Urobte všetko pre svoju imunitu

V predchádzajúcom roku a pol snáď nebolo aktuálnejšej témy ako imunita. Globálna epidémia nás dobre vyškolila a obranné reakcie organizmu a posilnenie imunitného systému sú dnes dôležitou témou. V dnešnom článku si zhrnieme tie najdôležitejšie. Pozrieme sa aj na to, ako posilniť imunitu pomocou správnych doplnkov stravy.

mceclip0-1

Rýchla navigácia

  1. Aké sú typy imunity
  2. Ako sa brániť proti patogénom
  3. Ako možno imunitu posilniť pomocou doplnkov stravy
  4. Imunita a ročné obdobia
  5. Prehľad vitamínov a imunity
  6. Odborné poradenstvo
  7. Aké sú typy imunity

Rozlišujeme prirodzenú a adaptívnu imunitu, pričom obe sa ďalej delia na pasívnu a aktívnu imunitu (viac o tejto téme napríklad tu). Prvou obrannou líniou organizmu je koža a sliznice, ktoré fungujú ako fyzikálne bariéry, ktoré mechanicky zabraňujú prenikaniu infekcie a zároveň produkujú množstvo antimikrobiálnych látok. Aktívna prirodzená imunita (často nazývaná vrodená alebo nešpecifická imunita) je druhou obrannou líniou organizmu proti patogénom. Pozostáva z metabolickej (humorálnej) imunity, ktorá pracuje s protilátkami, a bunkovej imunity.

 

Ako sa brániť proti patogénom

Imunita v imunológii označuje schopnosť organizmu brániť sa proti patogénom pochádzajúcim z vonkajšieho prostredia aj z vnútorného prostredia organizmu (vírus, baktéria, nádorová bunka). Imunita spúšťa obrannú reakciu organizmu proti patogénom a do určitej miery ju majú všetky organizmy. Rastliny majú základnú imunitu, živočíchy majú imunitu rozvinutejšiu a riadi ju imunitný systém. V užšom zmysle pojem "imunita" znamená úplnú odolnosť organizmu voči chorobám. Ste "imúnny jedinec" voči nejakej chorobe? A ako môžeme posilniť svoju imunitu? Jedným zo spôsobov môže byť pravidelné užívanie kvalitných výživových doplnkov na podporu imunity.

 

Ako možno imunitu posilniť pomocou doplnkov stravy


Výživový doplnok s obsahom beta-glukánov, vitamínu D, C a vitamínov skupiny B prispieva k normálnej funkcii imunitného systému. Vhodný doplnok stravy obsahuje aj betaglukány - dôležité antioxidanty, ktoré podporujú obranné reakcie organizmu proti vírusom, baktériám a parazitom. Betaglukán je jedinečný prírodný komplexný polysacharid, ktorý dokáže podporiť obranné reakcie organizmu proti bakteriálnym a parazitárnym ochoreniam. Hoci biologické účinky betaglukánu sú známe už dlho, vedci sa im začali venovať až od polovice minulého storočia. Vhodne zvolený doplnok obsahuje aj vitamíny C, D a vitamíny skupiny B (B1, B3, B6 a B12), ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. Niacín (vitamín B3) je rozpustný vo vode, takže sa v tele nehromadí a je potrebný jeho dostatočný príjem v strave. Je dôležitý pre uvoľňovanie energie zo sacharidov (pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi atď.). Pri jeho nedostatku sa vyskytujú žalúdočné a črevné problémy. Starostlivo si vyberte, ktoré doplnky stravy na posilnenie imunity budete užívať: na trhu je ich veľa a nie je ľahké vybrať si ten správny. Preto sme zostavili tento zoznam vitamínov, ktoré by mal obsahovať správny doplnok stravy na posilnenie imunity.

 

Imunita a ročné obdobia

Nástup jesene so sebou prináša časté zmeny teploty, vietor alebo dážď a takéto počasie môže viesť k prechladnutiu alebo chrípke. Mnohí ľudia preto začnú preventívne užívať vitamíny alebo iné produkty na posilnenie imunity. Podľa Mariety Balíkovej je najlepšou prevenciou proti "jesenným chorobám" jesť viac ovocia a zeleniny, pravidelne a zdravo sa stravovať a dbať na zvýšenú hygienu rúk, najmä po kontakte s viacerými ľuďmi. Celý rozhovor nájdete na webovej stránke Českej televízie. Šport by mali praktizovať najmä tí, ktorí sú naň zvyknutí. Podľa terapeuta rozhodne nie je vhodné začať na jeseň s náročným športom alebo diétou.

mceclip1-1

 

Prehľad vitamínov a imunity

Vitamíny (tiež vitamíny) sú nízkomolekulárne látky nevyhnutné pre život. V ľudskom tele fungujú vitamíny ako katalyzátory biochemických reakcií. Podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov. Existuje 13 základných typov vitamínov. Až na niektoré výnimky si ľudské telo nedokáže vitamíny vyrobiť, a preto ich musí získavať zo stravy. Komplexný prehľad vitamínov nájdete napríklad na wikipédii. 

 

Odborné poradenstvo a ďalšie informácie, ktoré by vás mohli zaujímať na našej webovej stránke a blogu

 

Aké sú doplnky stravy na posilnenie imunity
Ako vitamín C a vitamín D prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému
Na čo slúži vitamín C
Vitamín C a jeho vplyv na oxidačný stres
Vitamín D a jeho podiel na procese delenia buniek

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie