Obsah:
- Čo spôsobuje nadúvanie žalúdka?
- Funguje mäta pieporná na nadúvanie?
- Ako mäta pieporná pomáha pri nadúvaní?
- Ako užívať mätu piepornú pri nadúvaní
- Čo ešte môžem urobiť pri nadúvaní?
Nadúvanie je predovšetkým pocit napätia, tlaku alebo plnosti v bruchu. Môže, ale nemusí ho sprevádzať viditeľne nafúknuté (opuchnuté) brucho.
Mäta pieporná je divoká rastlina, ktorá rastie vo vlhkých oblastiach v mnohých častiach sveta. Už po stáročia sa používa ako prírodný liek na tráviace ťažkosti, ako je nadúvanie, nepríjemné pocity a poruchy trávenia. Je však za jej používaním nejaká vedecká pravda, alebo je podobne ako niektoré iné rastlinné lieky len placebom?
Čo spôsobuje nadúvanie žalúdka?
Väčšina z nás sa občas stretla s určitým stupňom nadúvania. Napriek tomu, že táto skúsenosť môže byť medzi bežnou populáciou bežná, je zvláštne, že vedecká komunita sa zatiaľ nedokáže úplne zhodnúť na najpravdepodobnejšej príčine nadúvania.
Na základe množstva doteraz vykonaných vedeckých štúdií sa zdá pravdepodobné, že k stavu, ktorý pociťujeme ako nadúvanie, môže viesť celý rad rôznych problémov. Jedna z rozsiahlych štúdií o tomto probléme naznačila, že medzi najpravdepodobnejšie možné príčiny patrí precitlivenosť čriev, ktoré „šklbú“ alebo „kŕče“, a nerovnováha črevnej flóry (nedostatok „priateľských baktérií“).
Funguje mäta pieporná na nadúvanie?
Vďaka historickému používaniu mäty piepornej pri tráviacich ťažkostiach sa uskutočnilo pomerne veľa vedeckých výskumov zameraných na posúdenie jej účinkov. V jednej štúdii na mužoch trpiacich tráviacimi problémami dostali dobrovoľníci buď tablety mäty piepornej, alebo placebo, aby sa zmeral vplyv oboch látok na pocity opuchov a nadúvania.
Zatiaľ čo skupina užívajúca placebo zaznamenala 29 % zlepšenie tráviacich pocitov, v skupine užívajúcej mätu piepornú bol tento vplyv oveľa výraznejší, a to až 83 %. Inak povedané, zdá sa, že za týchto experimentálnych podmienok bola mäta pieporná takmer trikrát účinnejšia pri znižovaní tráviacich problémov ako nič nerobenie.
V ďalšej štúdii boli skupine dobrovoľníkov poskytnuté kapsuly mäty piepornej, ktoré mali užiť 15-30 minút pred jedlom. To znamená, že väčšina dobrovoľníkov skonzumovala 3-4 kapsuly denne. Po štyroch týždňoch bol každý účastník požiadaný, aby podal správu o svojich skúsenostiach. Výsledky ukázali, že 83 % osôb užívajúcich mätu piepornú pociťovalo menšie nadúvanie a 79 % osôb uviedlo aj zmiernenie bolesti brucha po jedle.
Metaanalýza sa považuje za „zlatý štandard“ vedeckého skúmania. V takejto štúdii vedci porovnávajú výsledky z desiatok iných predchádzajúcich experimentov, ktoré vykonali viacerí vedci na celom svete. Takto zhromaždené výsledky pomáhajú vytvoriť komplexnejší prehľad o danej téme tým, že eliminujú akékoľvek zaujatosti alebo odchýlky, ktoré môžu ovplyvniť výsledky jednotlivých experimentov.
