Obsah:
- Čo je to peľová alergia?
- Aké sú typy peľových alergií?
- Ako zistíte, že ste alergický na peľ?
- Prečo ľudia trpia peľovými alergiami?
- Ako sa diagnostikuje alergia na peľ?
- Aká je najlepšia liečba peľovej alergie?
- Môžete predísť peľovej alergii?
- Ako sa mám o seba starať?
- Ako zistím, že je vysoká koncentrácia peľu?
- Záver
Peľová alergia spôsobuje príznaky ako upchatý nos a kašeľ, keď človek vdýchne peľ, častice produkované niektorými rastlinami, stromami a trávami. Liečba zahŕňa lieky, očkovanie proti alergii alebo zmenu životného štýlu, aby sa zabránilo vystaveniu peľu.
Čo je to peľová alergia?
Peľová alergia je typ sezónnej alergie vyvolanej peľom. Peľ je prášková častica, ktorú uvoľňujú kvitnúce rastliny, stromy, trávy a buriny, aby pomohli oplodniť iné rastliny toho istého druhu. Pohybuje sa tak, že sa vznáša vo vzduchu, ale keď dopadne na povrch, javí sa ako jemný žltý prach. Tieto drobné žlté čiastočky môžu ľahko skončiť v nose, očiach alebo pľúcach.
Ak máte peľovú alergiu, váš imunitný systém si myslí, že peľ je nebezpečný votrelec. Vyrába chemické látky na boj proti peľu a vy pociťujete alergickú reakciu. Kýchanie, upchatie a opuchnuté oči sú len niektoré z príznakov, ktoré môžu mať ľudia s peľovou alergiou. Lieky vám môžu pomôcť zvládnuť peľovú alergiu.
Peľové alergie sú zvyčajne sezónne a postihujú ľudí v čase opelenia rastlín. Všeobecne platí, že stromy sa opeľujú na jar, v lete nasleduje tráva a na jeseň burina. V oblastiach s teplejším podnebím sa príznaky peľovej alergie môžu začať už v januári alebo sa môžu vyskytovať viackrát do roka.
Peľová alergia sa niekedy označuje ako sezónna alergická nádcha.
Aké sú typy peľových alergií?
Existujú tri zdroje peľu: stromy, tráva a burina. Každá z týchto rastlín sa opeľuje v inom ročnom období v závislosti od miesta, kde žijete.
Peľ stromov
Peľ stromov, ktorý sa zvyčajne objavuje ako prvý alergén, sa najčastejšie vyskytuje v marci až máji, ale v teplejších klimatických oblastiach sa môže objaviť už v januári. Niektoré druhy stromov, ktoré spôsobujú najviac príznakov alergie, sú:
- breza.
- Dub.
- Céder.
Peľ trávy
Tráva spôsobuje príznaky alergie na peľ koncom jari a v lete. Niekedy sa môže prekrývať s peľovým obdobím stromov a burín. Peľ trávy je ľahký a vietor ho môže ľahko roznášať. To znamená, že tráva na dvore vášho suseda môže spôsobovať vaše alergie.
Medzi najčastejšie druhy tráv, ktoré spôsobujú príznaky alergie, patria:
- Bahia.
- Bermudy.
- Kostrava.
- Johnson.
- Kentucky blue.
Peľ burín
Peľ burín, najmä ambrózie, je tretím zdrojom peľových alergií. Peľ burín sa začína v lete a končí na jeseň. Ragweed, najbežnejší alergén burín, rastie v 49 štátoch a vzduchom môže preletieť stovky kilometrov. Preto je obzvlášť ťažké sa mu vyhnúť. Jedna rastlina môže vyprodukovať približne 1 miliardu peľových zŕn.
Medzi ďalšie druhy burín, ktoré spôsobujú peľovú alergiu, patria napr:
- Pálčivý ker.
- Pŕhľava.
- Štvrtky jahňady.
Ako častý je tento stav?
Približne 20 miliónov ľudí má sezónnu alergiu spôsobenú peľom.
Ako zistíte, že ste alergický na peľ?
Ľudia s alergiou na peľ môžu mať nasledujúce príznaky:
- Výtok z nosa.
- Upchatý nos alebo upchatie nosa.
- Kýchanie.
- Opuch alebo opuch okolo očí.
- Červené alebo slziace oči.
- Svrbenie hrdla, očí alebo nosa.
- Kašeľ alebo bolesť hrdla.
- Alergická astma, čo je stav, keď peľ zhoršuje vašu astmu.
- Strata čuchu alebo chuti.
Väčšina ľudí pociťuje príznaky z vdychovania peľu, ktorý sa šíri vzduchom. Niektorí ľudia však majú reakciu z dotyku alebo z toho, že sa im peľ dostane do očí.
Prečo ľudia trpia peľovými alergiami?
K peľovej alergii dochádza preto, lebo vaše telo si myslí, že peľ je nebezpečná látka. Váš imunitný systém reaguje na toto nebezpečenstvo uvoľňovaním chemických látok, ako je histamín, aby sa bránil peľu. Ide o alergickú reakciu.
Ako sa diagnostikuje alergia na peľ?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa vás opýta na vašu anamnézu a príznaky. Niektoré otázky, ktoré môžete očakávať, môžu zahŕňať, ako dlho máte príznaky alebo či sa príznaky vyskytujú v určitých obdobiach roka.
