť si: Spite, keď vaše dieťa spí.

Alebo ak ste konečne schopní ísť spať a zistíte, že máte problém zaspať, Polos odporúča vstať z postele a ísť do inej miestnosti.

„Môže to pomôcť naučiť váš mozog, že vaša posteľ je určená na spánok,“ hovorí.

Voľnopredajné lieky a lieky na predpis

Melatonín je voľnopredajný (OTC) doplnok, ktorý niektorí ľudia užívajú na pomoc pri spánku. Hoci môže podporiť nástup spánku, Polos upozorňuje, že melatonín nie je tabletka na spanie.

Na krátkodobú a dlhodobú nespavosť sú k dispozícii lieky na predpis, napríklad antidepresíva a sedatíva. Rovnako aj voľnopredajné lieky na spanie s antihistaminikami. Obe však so sebou prinášajú riziká.

Určite sa poraďte so svojím lekárom o komplikáciách alebo vedľajších účinkoch liekov na spanie, ako aj o bezpečnosti pri dojčení.

Ako dlho trvá popôrodná nespavosť?

Ak vás nové bábätko niečo naučí, tak je to trpezlivosť.

Žiaľ, neexistuje univerzálna odpoveď na to, ako dlho bude popôrodná nespavosť trvať. Tak ako väčšina zdravotných problémov, aj táto sa líši od človeka k človeku.

Podľa Úradu pre zdravie žienDôveryhodný zdroj, môže krátkodobá nespavosť trvať len niekoľko dní. Chronická nespavosť môže pretrvávať 3 mesiace alebo dlhšie.

„Mnohé faktory, ktoré prispievajú k popôrodnej nespavosti, sa časom vyriešia,“ hovorí Polos. Napríklad:

  • spánkový režim vášho novorodenca sa začína stabilizovať
  • hladina vašich hormónov sa začne vracať na pôvodnú úroveň
  • začínajú sa prejavovať zmeny životného štýlu súvisiace s narodením dieťaťa

Ak však nespavosť pretrváva, Polos hovorí, že je čas poradiť sa s odborníkom.

Aké sú riziká neliečenej popôrodnej nespavosti?

Spánok počas každej fázy života je nevyhnutný.

„Ženy v popôrodnom období, ktoré nemajú dostatok spánku, majú zvýšenú hladinu zápalových chemických látok nazývaných cytokíny a stresového hormónu kortizolu, čím sa ich imunitný systém stáva zraniteľným, a teda aj ich celkové zdravie,“ hovorí Brayboy.

Nedostatok spánku môže navyše zhoršiť správanie, psychiku a zdravotný stav.

V jednom z prehľadov výskumu z roku 2016 sa zistilo, že popôrodná nespavosť môže zvýšiť pravdepodobnosť popôrodnej depresie. Brayboy hovorí, že ak vy alebo niekto, koho poznáte, po tehotenstve nespí, obráťte sa na lekára, aby vás vyšetril.

Záver

Prerušovaný spánok a pocit únavy sú po pôrode normálne. Ak však tieto problémy pretrvávajú aj po 3 mesiacoch alebo vás nespavosť trápi do takej miery, že nie ste schopná fungovať, je čas porozprávať sa so svojím lekárom.

Popôrodná nespavosť môže viesť k ďalším problémom, najmä ak sa nelieči. Lekár vám môže odporučiť zmenu životného štýlu, predpísané alebo voľnopredajné lieky alebo CBT, aby ste zistili, či to pomôže so spánkom.

Späť do obchodu