Obsah:
- Čo je otrava jedlom?
- Kto dostane otravu jedlom?
- Príznaky a príčiny otravy jedlom
- Je otrava jedlom nákazlivá?
- Kto je najviac ohrozený otravou z potravín?
- Aké sú možné komplikácie spojené s otravou jedlom?
- Ako sa diagnostikuje otrava jedlom?
- Liečba otravy jedlom
- Ako sa dá predísť otrave jedlom?
- Ako dlho trvá otrava jedlom?
- Čo mám jesť a piť, keď som chorý na otravu jedlom?
- Zhrnutie
Otrava jedlom môže postihnúť každého, kto prehltne kontaminované jedlo. Väčšina ľudí sa zotaví sama, ale niektorí môžu vážne ochorieť. Väčšie riziko hrozí, ak ste tehotná, staršia ako 65 rokov alebo máte oslabený imunitný systém. Väčšie riziko hrozí aj malým deťom, najmä v dôsledku dehydratácie.
Čo je otrava jedlom?
K otrave jedlom dochádza, keď zjete kontaminované jedlo. Kontaminovaná znamená, že je infikovaná toxickým organizmom, ako je baktéria, huba, parazit alebo vírus. Niekedy môžu toxické vedľajšie produkty týchto organizmov spôsobiť otravu jedlom.
Keď zjete niečo toxické, vaše telo reaguje, aby sa toxínov zbavilo. Môžete sa ich zbaviť zvracaním, hnačkou alebo oboma spôsobmi. Môže sa tiež objaviť horúčka. Nepríjemné príznaky otravy jedlom sú spôsobom, ako sa vaše telo snaží vrátiť k zdraviu. Zvyčajne to trvá jeden alebo dva dni.
Kto dostane otravu jedlom?
Otravu jedlom môže dostať každý, kto zje kontaminované jedlo, ale u niektorých ľudí je pravdepodobnosť ochorenia z kontaminácie vyššia ako u iných. Závisí to od toho, aké množstvo toxínu požili a aká bola jeho koncentrácia.
Pri riziku otravy jedlom zohráva úlohu aj váš celkový zdravotný stav. Váš imunitný systém sa neustále bráni infekciám a vy o tom ani neviete. Aj pri hygienických postupoch pri manipulácii s potravinami sa v potravinách zvyčajne nachádza malé množstvo kontaminácie. Tá sa stáva „jedovatou“, keď váš imunitný systém dosiahne svoj prah.
Príznaky a príčiny otravy jedlom
Ako zistím, že mám otravu jedlom?
Môže byť ťažké zistiť, odkiaľ infekcia pochádza, najmä ak trvalo niekoľko dní, kým sa objavili príznaky. Možno ju budete môcť vystopovať k niečomu, čo ste zjedli, ak:
- ste zjedli niečo, čo sa bežne spája s otravou jedlom.
- Boli ste s niekým iným, kto tiež ochorel.
Ako vyzerá otrava jedlom?
Medzi najčastejšie príznaky otravy jedlom patria:
- Hnačka.
- Nevoľnosť a vracanie.
- Bolesť žalúdka a kŕče.
- Horúčka.
- Bolesť hlavy.
- Slabosť.
Ako skoro po otrave jedlom zvraciate?
Závisí to od typu infekcie. Niektoré z najbežnejších bakteriálnych infekcií sa môžu prejaviť v priebehu niekoľkých hodín. Iné potrebujú čas na inkubáciu vo vašom organizme, kým sa stanú toxickými. Niektoré infekcie môžu trvať niekoľko dní a niektoré aj niekoľko týždňov.
Ako dostanete otravu jedlom?
Dostanete ju konzumáciou alebo pitím kontaminovaného jedla, vody alebo iných nápojov. Potraviny sa môžu kontaminovať v ktorejkoľvek fáze výroby, od zberu cez skladovanie až po varenie alebo prípravu. Ku kontaminácii dochádza vtedy, keď potraviny nie sú:
- Čerstvé.
- Dobre umyté.
- spracované hygienickým spôsobom.
- uvarené na bezpečnú vnútornú teplotu.
- uchovávané pri správnej teplote.
- Chladené alebo zmrazené bezodkladne.
Otrava potravinami sa vyskytuje všade. Obzvlášť ľahko sa ňou však môžete nakaziť pri cestovaní do zahraničia, kde sa môžete stretnúť s choroboplodnými zárodkami, s ktorými sa doma nestretnete. Keď ju takto dostanete, niekedy sa nazýva cestovateľská hnačka.
Aké typy kontaminantov spôsobujú otravu jedlom?
Medzi veci, ktoré môžu kontaminovať potraviny a vodu, patria:
- Baktérie.
- Vírusy.
- Parazity.
- Huby.
- Toxíny.
- Chemické látky.
Existuje viac ako 250 špecifických typov otravy potravinami. Medzi najčastejšie príčiny patria:
- Salmonella: Surové vajcia a nedostatočne tepelne upravená hydina sú bežnými zdrojmi otravy salmonelou. Môže sa vyskytnúť aj z hovädzieho a bravčového mäsa, zeleniny a spracovaných potravín obsahujúcich tieto položky. Salmonela je najčastejšou bakteriálnou príčinou otravy jedlom v USA a spôsobuje najvyšší počet hospitalizácií a úmrtí na otravu jedlom.
- E. coli: Baktérie E. coli, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v nedostatočne tepelne upravenom mäse a surovej zelenine, produkujú toxín, ktorý dráždi tenké črevo.
- Listeria: Baktérie v mäkkých syroch, lahôdkach, párkoch v rožku a surových klíčkoch môžu spôsobiť listeriózu, infekciu, ktorá je nebezpečná najmä pre tehotné osoby.
- Norovírus: Norovírus môžete dostať konzumáciou nedostatočne tepelne upravených mäkkýšov, listovej zeleniny alebo čerstvého ovocia. Môžete ho dostať aj konzumáciou jedla pripraveného chorým človekom. Ide o vírus, ktorý sa najčastejšie spája so žalúdočnou chrípkou.
- Hepatitída A: Vírusová hepatitída A sa môže šíriť prostredníctvom mäkkýšov, čerstvých produktov alebo vody a ľadu kontaminovaných výkalmi. Nie je to chronická infekcia ako iné vírusy hepatitídy, ale môže postihnúť vašu pečeň.
- Stafylokok: Stafylokoková infekcia vzniká, keď ľudia prenesú baktérie stafylokoka z rúk na potraviny. Potraviny, ktoré sú často zapletené, sú mäso, hydina, mlieko a mliečne výrobky, šaláty, pečivo plnené krémom a náplne do sendvičov. Baktérie môžu postihnúť mnohé časti vášho tela.
- Campylobacter: Táto bežná bakteriálna infekcia, ktorá spôsobuje vážne gastrointestinálne ťažkosti, môže pretrvávať niekoľko týždňov. Zvyčajne sú vinníkmi nedostatočne tepelne spracovaná hydina, mäso alebo vajcia, zle spracované mäso, kontaminovaná zelenina a surové (nespracované) mlieko alebo zdroje vody. Šíri sa aj krížovou kontamináciou.
- Shigella: BaktériaShigella sa najčastejšie vyskytuje v tepelne neupravenej zelenine, mäkkýšoch a šalátoch na báze smotany alebo majonézy (tuniak, zemiaky, makaróny, kuracie mäso). Môže spôsobiť krv alebo hlien v hnačke, preto sa infekcia niekedy nazýva bacilárna dyzentéria.
Je otrava jedlom nákazlivá?
Infekcia sa môže preniesť z vás na inú osobu, ak príde do kontaktu s vašimi zárodkami. Baktérie sa môžu šíriť prostredníctvom drobných čiastočiek zvratkov alebo výkalov, ktoré sa udržia na povrchoch alebo na prstoch a potom sa prenesú do jedla alebo úst inej osoby.
Kto je najviac ohrozený otravou z potravín?
Pravdepodobnosť, že ochoriete na otravu jedlom - alebo budete mať závažnejšiu reakciu na otravu jedlom - môže byť vyššia, ak váš imunitný systém nie je taký silný ako priemer. Medzi veci, ktoré môžu ovplyvniť vašu imunitu, patria:
- Vek. Deti do 5 rokov majú nezrelý imunitný systém. Dospelý imunitný systém sa začína zhoršovať po 65. roku života.