Alergiu na peľ môže diagnostikovať pomocou kožného bodového testu alebo krvného testu.
- Kožný prick test: Alergológ použije tenkú ihlu, ktorou vám do kože vpichne malé množstvo peľu. Potom skontroluje, či vaša pokožka naň reaguje. Ak ste alergický, vaša pokožka sčervená, opuchne alebo vás začne svrbieť.
- Špecifický IgE krvný test: Je to krvný test, ktorý hľadá špecifickú protilátku, ktorú váš imunitný systém produkuje proti peľu.
Aká je najlepšia liečba peľovej alergie?
Najlepšia liečba peľovej alergie závisí od toho, aká závažná je vaša alergia a čo najlepšie pôsobí na váš organizmus. To, čo funguje u jedného človeka, nemusí fungovať u vás. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť najlepšiu liečbu na zvládnutie vašej peľovej alergie.
Niektoré možné spôsoby liečby zahŕňajú:
Lieky
Existuje niekoľko voľnopredajných liekov a liekov na alergiu napredpis, ktoré zlepšujú príznaky ľudí. Patria medzi ne napr:
- Antihistaminiká
- Nosové spreje obsahujúce kortikosteroidy
- Lieky, ktoré kombinujú antihistaminiká a dekongestíva
- Lieky na pomoc pri zvládaní astmy
- Inhibítory leukotriénov
- Dekongestíva,
Nezabudnite, že ak voľnopredajné lieky nezlepšia vaše príznaky, váš lekár vám môže predpísať niečo silnejšie.
Očkovanie proti alergii (imunoterapia)
Alergické injekcie fungujú tak, že časom zmenia reakciu vášho imunitného systému na alergén. Dostanete sériu injekcií, ktoré obsahujú peľ. Množstvo peľu v injekcii sa postupne zvyšuje, čím sa buduje vaša tolerancia. Injekcie proti alergii vám podáva poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Zmeny životného štýlu
Aj keď nie je možné úplne sa vyhnúť peľu, môžete zmeniť svoje každodenné návyky a pokúsiť sa minimalizovať čas, ktorý trávite vonku. Napríklad sa vyhýbajte pobytu vonku počas teplého, veterného jarného dňa, keď je vysoká koncentrácia peľu. Najvyššia koncentrácia peľu býva na začiatku dňa a v skorých popoludňajších hodinách.
Môžete predísť peľovej alergii?
Nie, nemôžete urobiť nič, aby ste sa vyhli peľovej alergii. Najlepším spôsobom, ako jej predísť, je zvládnuť alergiu pomocou liekov alebo zmeny životného štýlu.
Ako sa mám o seba starať?
Alergiu na peľ síce nemôžete vyliečiť, ale užívanie správnych liekov a zmena návykov, aby ste sa vyhli peľu, vám môžu pomôcť. Úplne sa vyhnúť peľu a pobytu vonku môže byť ťažké. Niektoré užitočné tipy na zvládnutie peľovej alergie sú nasledovné:
- Zostaňte vnútri, keď je hladina peľu najvyššia alebo počas veterných dní.
- Zatvorte okná a používajte klimatizáciu alebo ventilátory, aby ste zostali v chlade.
- Vyhýbajte sa pobytu vonku ráno a skoro popoludní, keď býva hladina peľu vyššia.
- Keď ste vonku, noste protiprachovú masku. Pomôcť môže aj klobúk a slnečné okuliare.
- V domácnosti používajte vysokoúčinné filtre na tuhé častice (HEPA).
- Okamžite odstráňte a vyperte všetko oblečenie, ktoré bolo vonku.
- Ak trávite čas vonku, osprchujte sa a umyte si vlasy skôr, ako si ľahnete do postele.
- Užívajte všetky lieky proti alergii, ktoré vám predpísal lekár. Prediskutujte s ním všetky vedľajšie účinky a informujte ho, či sa vám príznaky zmiernili.
Ako zistím, že je vysoká koncentrácia peľu?
Množstvo peľu predpovedajú mnohé webové stránky a meteorologické správy. Tak ako predpoveď počasia, aj počet peľu je len odhad. Môže vám povedať, či je peľ vo vašej oblasti vysoký, stredný alebo nízky. Nemôže vám síce konkrétne povedať, aký typ peľu spôsobuje vaše príznaky, ale môže byť dobrým nástrojom, ktorý vám pomôže zistiť, či vysoké množstvo peľu vyvoláva vaše príznaky. Len poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže presne určiť konkrétny peľ, ktorý vám spôsobuje ochorenie.
Záver
Peľové alergie môžu byť dráždivé a rušivé. Hoci väčšina ľudí oslavuje teplejšie počasie a jarný vzduch, ľudia s peľovou alergiou vedia, že to znamená, že môžu očakávať upchatý nos, kašeľ a svrbenie očí. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže diagnostikovať peľovú alergiu a odporučiť liečbu, ako sú lieky, očkovanie proti alergii alebo zmena životného štýlu. So správnou pomocou môžete zvládnuť svoje príznaky a dúfať, že sa vrátite k užívaniu si meniacich sa ročných období.