Funguje probiotická starostlivosť o pleť?

Obsah:

  • Čo je probiotická starostlivosť o pleť?
  • Bežné probiotiká v starostlivosti o pleť
  • Funguje probiotická starostlivosť o pleť?
  • Existujú nejaké riziká probiotickej starostlivosti o pleť?
  • Ako vyskúšať probiotickú starostlivosť o pleť
  • Zhrnutie

Probiotická starostlivosť o pleť zahŕňa používanie produktov, ktoré obsahujú živé mikroorganizmy na zlepšenie zdravia pokožky. Podstata spočíva v tom, že pomáhajú udržiavať priaznivú rovnováhu mikróbov, čo pomáha zmierňovať príznaky kožných ochorení.

Výskum účinnosti a bezpečnosti probiotík v starostlivosti o pleť je veľmi predbežný. Prvé štúdie naznačujú, že orálne probiotiká môžu pomôcť pri niektorých zdravotných ťažkostiach, čo viedlo vedcov k tomu, aby skúmali, či môžu byť užitočné aj ako lokálna liečba.

Niektorí vedci však tvrdia, že lekári zatiaľ nerozumejú kožnému mikrobiómu dostatočne dobre na to, aby mohli bezpečne používať lokálne probiotiká na ošetrenie kože. 

Tento článok sa zaoberá probiotickou starostlivosťou o pokožku a výskumom podporujúcim jej používanie. Skúma tiež možné riziká a navrhuje ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť pri nákupe výrobkov na starostlivosť o pleť.

probiotika_9

Čo je probiotická starostlivosť o pleť?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre ľudské zdravie. Probiotická starostlivosť o pleť zahŕňa lokálnu aplikáciu týchto mikróbov vo forme výrobkov, ako sú krémy alebo kúry.

Pojem probiotiká sa datuje do roku 1900, keď ich Louis Pasteur objavil ako zdroj kvasenia v potravinách, ako je napríklad jogurt. V ľudskom tele tvoria probiotiká súčasť mikrobiómu, čo je súbor mikroorganizmov, ktoré prirodzene obývajú tráviaci trakt, pokožku a iné časti tela.

Mikrobióm obsahuje obrovské množstvo druhov. Niektoré z týchto mikróbov sú prospešné, zatiaľ čo iné môžu byť patogénne alebo spôsobujúce choroby. Nerovnováha v množstve „dobrých“ a „zlých“ mikróbov sa nazýva dysbióza.

Podľa štúdie z roku 2019, zloženie kožného mikrobiómu v zdravej koži sa líši od zloženia mikrobiómu v chorej koži. Výskum z roku 2021 tiež uvádza, že dysbióza v rámci kožného mikrobiómu môže mať za následok vznik a zhoršenie kožných ochorení.

Z tohto dôvodu sa vedci a kozmetické spoločnosti čoraz viac zaujímajú o to, ako by probiotiká mohli obnoviť rovnováhu kožného mikrobiómu.

Bežné probiotiká v starostlivosti o pleť

Medzi bežné druhy probiotík, ktoré môžu ľudia nájsť v prípravkoch na starostlivosť o pleť, patria:

  • Lactococcus
  • Bifida
  • Streptococcus thermophilus
  • Saccharomyces
  • Lactobacillus
  • Leuconostoc

Môže ich obsahovať takmer každý výrobok na starostlivosť o pokožku vrátane:

  • deodoranty
  • krémy
  • balzamy
  • séra
  • čistiace prostriedky
  • gély
  • masky
  • exfoliačné prípravky
  • podklady
  • mydlové tyčinky
  • podklady

Je však dôležité poznamenať, že hoci mnohé výrobky môžu uvádzať mikróby na etikete so zložkami, nie vždy je možné zistiť, či sú tieto mikróby živé.

Mnohé spoločnosti používajú vo svojich výrobkoch konzervačné látky, aby predĺžili ich trvanlivosť a zabezpečili ich bezpečné používanie. Konzervačné látky fungujú tak, že ničia baktérie. To znamená, že v mnohých prípadoch môžu byť probiotiká inaktivované.

Funguje probiotická starostlivosť o pleť?

