Pitný režim (výhody pitnej vody)

Obsah:

 • Čo sa stane s vaším telom, keď začnete piť viac vody?
 • Ako dlho trvá prepláchnutie tela vodou?
 • Čo sa stane, ak budem piť len vodu a žiadne iné nápoje?
 • Koľko vody by som mal denne vypiť?
 • Prečo pri pití vody toľko močím?
 • Čo sa stane, ak budete týždeň piť len vodu?
 • Vypína pitná voda pokožku?
 • Ako detoxikovať telo pomocou vody
 • Výhody pitia vody ráno nalačno
 • Záver

pitný režim

Výhody vody sú skutočne pozoruhodné a robia z nej elixír života. Hydratácia je nevyhnutná na zachovanie telesných procesov, zvýšenie mentálnej čistoty a podporu celkovej pohody. V tomto príspevku preskúmame 10 pádnych argumentov, prečo si z dostatočného množstva vody urobiť prioritu v každodennej rutine.

 1. Udržuje hladinu hydratácie: Pitie dostatočného množstva vody pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele, ktorá reguluje telesnú teplotu, uľahčuje trávenie a udržiava kĺby premazané.
 2. Regulácia hmotnosti: Konzumácia vody pred jedlom môže znížiť pocit hladu a zvýšiť spaľovanie kalórií, čo pomáha pri znižovaní hmotnosti.
 3. Ostrý duševný výkon: Dehydratácia môže mať vplyv na kognitívne funkcie a emócie. Výsledkom dostatočnej hydratácie je zvýšená pozornosť, pamäť a koncentrácia.
 4. Zvyšuje fyzickú výkonnosť: Hydratácia pred, počas a po cvičení zlepšuje fyzický výkon tým, že znižuje únavu a zvyšuje vytrvalosť.
 5. Žiarivá pokožka: Hydratácia chráni pokožku pred vysušením, mdlosťou a prvými príznakmi starnutia tým, že zvyšuje jej pružnosť.
 6. Prevencia vzniku obličkových kameňov: Pitie dostatočného množstva vody môže pomôcť znížiť riziko vzniku bolestivých obličkových kameňov znížením koncentrácie minerálov v moči.
 7. Zmierňuje zápchu: Zápchu možno zmierniť pitím dostatočného množstva vody, ktorá tiež zmäkčuje stolicu a podporuje pravidelné vyprázdňovanie.
 8. Zdravie močových ciest: Tekutiny pomáhajú odstraňovať toxíny a zárodky z močového systému, čím znižujú pravdepodobnosť vzniku vyčerpávajúcich infekcií močového mechúra.
 9. Kontrola krvného tlaku: Udržiavanie zdravého krvného tlaku znižuje pravdepodobnosť vzniku hypertenzie tým, že podporuje správnu hydratáciu.
 10. Celková pohoda: Dostatok vody pomáha telu vstrebávať živiny, uľahčuje čistenie a zlepšuje celkové zdravie a energiu.

Výhody konzumácie dostatočného množstva vody sa týkajú všetkých aspektov života športovcov, študentov aj kancelárskych pracovníkov. Ak uprednostníte hydratáciu, ktorá je základom dobrého zdravia, môžete sa stať uvedomelejšími, aktívnejšími a zdravšími. Zdvihnite pohár na týchto 10 neuveriteľných výhod udržiavania zdravej úrovne hydratácie.

Čo sa stane s vaším telom, keď začnete piť viac vody?

Vydanie sa na cestu pitia väčšieho množstva vody môže priniesť hlboké účinky na vaše telo a celkovú pohodu. Poďme preskúmať pozoruhodné premeny, ktoré nastanú, keď sa hydratácia stane vašou prioritou:

 1. Zlepšenie hydratácie: Najvýraznejším zlepšením je zvýšená hydratácia. Vaše orgány, tkanivá a bunky získajú životne dôležitú vlhkosť, ktorú potrebujú na to, aby fungovali čo najlepšie.
 2. Zvýšená hladina energie: Správna hydratácia môže pomôcť v boji proti únave. V priebehu dňa si všimnete, že máte väčšiu energiu a vedomie.
 3. Regulácia hmotnosti: Pitie väčšieho množstva vody vám môže pomôcť cítiť menší hlad a znížiť riziko prejedania sa. Pomáha tiež odbúravať tuk, ktorý sa uložil na energiu.
 4. Zdravá pokožka: Zlepší sa štruktúra aj tón vašej pokožky. Zmenšením vrások a suchosti hydratácia pomáha človeku pôsobiť krásne a mladistvo.
 5. Zdravie tráviaceho traktu: Trávenie môže prebiehať hladšie, ak pijete viac vody. Zmäkčením stolice sa znižuje možnosť zápchy a uľahčuje sa vyprázdňovanie.
 6. Funkcia obličiek: Dostatok vody podporuje zdravie obličiek. Obličkovým kameňom možno predchádzať tým, že obličky účinne odstraňujú odpad a jedy z krvného obehu.
 7. Zlepšenie sústredenia: Znížené kognitívne funkcie a mentálna hmla môžu byť dôsledkom dehydratácie. Pitie väčšieho množstva vody zlepšuje jasnosť mozgu, pamäť a sústredenie.
 8. Vyrovnaná nálada: Stabilita vašej nálady súvisí s hydratáciou. Môžete si všimnúť zníženie frekvencie výkyvov nálady a podráždenia.
 9. Silnejšia imunita: Zvýšený príjem vody môže pomôcť pri odstraňovaní toxínov z vášho tela a zlepšiť účinnosť vášho imunitného systému.
 10. Lepšia fyzická výkonnosť: Či už nie ste športovec, ale napriek tomu ste radi aktívni, pitie väčšieho množstva vody vám pomôže k celkovo lepšiemu výkonu a zvýši vašu vytrvalosť.
 11. Vyvážená telesná teplota: Udržiavanie správnej hydratácie je nevyhnutné na reguláciu telesnej teploty. Budete tak schopnejší znášať silný chlad alebo horúčavy.
 12. Menej bolestí hlavy: Bolesti hlavy sú často spôsobené dehydratáciou. Konzumáciou väčšieho množstva vody môžete znížiť frekvenciu a závažnosť týchto nepríjemných príhod.
 13. Zlepšenie zdravia obličiek: Hydratácia podporuje funkciu obličiek tým, že uľahčuje filtráciu odpadu a zabraňuje vzniku obličkových kameňov.
 14. Zdravé vlasy a nechty: Vyššia spotreba vody môže viesť k zdravším a pevnejším nechtom.
 15. Vyrovnaný krvný tlak: Udržiavanie primeranej hladiny krvného tlaku znižuje riziko hypertenzie a je možné vďaka správnej hydratácii.

Keď začnete piť viac vody, vaše telo prejde mnohými prospešnými zmenami. Je to jednoduchý, ale účinný krok, ktorý môžete urobiť na zlepšenie svojho zdravia a pohody. Zdvihnite teda pohár a oslávte úžasné zmeny, ktoré nastanú, keď sa hydratácia stane vašou prioritou.

Ako dlho trvá prepláchnutie tela vodou?

Množstvo vody, ktoré vaše telo potrebuje na prepláchnutie, závisí od viacerých premenných, napríklad od vášho aktuálneho stavu hydratácie, telesnej hmotnosti a stupňa aktivity. Hoci hydratácia je pre celkové zdravie kľúčová, tu je základný časový harmonogram, kedy sa prejavia účinky väčšieho príjmu vody:

 1. Krátkodobé účinky (v priebehu niekoľkých hodín):
  • Hydratácia: Pitie vody pomáha tým, ktorí sú dehydratovaní hneď. V priebehu niekoľkých hodín zaznamenáte zlepšenie hladkosti pokožky, menší smäd a viac energie.
  • Trávenie: Hydratácia uľahčuje trávenie. V priebehu niekoľkých hodín by ste mohli spozorovať menej zápchy a hladšie pohyby čriev.
  • Nálada a sústredenie: Pitie dostatočného množstva vody môže zlepšiť náladu a duševnú čistotu. V krátkom čase by ste sa mohli cítiť viac sústredení a uvedomelí.
 2. Strednodobé účinky (dni až týždne):
  • Úprava hmotnosti: Zvýšená spotreba vody môže pomôcť pri kontrole hmotnosti v priebehu mnohých dní až týždňov. Potláča hlad a napomáha mechanizmom spaľovania tukov v tele.
  • Zdravie pokožky: Výsledkom lepšej hydratácie pleti je jej väčšia pružnosť a žiarivejší vzhľad. Budete pociťovať menej suchosti a vrások.
  • Funkcia obličiek: Aby sa naplno prejavili účinky na funkciu obličiek, môže byť potrebné udržiavať hydratáciu niekoľko týždňov. Toxíny a odpadové produkty budú obličky účinne odstraňovať z vašej krvi.
  • Zdravie tráviaceho traktu: Pravidelné pitie dostatočného množstva vody môže pomôcť zlepšiť trávenie a znížiť riziko bolesti žalúdka.
 3. Dlhodobé účinky (mesiace až roky):
  • Celkové zdravie: Dlhodobá hydratácia je prospešná pre celkové zdravie. Znižuje nebezpečenstvo niektorých zdravotných porúch, kontroluje krvný tlak a zvyšuje výkonnosť imunitného systému.
  • Fyzická výkonnosť: Udržiavanie správnej hydratácie môže športovcom a aktívnym ľuďom pomôcť dosiahnuť trvalý nárast fyzickej výkonnosti a vytrvalosti.
  • Mentálna jasnosť: Dlhodobá hydratácia posilňuje výhody lepšej pamäte, mentálnej stability a kognitívneho výkonu.
  • Regulácia hmotnosti: Pravidelná hydratácia, najmä v kombinácii s vyváženou stravou a pravidelným cvičením, môže mať časom významný vplyv na reguláciu hmotnosti.
  • Zdravé starnutie: Dôsledná hydratácia môže pomôcť zachovať mladistvú pokožku, zdravie kĺbov a celkovú vitalitu s pribúdajúcim vekom.

Hoci ide o približné časové údaje, majte na pamäti, že ľudia reagujú na vyššiu spotrebu vody rôzne. Kľúčové je, aby sa hydratácia stala pravidelným zvykom a aby ste konzumovali dostatok vody na uspokojenie požiadaviek vášho tela. Časom sa vám vaše telo odmení lepším zdravím a pohodou, ak mu budete venovať pozornosť.

Čo sa stane, ak budem piť len vodu a žiadne iné nápoje?

Rozhodnutie piť výlučne vodu a vyhýbať sa iným nápojom môže mať na vaše zdravie pozitívne aj negatívne účinky. Tu je niekoľko kľúčových úvah:

Pozitívne účinky:

 1. Hydratácia: Voda je najlepším prírodným hydratačným prostriedkom. Udržiavanie ideálnej úrovne hydratácie uľahčuje výber vody namiesto nápojov s obsahom cukru alebo kofeínu.
 2. Kontrola kalórií: Voda je skvelou voľbou, ak sa snažíte kontrolovať alebo znížiť spotrebu kalórií, pretože neobsahuje žiadne kalórie.
 3. Zlepšenie trávenia: Voda pomáha pri trávení tým, že rozpúšťa častice potravy a uľahčuje prechod odpadu tráviacim systémom.
 4. Zdravá pokožka: Dostatočná hydratácia napomáha odstraňovaniu škodlivín a zachovaniu pružnosti pokožky, čím môže podporiť zdravšiu a krajšiu pleť.

Negatívne účinky:

 1. Príjem živín: Ak pijete len vodu, nemusíte prijímať dostatok dôležitých živín. Vaše telo potrebuje určité vitamíny a minerály, ktoré sa nachádzajú v iných tekutinách, ako je mlieko, džús alebo obohatené nápoje.
 2. Rozmanitosť a chuť: Vyhýbanie sa všetkým ostatným nápojom, aby ste ušetrili vodu, vás môže nudiť a spôsobiť, že si jedlo budete menej vážiť.
 3. Sociálne a kultúrne aspekty: Obmedzenie sa len na vodu môže obmedziť vašu účasť na spoločenských aktivitách, kde sú nápoje významnou súčasťou zážitku.
 4. Kofeín a výhody: Vylúčenie všetkých nápojov znamená, že prídete o potenciálne výhody nápojov, ako je bylinkový čaj (uvoľnenie) alebo zelený čaj (antioxidanty).
 5. Elektrolyty: Nápoje bohaté na elektrolyty môžu byť za určitých okolností, napríklad počas náročnej fyzickej námahy, potrebné na podporu rovnováhy.

Kľúčom je rovnováha:

Hoci by váš denný režim mal pozostávať najmä z vody, zvyčajne sa odporúča mať vyvážený prístup k svojmu zdraviu. Zahrňte do nej rôzne nápoje, aby ste zaručili, že sa stretnete so širokou škálou chutí a živín.

Nezabudnite venovať pozornosť svojmu telu. Často vás upozorní, keď budete potrebovať niečo iné ako vodu, napríklad úpravu chuti, doplnenie elektrolytov alebo doplnenie kofeínu. Konečným cieľom je udržať si zdravý, príjemný a vyvážený vzťah k nápojom, ktorý podporuje vašu celkovú pohodu.

Koľko vody by som mal denne vypiť?

Optimálne množstvo vody, ktoré denne vypijete, závisí od viacerých faktorov, ako je váš vek, pohlavie, úroveň aktivity, podnebie a celkový zdravotný stav. Hoci pravidlo "8x8" - približne dva litre - je všeobecne uznávaným odporúčaním, nemusí byť vhodné pre každú situáciu. Tu je komplexnejší prístup:

 1. Vaše telo má zabudovaný mechanizmus, ktorý signalizuje, že potrebuje vodu: smäd. Venujte pozornosť signálom svojho tela a pite, keď máte smäd.
 2. Zvážte individuálne faktory:
  • Úroveň aktivity: Ak sa venujete fyzickej aktivite, budete potrebovať viac vody, aby ste nahradili stratu tekutín potením.
  • Klimatické podmienky: V horúcom a suchom počasí by ste mali zmeniť príjem vody, pretože pot môže spôsobiť zvýšenú stratu vody.
  • Tehotenstvo a dojčenie: Dojčiace alebo tehotné ženy potrebujú extra tekutiny, aby udržali svoje meniace sa telo a zabezpečili výživu pre svoje nenarodené deti.
 3. Ako vodítko použite farbu moču: Moč svetložltej farby zvyčajne naznačuje dostatočnú hydratáciu. Moč jantárovej alebo tmavožltej farby môže poukazovať na dehydratáciu.
 4. Zhodnoťte zdravotný stav: Podľa odporúčania poskytovateľa zdravotnej starostlivosti môžu pacienti s určitými zdravotnými poruchami, ako sú obličkové kamene alebo infekcie močových ciest, potrebovať prijímať viac tekutín.
 5. Snažte sa o pestrosť: Na uspokojenie potreby tekutín nepotrebujete vždy len vodu. Zelenina, ovocie a iné nápoje vám pomôžu udržať celkovú hydratáciu.
 6. Dbajte na príjem sodíka: Strava s vysokým obsahom soli môže vyžadovať pitie vody navyše, aby bola vyvážená. Na druhej strane, diéty s nízkym obsahom sodíka môžu vyžadovať menej.

Pripomeňme, že hyponatriémia alebo nadmerná hydratácia môže byť tiež nebezpečná, preto sa snažte neprijímať viac vody, ako vaše telo potrebuje, najmä ak ide o krátke časové úseky.

Najlepším postupom je naďalej venovať pozornosť signálom svojho tela, upraviť spotrebu vody podľa situácie a v prípade konkrétnych obáv vyhľadať lekársku pomoc. Individuálne poradenstvo je často najlepším prístupom, ako sa uistiť, že prijímate primerané množstvo vody pre vaše konkrétne okolnosti, pretože nároky na hydratáciu sa môžu u jednotlivých ľudí výrazne líšiť.

Prečo pri pití vody toľko močím?

Časté zvyšovanie spotreby vody môže mať za následok polyúriu alebo potrebu častejšieho močenia. Tento výskyt často poukazuje na optimálnu a efektívnu telesnú funkciu. Tu sú uvedené hlavné dôvody, prečo môže pitie vody viesť k zvýšenému močeniu:

 1. Prirodzený močopudný účinok: Keďže voda má prirodzený močopudný účinok, podporuje telo v odstraňovaní odpadu a prebytočných látok, väčšinou prostredníctvom moču. Proces filtrovania a vylučovania týchto látok obličkami je podporovaný a dokonca vyžadovaný pitím vody.
 2. Vyrovnávanie hladiny tekutín: Vaše telo môže udržiavať rovnováhu tekutín konzumáciou väčšieho množstva vody. Informuje vaše obličky, že je k dispozícii dostatok tekutín na celý rad telesných procesov vrátane odstraňovania odpadu.
 3. Stav hydratácie: Ďalším znakom toho, že ste dostatočne hydratovaní, je časté močenie. Svedčí o tom, že vaše telo pomerne efektívne metabolizuje vodu, ktorú prijímate.
 4. Regulácia telesnej teploty: Vaše telo využíva potenie na reguláciu teploty, najmä pri náročnej činnosti alebo počas horúceho počasia. Voda dopĺňa stratené tekutiny potením, čím vás udržiava v chlade. Močom sa napokon zbavíte nadbytočných tekutín.
 5. Obdobie prispôsobenia: Ak ste práve zvýšili príjem vody, môže trvať určitý čas, kým sa vaše telo prispôsobí. Spočiatku môžete zaznamenať častejšie močenie, keď sa vaše telo prispôsobí novému režimu, ale to zvyčajne pominie, keď si vaše telo zvykne na zvýšenú spotrebu tekutín.
 6. Základné zdravotné podmienky: Močenie môže niekedy naznačovať základné zdravotné problémy vrátane cukrovky, infekcií močových ciest alebo hyperaktívneho močového mechúra. Ak spolu s častým močením pociťujete bolesť, nepohodlie alebo iné znepokojujúce príznaky, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Vo všeobecnosti platí, že časté močenie po vypití vody naznačuje, že vaše telo sa účinne zbavuje odpadu a udržiava správnu rovnováhu tekutín v systéme. V prípade nepríjemných pocitov alebo obáv je však najlepšie poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, aby sa vylúčili akékoľvek základné zdravotné ťažkosti.