Našťastie, práve takáto analýza bola vykonaná v prípade potenciálne priaznivých účinkov mäty piepornej na tráviace problémy, ako je napríklad nadúvanie. Celkovo sa v metaanalýze zhromaždili výsledky z deviatich rôznych experimentov, na ktorých sa zúčastnilo úctyhodných 726 dobrovoľníkov. Odborníci zistili, že aj takéto súhrnné výsledky ukázali pomerne výrazné zlepšenie príznakov syndrómu dráždivého čreva (IBS) vrátane nadúvania žalúdka. Ich zistenia naznačili, že mäta pieporná je „výrazne lepšia ako placebo“ pri všetkých príznakoch IBS. Zlepšenie sa prejavilo pri širokej škále tráviacich problémov vrátane bolesti brucha, nepríjemných pocitov, nadúvania, hnačky a zápchy.
Doterajší výskum bol taký nádejný, že mäta pieporná sa teraz začala testovať aj v iných oblastiach medicíny. Napríklad pri endoskopických vyšetreniach sa zvyčajne používajú lieky proti kŕčom, aby sa zabezpečilo, že sa črevná stena počas vyšetrenia nepohne.
Nedávno však niektoré úrady začali experimentovať s mätou piepornou ako prirodzenejšou alternatívou týchto liekov. Pri 8 269 endoskopických vyšetreniach, pri ktorých sa nepoužila žiadna liečba liekmi, mätový olej alebo štandardné lieky proti kŕčom, sa zistilo, že mätový olej funguje rovnako dobre ako ostatné lieky a u starších pacientov skutočne fungoval lepšie ako štandardná liečba.
To skutočne pomáha zdôrazniť nielen to, aká účinná je mäta pieporná na upokojenie žalúdka, ale aj to, ako sa čoraz viac prijíma v lekárskej komunite.
Ako mäta pieporná pomáha pri nadúvaní?
Zdá sa, že vedecké poznatky sú celkom jasné; mäta pieporná má určite pozitívny vplyv na rôzne tráviace ťažkosti vrátane nadúvania. Ale ak sa výsledky zdajú byť také jasné, potom je ďalšou otázkou, čo podľa odborníkov skutočne vedie k tomuto vplyvu?
Štúdie rôznych prirodzene sa vyskytujúcich zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v mäte piepornej, naznačujú, že liečivý vplyv majú práve silice - súhrnne nazývané jednoducho „mätový olej“. Štúdie zaradili mätový olej do skupiny zlúčenín známych ako „spazmolytiká“. Aby sme mohli vysvetliť, čo to znamená a prečo je to dôležité, musíme pochopiť, ako svaly fungujú na veľmi základnej úrovni...
Pravdepodobne viete, že vápnik je nevyhnutný pre zdravé kosti a zuby, ale možno si neuvedomujete, že zohráva kľúčovú úlohu aj pri svalovej kontrakcii. Bez toho, aby sme zachádzali do prílišných technických detailov, keď sa vápnik vstrebáva do svalov z krvi, príslušný sval sa začne sťahovať. Keď sa tento vápnik začne opäť rozptyľovať, sval sa začne uvoľňovať.
Kým tento istý proces prebieha v celom tele, pričom vápnik je neustále posúvaný do svalov a zo svalov, aby mohli fungovať, tento istý proces prebieha aj v črevách. Potrava totiž necestuje tráviacim systémom len vďaka gravitácii, ale črevá si môžeme predstaviť ako svalmi vystlanú trubicu, cez ktorú sa potrava jemne pretláča.
Štúdie naznačujú, že mnohí ľudia trpiaci IBS a tí, ktorí majú dočasné tráviace problémy, trpia nadmernou aktivitou tráviaceho traktu. Svaly vystielajúce stenu tráviaceho traktu sa v podstate môžu dostať do kŕčov, čo vedie k nepríjemným pocitom a nadúvaniu.