Prehľad z roku 2021 sa zaoberal množstvom výskumov skúmajúcich používanie lokálnych probiotík v starostlivosti o pokožku. Hoci niektoré štúdie naznačujú, že môžu mať prínos, výskum je ešte len v počiatočnom štádiu. Väčšina výskumov o probiotikách sa zameriava na orálne probiotiká.

Atopická dermatitída

Podľa štúdie z roku 2017 majú ľudia s atopickou dermatitídou (AD) alebo atopickým ekzémom v kožnom mikrobióme vyššie množstvo baktérie Staphylococcus aureus.

Autori štúdie testovali účinky aplikácie probiotika Lactobacillus johnsonii na pokožku 31 účastníkov s AD. Z analýzy údajov vyplynulo, že znížil počet S. aureus a zmiernil príznaky AD.

Starší výskum z roku 2003 skúmal účinok S. thermophilus na AD. Po dvojtýždňovej aplikácii, ktorej sa zúčastnilo 11 účastníkov, výsledky naznačili, že probiotikum znížilo začervenanie, šupinatenie a svrbenie.

Viditeľné známky starnutia

Štúdia z roku 2016 preskúmala účinky probiotík na pokožku v klinických štúdiách a pokusoch na zvieratách. Výsledky naznačili, že medzi ich prínosy patrí:

  • obnovenie kyslého pH pokožky
  • zníženie poškodenia spôsobeného UV žiarením
  • zníženie oxidačného stresu
  • zlepšenie funkcie kožnej bariéry

To môže znamenať, že probiotiká môžu znížiť niektoré viditeľné známky starnutia, napríklad poškodenie spôsobené slnkom. Je však potrebný ďalší výskum.

Hojenie rán

Niektoré štúdie naznačujú, že lokálne probiotiká môžu podporovať hojenie rán, ale výsledky sa výrazne líšia.

Starší výskum z roku 2005 hodnotil účinok probiotika Lactobacillus plantarum na prevenciu infekcií v ranách. Po jeho skúmaní v skúmavkách a na myšiach autori dospeli k záveru, že by mohlo brániť rozvoju infekcie a zlepšovať obnovu tkaniva.

Na zistenie, či rovnako pôsobí aj na ľudí, sú potrebné rozsiahlejšie štúdie na ľuďoch.

Akné

V dokumente z roku 2020 sa uvádza, že lokálne probiotiká môžu pomôcť riešiť stratu mikrobiálnej diverzity, ktorú predchádzajúci výskum zistil u ľudí s akné. Môžu tiež znížiť hladinu Cutibacterium acnes na pokožke, čo je typ baktérie, ktorá žije vo vlasových folikuloch a je silne spojená s akné.

V súčasnosti je to však len teória. V súčasnosti neexistujú žiadne randomizované kontrolované štúdie, ktoré by dokazovali, že probiotická starostlivosť o pleť pôsobí proti C. acnes.

Psoriáza

Údaje o probiotickej liečbe psoriázy sú obmedzené, ale štúdie skúmajúce perorálne probiotiká pri tomto ochorení sa ukazujú ako sľubné. Autori výskumu z roku 2019 uviedli psoriázu ako kožné ochorenie, ktorému podľa nich môžu pomôcť orálne a lokálne probiotiká.

Existujú nejaké riziká probiotickej starostlivosti o pleť?

Prehľad z roku 2019 analyzoval šesť klinických štúdií s cieľom preskúmať bezpečnosť lokálnej probiotickej liečby AD. Nezistilo žiadne významné vedľajšie účinky.

Podobne ako pri iných typoch starostlivosti o pleť však vždy existuje riziko, že niektorí ľudia budú mať precitlivenosť alebo alergiu na zložky. To môže spôsobiť:

  • zápal
  • svrbenie
  • suchosť
  • vyrážku

Ak k tomu dôjde alebo ak výrobok páli či štípe, človek by ho mal zmyť a prestať používať.

Aj keď probiotiká v prípravkoch na starostlivosť o pleť nemusia byť živé kvôli konzervačným látkam, je ťažké to s istotou zistiť. Z tohto dôvodu by sa ľudia s oslabeným imunitným systémom mali vyhýbať lokálnym výrobkom, ktoré môžu obsahovať živé kultúry, ako aj probiotickým potravinám a potravinovým doplnkom.