Má pitie vody vplyv na vlasy?

Áno, existuje silná súvislosť medzi dostatkom vody v tele a dobrými vlasmi. Voda je nevyhnutná na zachovanie zdravia a vzhľadu vlasov, aj keď nemusí byť všeliekom na všetky problémy s vlasmi. Tu sa dozviete, ako môže pitie vody ovplyvniť vaše vlasy:

 1. Hydratácia pre rast vlasov: Približne 25 % vlasov tvorí voda. Udržiavanie dostatočnej vlhkosti je potrebné na podporu vývoja vlasových vlákien. Vlasy, ktoré sú lámavé a krehké v dôsledku dehydratácie, môžu rásť pomalšie.
 2. Zadržiavanie vlhkosti: Vlasy, ktoré sú dobre hydratované, sa menej často vysušujú a ľahko sa lámu. Udržiavaním rovnováhy vlhkosti pokožky hlavy a vlasov pod kontrolou pomáha pitie dostatočného množstva vody predchádzať problémom, ako sú rozštiepené končeky a suchosť.
 3. Zdravá pokožka hlavy: Zdravé vlasy si vyžadujú dobre hydratovanú pokožku hlavy. Dehydratácia môže mať za následok šupinatú a suchú pokožku hlavy, ktorá môže spôsobiť lupiny a iné poruchy, ktoré môžu brániť vývoju vlasov.
 4. Prenos živín: Na prenos živín do vlasových folikulov sa používa voda. Pitie dostatočného množstva vody zaručuje, že sa dôležité prvky, ako sú vitamíny a minerály, dostanú ku korienkom vlasov, čím sa posilní ich zdravie a životaschopnosť.
 5. Pružnosť vlasov: Správna hydratácia sa podieľa na udržiavaní pružnosti vlasových vlákien. Táto pružnosť je nevyhnutná, pretože zabraňuje ľahkému lámaniu vlasov pri ich namáhaní pri tvarovaní a česaní.
 6. Lesklejšie vlasy: Vlasy, ktoré sú dobre hydratované, majú zvyčajne zabudovaný lesk a žiarivosť. Dehydrované vlasy môžu pôsobiť ako bez života a fádne.
 7. Predchádzanie vypadávaniu vlasov: Aj keď to nemusí byť jediná príčina, dehydratácia môže zhoršiť iné stavy, ktoré vedú k rednutiu alebo vypadávaniu vlasov. Udržiavanie dostatočnej hydratácie podporuje zdravé vlasy vo všeobecnosti.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že hoci je dostatok vody pre zdravie vašich vlasov kľúčový, správna starostlivosť o vlasy zahŕňa viac než len pitie vody. Zdravé a príťažlivé vlasy ovplyvňujú aj ďalšie prvky, ako je vyvážená strava, šetrné techniky starostlivosti o vlasy a obmedzenie vystavenia škodlivým prvkom (napríklad chemikáliám alebo nadmernému teplu).

Na záver možno povedať, že udržanie zdravia vlasov a zachovanie ich krásy možno ľahko dosiahnuť dostatočným pitím vody. Konzumácia vody ponúka silný základ pre všeobecné zdravie vlasov, aj keď nevyrieši každý problém súvisiaci s vlasmi.

Čo sa stane, ak budete týždeň piť len vodu?

Hoci je to nevyhnutné na prežitie, ak budete celý týždeň piť len vodu bez konzumácie iných potravín alebo tekutín, vaše telo môže utrpieť vážne a možno aj nebezpečné následky. Toto je to, čo môžete očakávať:

 1. Nedostatok živín: Ak jete iba vodu, ochudobňujete svoje telo o dôležité živiny, ktoré potrebuje na svoje fungovanie. Vitamíny, minerály, bielkoviny, lipidy a sacharidy potrebné pre celkové zdravie, obnovu tkanív a tvorbu energie nebudete mať k dispozícii.
 2. Svalová slabosť: Nedostatok svalovej hmoty a svalová slabosť môžu byť dôsledkom stravy s nízkym obsahom bielkovín. Na udržanie zdravých svalov sú bielkoviny nevyhnutné.
 3. Vyčerpanie energie: Vaše telo nebude mať zdroj energie, ak nebude prijímať kalórie z jedla. Môžete mať akútnu slabosť a vyčerpanosť.
 4. Narušenie trávenia: Váš tráviaci systém môže byť narušený náhlym znížením príjmu vlákniny a pevných jedál, čo môže spôsobiť zápchu a nepríjemné pocity.
 5. Nerovnováha elektrolytov: Potenciálne nebezpečná nerovnováha elektrolytov môže vzniknúť v dôsledku konzumácie výlučne vody a vyhýbania sa jedlám s vysokým obsahom elektrolytov. Možnými príznakmi sú svalové kŕče, nepravidelný srdcový tep a v extrémnych situáciách aj záchvaty.
 6. Oslabenie imunitného systému: Váš imunitný systém môže byť oslabený v dôsledku nedostatku stravy, čo vás robí zraniteľnejšími voči chorobám a infekciám.
 7. Problémy s vlasmi a pokožkou: Nedostatky vo výžive sa môžu prejaviť na vašej pokožke a vlasoch. Vaša pokožka môže stratiť žiarivú vitalitu a vlasy sa môžu stať krehkými.
 8. Metabolické zmeny: Keďže nespotrebovávate toľko energie, vaše telo môže prejsť do úsporného režimu a váš metabolizmus sa môže spomaliť. To vám môže sťažiť udržanie zdravej hmotnosti alebo zníženie hmotnosti.
 9. Psychické účinky: Predĺžený pôst môže spôsobiť nestále nálady, rozrušenie a problémy so sústredením.
 10. Dehydratácia: Ak pijete len vodu, aby ste si udržali hydratáciu, a nejete, hrozí vám vyššie riziko dehydratácie, pretože vo vode chýbajú elektrolyty potrebné na udržanie rovnováhy tekutín.

Na záver možno povedať, že nie je dobrý nápad pokúšať sa žiť týždeň len na vode, pretože to môže byť pre vaše zdravie dosť nebezpečné. Aby ste sa uistili, že bezpečne uspokojujete výživové požiadavky svojho tela, je nevyhnutné pred akoukoľvek úpravou stravy poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti alebo vyškoleným dietológom. Živiny potrebné pre optimálne zdravie a pohodu sa nachádzajú v pestrej, dobre vyváženej strave.

Vypína pitná voda pokožku?

Konzumácia vody je nevyhnutná pre dobrý celkový zdravotný stav, ktorý zahŕňa aj zdravú pokožku. Pitie vody samo o sebe zázračne nespevní ochabnutú alebo ovisnutú pokožku napriek tomu, že hydratácia má viacero výhod vrátane lepšieho zdravia pokožky. Tu sa dozviete, ako hydratácia súvisí so zdravím pokožky:

 1. Hydratácia a pružnosť pokožky: Pružnosť pokožky sa udržiava správnou hydratáciou. Vaša pokožka vyzerá zdravšie a plnšie, keď je správne hydratovaná. To môže znížiť viditeľnosť vrások a jemných liniek.
 2. Produkcia kolagénu: Kolagén: Jednou z bielkovín, ktorá je nevyhnutná na zachovanie pevnosti a štruktúry pokožky, je kolagén. Konzumácia vody podporuje tvorbu kolagénu. Voda je potrebná na správne fungovanie kolagénu a dehydratácia môže spôsobiť rozpad kolagénu.
 3. Odstraňovanie toxínov: Konzumácia vody pomáha telu odplavovať škodliviny. Účinné odstraňovanie toxínov z tela môže pomôcť vašej pokožke, aby sa zdala čistejšia a zdravšia.
 4. Zníženie suchosti: Suchá a drsná pokožka je bežným znakom dehydratácie. Konzumáciou dostatočného množstva vody sa môže suchá pokožka zmierniť, čím získa vzhľad pružnejšej a hladšej pokožky.
 5. Vyrovnávanie produkcie oleja: Udržiavanie dostatočnej vlhkosti môže pomôcť kontrolovať produkciu oleja v pokožke. Vaša pokožka môže nadmerne kompenzovať tvorbu oleja, aby zostala hydratovaná, čo môže viesť k vzniku akné. Vyváženejšiu hladinu oleja môžete udržať pitím veľkého množstva vody.