Ukázalo sa, že mäta pieporná obsahuje chemickú látku známu ako „monoterpén“, ktorá skutočne blokuje vstrebávanie vápnika. Tým fyzicky zabraňuje kŕčom v tráviacom trakte, čo vedie k zlepšeniu príznakov IBS. Jednoducho povedané, zdá sa, že mätový olej blokuje chemickú reakciu, ktorá inak vedie k nadmernej reakcii v črevách a nadúvaniu, ktoré to môže spôsobiť.
Ako užívať mätu piepornú pri nadúvaní
Mäta pieporná je dostupná vo viacerých formách. V minulosti sa z mäty piepornej pripravoval čaj, ktorý sa mohol konzumovať podľa potreby na upokojenie žalúdka. Hoci je to pravdepodobne stále najobľúbenejší spôsob samoliečby, treba mať na pamäti niekoľko dôležitých bodov.
Po prvé, obsah oleja v rastlinách pestovaných v rôznych podmienkach sa môže líšiť, čo znamená, že použitie samotných listov môže mať zakaždým odlišné výsledky. Okrem toho je potrebné zdôrazniť, že hoci jednorazová dávka mäty piepornej môže pomôcť znížiť nadúvanie žalúdka, existujú aj dôkazy, že tento vplyv časom narastá.
Napríklad v štúdii, v ktorej bola ľuďom trpiacim IBS predpísaná mäta pieporná, ktorá sa mala užívať trikrát denne počas šiestich týždňov, sa nielenže priaznivý vplyv mäty piepornej počas štúdie zvyšoval, ale výsledky sa potom pomaly znižovali počas nasledujúcich dvoch týždňov, keď sa konzumácia mäty piepornej prestala. To znamená, že pre jednotlivcov, ktorí pravidelne trpia nadúvaním žalúdka, sa môže ukázať ako prospešnejšie užívať ju sústavne a priebežne, podobne ako multivitamínové tablety.
Ďalšou možnosťou užívania mäty piepornej, ktorá môže byť pre mnohých ľudí praktickejšia, je užívanie mätových tabliet alebo kapsúl. Kombináciou účinných látok zo širokej škály rôznych rastlín mäty piepornej môžu takéto doplnky viesť k spoľahlivejším a predvídateľnejším výsledkom. Okrem toho je oveľa jednoduchšie jednoducho prehltnúť kapsulu tesne pred každým jedlom ako variť čerstvé listy mäty piepornej.
Pri užívaní mäty piepornej vo forme tabliet alebo kapsúl sa odporúča prehltnúť ich celé a zapiť pohárom vody. Zdá sa, že dôkazy naznačujú, že žuvanie tabliet výrazne zvyšuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov, ako je napríklad reflux kyseliny.
Čo ešte môžem urobiť pri nadúvaní?
Mäta pieporná je len jedným z možných spôsobov liečby nadúvania žalúdka. Hoci existuje množstvo výskumov, ktoré zdôrazňujú jej účinnosť, len veľmi zriedkavo funguje rovnaké riešenie pre všetkých.
Ak bojujete s pravidelným nadúvaním, existuje celý rad potenciálnych liekov. Existuje napríklad čoraz viac dôkazov, že ďalším faktorom v prípadoch nadúvania žalúdka môže byť nerovnováha črevných baktérií, ktoré napomáhajú tráveniu našej potravy. Jedna vedecká analýza tvrdí, že „bakteriálna rekonštitúcia“ môže byť prospešná.
Zjednodušene povedané, užívanie probiotík sa môže u mnohých ľudí ukázať ako prospešné. Okrem toho sa tieto látky môžu používať spolu s ďalšími prostriedkami, ako je napríklad mäta pieporná, pre ešte väčší celkový účinok. Druhou možnosťou liečby nadúvania môže byť používanie takzvanej „low FODMAP“ diéty. FODMAP je skratka, ktorá znamená „fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly“.
Ako už názov napovedá, tento proces zahŕňa zmenu stravy tak, aby sa minimalizovala konzumácia potravín, ktoré preukázateľne zhoršujú pocity nadúvania alebo všeobecnejšie IBS.