Medzery vo výskume

Je dôležité poznamenať, že odborníci sa o kožnom mikrobióme stále učia. V dokumente z roku 2021sa uvádza, že keďže vedci nemajú dostatok poznatkov, používanie lokálnych probiotík by mohlo mať nepredvídateľné následky.

Niektoré druhy alebo skupiny druhov môžu byť schopné kožný mikrobióm skôr poškodiť, ako mu pomôcť.

Mikróby nepôsobia na telo izolovane. Spoločenstvá mikróbov môžu mať rôzne účinky, keď koexistujú. Keďže tento ekosystém je zložitý a líši sa od človeka k človeku, jeho narušenie môže byť potenciálne škodlivé.

Autori štúdie z roku 2021 vyzývajú vedcov, aby uskutočnili ďalší výskum s cieľom pochopiť, ako mikrobióm ako celok pôsobí na zdravie človeka, a neskúmali len jednotlivé mikróby.

Pre kozmetické spoločnosti je tiež ťažké vytvárať výrobky, ktoré stále obsahujú živé mikróby, kvôli potrebe udržiavať hygienickú nezávadnosť výrobku pomocou konzervačných látok.

Alternatívnym prístupom by mohlo byť namiesto toho používanie prebiotík v starostlivosti o pleť. Ide o zložky, ktoré vyživujú prospešné baktérie, ktoré už na pokožke žijú. To si nevyžaduje prítomnosť živých kultúr vo výrobku a nezavádza nové druhy.

Ako vyskúšať probiotickú starostlivosť o pleť

Ak sa človek rozhodne vyskúšať probiotickú starostlivosť o pleť, môže tak urobiť podľa týchto tipov:

  • Začnite s bezoplachovým výrobkom, napríklad hydratačným krémom, od renomovanej značky. Probiotický čistiaci prípravok alebo mydlo budú mať menšiu šancu pôsobiť, pretože tieto výrobky sú na pokožke len krátky čas. Hľadajte výrobky, ktoré nezávisle testovala spoločnosť tretej strany na bezpečnosť a čistotu.
  • Vyskúšajte vždy jeden nový výrobok. Zavedenie viacerých nových výrobkov môže sťažiť zistenie, ktorý z nich pomáha alebo či niektorý nespôsobuje vedľajšie účinky.
  • Nový výrobok najprv náplasťovo otestujte na malej ploche pokožky. Ak sa do 24 hodín neobjavia žiadne príznaky, človek ho môže vyskúšať na tvári.
  • Naneste výrobok na tvár a sledujte, či sa neobjavia akékoľvek príznaky podráždenia. Ak sa žiadne nevyskytnú, pokračujte v používaní výrobku niekoľko dní, aby ste zistili, aké sú pocity a či má nejaký účinok. Môže trvať určitý čas, kým sa starostlivosť o pleť prejaví.

Zhrnutie

Probiotická starostlivosť o pleť zahŕňa používanie výrobkov s obsahom probiotík v snahe zmierniť určité stavy pleti alebo zlepšiť jej vzhľad. Medzi druhy probiotík, ktoré môžu ľudia nájsť na etiketách výrobkov na starostlivosť o pleť, patria S. thermophilus, Lactococcus a Lactobacillus.

Úrad FDA nereguluje probiotickú starostlivosť o pleť, takže v súčasnosti neexistuje žiadne odporúčanie, ktoré druhy probiotík sú pre pleť prospešné, a je len málo možností, ako zistiť, či sú probiotiká vo výrobku živé.

Obmedzené štúdie, ktoré skúmali konkrétne druhy, naznačili, že lokálne probiotiká môžu byť mnohými dobre znášané, ale je potrebný ďalší výskum, aby sme úplne pochopili, či by mohli liečiť kožné ochorenia, a ak áno, ktoré druhy fungujú najlepšie.

Je možné, že probiotiká by mohli spôsobiť negatívne účinky, ak by narušili mikrobióm kože. Ľudia sa môžu poradiť s dermatológom o najlepších produktoch vhodných pre ich pokožku, najmä ak majú ochorenie, ako je AD alebo akné.