Aj keď je hydratácia pre zdravie pokožky kľúčová, pevná a mladá pleť si vyžaduje viac než len hydratáciu. Zdravie a vzhľad pokožky výrazne ovplyvňujú aj ďalšie prvky, ako napríklad vyvážená strava s vysokým obsahom vitamínov a antioxidantov, používanie opaľovacích krémov na prevenciu poškodenia UV žiarením a účinná starostlivosť o pleť.

Ak vás trápi ovisnutá alebo ochabnutá pokožka, najmä v dôsledku úbytku hmotnosti alebo veku, navštívte dermatológa alebo odborníka na starostlivosť o pleť. Na riešenie vašich jedinečných problémov s pleťou vám môžu poskytnúť individuálne rady a ošetrenia, napríklad hydratačné krémy, séra alebo lekárske postupy. Majte na pamäti, že komplexný prístup je často najúčinnejšou metódou na získanie a udržanie zdravej a mladistvo vyzerajúcej pokožky. Zdravie pokožky ovplyvňuje množstvo premenných.

Ako detoxikovať telo pomocou vody

Odstraňovanie toxínov a nečistôt z tela sa označuje ako detoxikácia alebo skrátene detox. Voda je pre tento organický proces detoxikácie nevyhnutná. Tu sa dozviete, ako môžete využiť silu vody na podporu detoxikácie vášho tela:

 1. Zostaňte hydratovaní: Príjem vody musí byť dostatočný pre všetky telesné procesy vrátane detoxikácie. Správna hydratácia napomáha účinnému odstraňovaniu odpadu a toxínov pečeňou a obličkami. Denná spotreba vody by mala predstavovať aspoň 8 pohárov (64 uncí), individuálne potreby sa však môžu líšiť.
 2. Citrónová voda: Na začiatok dňa si dajte pohár teplej citrónovej vody. Antioxidanty a vitamín C z citrónov pomáhajú činnosti pečene. Pôsobia aj ako mierne diuretikum, čím podporujú vylučovanie toxínov močom.
 3. Bylinkové čaje: K bylinným čajom, ktoré podporujú detoxikáciu, patria zázvorové, zelené a púpavové čaje. Zelený čaj má vysoký obsah antioxidantov, ktoré podporujú celkové zdravie, zatiaľ čo púpavový čaj je známy svojimi vlastnosťami pri čistení pečene. Zázvorový čaj má protizápalové a tráviace vlastnosti.
 4. Vodný pôst: Niektorí ľudia sa rozhodnú pre krátky vodný pôst ako dôkladnejšiu detoxikačnú techniku. Počas vodného pôstu, zvyčajne pod lekárskym dohľadom, nejete nič iné ako vodu počas vopred určeného času. Pri pôste je dôležité postupovať opatrne, nie je to pre každého.
 5. Napustená voda: Vytvorte si infúznu vodu pridaním plátkov ovocia (napr. uhorky, citróna, limetky), byliniek (napr. mäty, bazalky) alebo dokonca korenia (napr. škorice, zázvoru) do vody. Tieto prísady môžu zlepšiť chuť vody a poskytnúť ďalšie zdravotné výhody.
 6. Zvýšené potenie: Pitie vody môže zabrániť zvýšenému poteniu pri cvičení, čo pomáha regulovať telesnú teplotu. Ďalšou metódou, ktorou sa vaše telo zbavuje toxínov, je potenie, preto detoxikáciu podporuje pravidelné cvičenie a dostatočná hydratácia.
 7. Správna hydratácia počas choroby: Vaše telo môže potrebovať viac tekutín, keď ste chorí, najmä ak máte horúčku alebo infekciu, aby sa zbavilo toxínov. Aby ste si udržali hydratáciu a pomohli telu v procese uzdravovania, dbajte na to, aby ste prijímali dostatočné množstvo vody.
 8. Filtrovaná voda: Ak sa chcete zbaviť škodlivín a nečistôt z vody z vodovodu, premýšľajte o kúpe vodného filtra. Voda, ktorá je priezračná a čistá, lepšie pomáha pri detoxikácii.

Majte na pamäti, že vaše telo prirodzene prechádza očistným procesom každý deň. Voda môže v tomto procese pomôcť, ale nie je to zázračný liek na každý zdravotný problém. Ak uvažujete o tom, že sa pustíte do prísnejšieho detoxikačného programu, alebo ak máte nejaké konkrétne zdravotné problémy, navštívte lekárskeho odborníka alebo kvalifikovaného dietológa, ktorý vám poskytne individuálne poradenstvo. Môžu vám pomôcť pri vypracovaní stratégie, ktorá je bezpečná a dosiahne vaše ciele.