- Tehotenstvo. Tehotenstvo je pre vaše telo náročné, takže máte menej zdrojov na boj s infekciami ako zvyčajne.
- Chronické ochorenia. Mnohé chronické ochorenia môžu ovplyvniť vašu imunitu vrátane infekcií, rakoviny, ochorení z nedostatku imunity a autoimunitných ochorení.
- Lieky. Kortikosteroidy a imunosupresíva môžu potlačiť váš imunitný systém a spôsobiť, že budete náchylnejší na ochorenia.
Aké sú možné komplikácie spojené s otravou jedlom?
Hoci sú komplikácie pri otrave jedlom zriedkavé, môžu byť závažné a v niektorých prípadoch aj smrteľné. Najčastejším rizikom je ťažká dehydratácia, ale niektoré špecifické typy infekcií môžu spôsobiť ďalšie špecifické komplikácie. Napríklad:
- Potrat a narodenie mŕtveho dieťaťa: Infekcia listériou je obzvlášť nebezpečná pre vyvíjajúci sa plod, pretože baktérie môžu spôsobiť neurologické poškodenie a smrť.
- Poškodenie obličiek: E. coli môže viesť k hemolyticko-uremickému syndrómu (HUS) a zlyhaniu obličiek.
- Artritída: Baktérie salmonely a kampylobaktera môžu spôsobiť chronickú artritídu a poškodenie kĺbov.
- Poškodenie nervového systému a mozgu: Niektoré baktérie alebo vírusy môžu spôsobiť infekciu mozgu nazývanú meningitída. Iné, ako napríklad kampylobakter, môžu spôsobiť neurologickú poruchu nazývanú Guillainov-Barrého syndróm.
Ako sa diagnostikuje otrava jedlom?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa vás opýta na vaše príznaky a na to, čo ste v poslednom čase jedli a pili. Ak máte konkrétne príznaky, možno vám bude chcieť odobrať vzorku stolice alebo vám urobí krvný test na zistenie konkrétnych parazitov alebo baktérií.
Liečba otravy jedlom
Zmizne otrava jedlom sama?
Vo väčšine prípadov môžete otravu jedlom zvládnuť prostredníctvom podpornej liečby doma tým, že jednoducho zostanete hydratovaní. Hnačkou, vracaním a horúčkou stratíte veľa tekutín. Hydratácia je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste podporili svoje telo, kým bude robiť svoju prácu.
Liečba otravy jedlom môže zahŕňať hydratačné prípravky, ako je Pedialyte™, alebo akúkoľvek formu hydratácie, ktorá má vyvážené elektrolyty, čo môže byť užitočné, keď ste chorí. Tieto prípravky pomáhajú tekutinám a dôležitým elektrolytom zostať vo vašom tele dlhšie. Ak máte vy alebo vaše dieťa problémy s udržaním tekutín alebo sa u vás prejavujú príznaky dehydratácie, možno budete musieť ísť do nemocnice na intravenózne podanie tekutín.
Potrebujem lieky proti otrave jedlom?
Niektoré typy infekcií si môžu vyžadovať antibiotiká. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa bude snažiť určiť, či máte jeden z týchto typov. Vo väčšine prípadov nie sú antibiotiká potrebné. V niektorých situáciách môžu antibiotiká otravu jedlom dokonca zhoršiť.
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zvyčajne nepredpisujú lieky proti hnačke pri otrave jedlom, pretože môžu predĺžiť ochorenie. Niektoré príznaky však môžete zmierniť voľnopredajným prípravkom.
Ako sa dá predísť otrave jedlom?
Najdôležitejším spôsobom prevencie otravy jedlom sú bezpečné postupy pri manipulácii s potravinami. Osoby, ktoré zbierajú, spracúvajú a pripravujú potraviny, musia byť v každej fáze procesu ostražité, aby zabránili kontaminácii. Napríklad:
- Čisté: Surové produkty dobre umyte v čistej, hygienicky nezávadnej vode. Umyte si ruky a náčinie predtým, ako ich použijete na prípravu potravín. Umyte a vyčistite (vydezinfikujte) všetky povrchy, ktorých sa potraviny dotknú, vrátane dosiek na krájanie, pracovných dosiek a tanierov.
- Oddeľte: Predchádzajte krížovej kontaminácii oddelením surového mäsa a vajec od čerstvých produktov alebo iných potravín. Varenie pri správnej teplote zničí zárodky na mäsových výrobkoch. Ak sa však tieto zárodky prenesú na tepelne neupravené výrobky, môžu prežiť a kontaminovať tieto potraviny.
- Varenie: Dbajte na dôkladné varenie mäsa a morských plodov pri správnej teplote, aby sa zničili zárodky. Celé kusy mäsa môžu byť zvnútra ružové, ak sú zvonka dobre prepečené. Mleté mäso musí byť dôkladne uvarené, aby nezostalo ružové. Ryby by mali byť nepriehľadné, nie priesvitné, a mali by sa dať ľahko odlupovať vidličkou.
- Chladenie: Do dvoch hodín po uvarení pripravené potraviny uložte do chladničky alebo zmrazte, aby sa v nich nerozmnožili baktérie. Ak potraviny obsahujú omáčky, omáčky, majonézu alebo krémy, uistite sa, že si udržali správnu teplotu ešte počas podávania. Skontrolujte, či sa v chladených potravinách nenachádzajú mikroorganizmy, napríklad plesne. Mliečne výrobky vyhoďte, ak im uplynula doba spotreby alebo majú „nepríjemný“ zápach.
Okrem toho sa váš úrad verejného zdravotníctva snaží kontrolovať otravy potravinami tým, že informuje občanov o možných ohniskách nákazy. Venujte pozornosť verejným oznamom o stiahnutí potravín z trhu. Ak dostanete otravu jedlom, nahláste to.
Ako dlho trvá otrava jedlom?
Otrava jedlom väčšinou prejde do 24 až 48 hodín. Tak dlho trvá, kým sa zdravý organizmus očistí od infekcie. Môže trvať dlhšie v závislosti od toho, koľko toxínu sa nachádza vo vašom tele, či máte oslabený imunitný systém alebo či máte parazita, ktorý si vyžaduje liečbu antiparazitárnymi liekmi.
Kedy sa môžete vrátiť do práce alebo do školy, ak ste mali otravu jedlom?
Ak je to možné, zostaňte doma aspoň 24 hodín po horúčke. Nezabudnite o infekcii informovať školu alebo pracovisko, najmä ak ste sa vy alebo vaše dieťa nakazili, keď ste tam boli.
Čo mám jesť a piť, keď som chorý na otravu jedlom?
Možno budete chcieť nechať žalúdok na chvíľu usadiť, než začnete zavádzať jedlo alebo nápoje. Skúste cucať ľadovú drť, aby ste zostali hydratovaní bez toho, aby ste si preťažili žalúdok. Ľadové nanuky s ovocnou šťavou alebo želatína sú ďalšie možnosti, ktoré vám môžu ponúknuť živiny, elektrolyty a kalórie na energiu.
Keď sa budete cítiť pripravení opäť začať jesť, začnite s malými sústami nevýrazných potravín. Skvelou voľbou je vývar a krekry alebo toasty. Obsah sodíka a vody vo vývare vám pomôže rehydratovať sa, zatiaľ čo krekry môžu dodať vášmu jedlu objem.
Čo zhoršuje otravu jedlom?
Niektoré potraviny a nápoje môžu zhoršiť otravu jedlom, vrátane:
- Mastné a vyprážané jedlá.
- Pikantné jedlá.
- Mliečne výrobky.
- Kofeín.
- Alkohol.
- Potraviny s vysokým obsahom vlákniny.
- Nikotín.
- Kyslé potraviny.
Zhrnutie
Pravdepodobne sa teraz cítite hrozne. Hnačka, vracanie, horúčka. To všetko sú príznaky otravy jedlom, ktoré znamenajú, že vaše telo sa snaží očistiť od toxínu, ktorý ho ovládol. Dobrou správou je, že otrava jedlom zvyčajne prebehne do jedného alebo dvoch dní. Stačí sa sústrediť na to, aby ste zostali hydratovaní a nechali svoje telo bojovať. Ak váš stav pretrváva alebo sa u vás objavia závažnejšie príznaky, navštívte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a požiadajte o liečbu.