Výhody pitia vody ráno nalačno

Začať deň pohárom vody na lačný žalúdok môže mať niekoľko pozitívnych účinkov na vaše zdravie a celkovú pohodu:

 1. Hydratácia: Vaše telo je po noci plnej spánku prirodzene dehydrované. Voda pomáha rehydratovať bunky a revitalizovať vaše telo, preto by ste ju mali piť hneď ráno.
 2. Zlepšenie metabolizmu: Pitie vody hneď ráno môže zrýchliť váš metabolizmus. Následne to uľahčuje efektívne spaľovanie kalórií počas celého dňa, čo môže pomôcť pri regulácii hmotnosti.
 3. Vyplavuje toxíny: Voda pomáha telu zbaviť sa odpadových látok a škodlivín a zároveň dodáva energiu tráviacemu systému. Je to ako malé ranné čistenie vašich vnútorných orgánov.
 4. Napomáha tráveniu: Pitie vody pri vyprázdňovaní žalúdka môže pomôcť tráveniu tým, že pripraví žalúdok na jedlo. Uľahčuje vývoj žalúdočných kyselín, ktoré sú nevyhnutné na rozkladanie potravy.
 5. Zmierňuje zápchu: Ak máte často zápchu, vyskúšajte túto rannú procedúru. Voda podporuje časté vyprázdňovanie čriev a zmäkčuje odpad.
 6. Čistejšia pleť: Čistejšia pleť môže byť výsledkom vnútornej hydratácie. Môže znížiť viditeľnosť vrások a jemných liniek a pomáha udržiavať pokožku pružnú.
 7. Bdelosť a energia: Únava a strata pozornosti môžu byť spôsobené dehydratáciou. Po vypití pohára vody sa budete cítiť čulejší a pripravenejší na celý deň.
 8. Podporuje činnosť obličiek: Pitie dostatočného množstva vody pomáha obličkám účinne filtrovať odpad. Obličkové kamene a iné problémy spojené s obličkami sa vďaka tomu môžu stať menej častými.
 9. Pomoc pri chudnutí: Podľa niektorých údajov pomáha konzumácia vody pred raňajkami regulovať chuť do jedla a znižuje pravdepodobnosť prejedania sa počas prvého jedla dňa.
 10. Celková pohoda: Pre vaše zdravie je nevyhnutné byť dobre hydratovaný. Od nej závisí správne fungovanie všetkých telesných funkcií vrátane krvného obehu a regulácie teploty.

Zvyknite si vypiť pohár teplej vody alebo vody izbovej teploty hneď po prebudení, skôr ako niečo zjete, aby ste dobre začali deň. Výhody pitia vody hneď ráno by ste mohli začať pociťovať, keď si vaše telo na túto rutinu časom zvykne.

Záver

Nie je možné zdôrazniť výhody konzumácie dostatočného množstva vody. Voda je pre ľudské zdravie potrebná v mnohých ohľadoch vrátane posilnenia duševných a fyzických funkcií a zabezpečenia primeranej hydratácie. Je nevyhnutná pre viaceré telesné procesy, ako je trávenie, krvný obeh a detoxikácia.

Vypiť pohár vody hneď ráno, keď nie ste hladní, môže mať malý, ale významný vplyv na váš denný režim. Uľahčuje trávenie, zrýchľuje metabolizmus a odstraňuje toxíny z tela. Časom môžete pozorovať zmeny v celkovej vitalite, energii a zdraví vašej pokožky.

Dôležité je byť dobre hydratovaný aj počas celého dňa, takže nejde len o rána. Každý človek má inú odporúčanú dennú spotrebu vody v závislosti od svojho veku, hmotnosti a stupňa fyzickej aktivity. Vo všeobecnosti však platí pravidlo "8x8", ktoré odporúča konzumovať denne osem alebo viac pohárov vody s objemom 2l.

Majte na pamäti, že hoci pitie príliš veľkého množstva vody môže mať negatívne účinky, má aj mnoho pozitívnych výhod. Rozhodujúce je udržiavať rovnováhu a venovať pozornosť signálom vášho tela o smäde.

Keď sa tento prospešný návyk stane súčasťou vašej každodennej rutiny, čoskoro budete využívať výhody udržiavania dostatočnej hydratácie. Zdvihnite pohár a nechajte každý dúšok pripiť na zlepšenie zdravia.

Späť do obchodu