Bakerova cysta

 

Bakerova cysta, nazývaná aj popliteálna cysta, je opuch naplnený tekutinou, ktorý vzniká v zadnej časti kolena.

 

Obsah:

  • Bakerova cysta a čo ju spôsobuje.
  • Kedy máte navštíviť svojho všeobecného lekára
  • Bakerova cysta a jej liečba.

 

Bakerová cista vzniká, keď tkanivo za kolenným kĺbom opuchne a zapáli sa. Opuch a zápal môže spôsobiť:

 

Niekedy však Bakerova cysta nemusí spôsobovať žiadne iné príznaky okrem opuchu naplneného tekutinou v zadnej časti kolena. Bakerova cysta môže niekedy prasknúť (ruptúra), čo vedie k úniku tekutiny do lýtka. To môže spôsobiť prudkú bolesť, opuch a začervenanie lýtka, ale začervenanie môže byť ťažšie viditeľné na hnedej a čiernej koži.

Bakerova cysta 1

 

Bakerova cysta a čo ju spôsobuje.

 

Poškodenie kolena spôsobené športovým zranením alebo úderom do kolena môže viesť k vzniku Bakerovej cysty.

Bakerova cysta sa niekedy môže objaviť aj vtedy, ak máte zdravotné ťažkosti, ako napr:

 

  •  osteoartróza - zvyčajne spôsobená vekom súvisiacim "opotrebovaním" kĺbov; postihuje najmä kolená, boky, ruky a palec na nohe
  •  zápalová artritída - vrátane reumatoidnej artritídy, ktorá je menej častým typom artritídy a je spôsobená útokom imunitného systému na kĺby
  •  dna - typ artritídy, ktorý zvyčajne postihuje palec na nohe a je spôsobený nahromadením odpadovej kyseliny močovej v krvi

 

Bakerove cysty sa zvyčajne objavujú u ľudí vo veku 30 až 70 rokov, hoci môžu postihnúť ľudí v akomkoľvek veku vrátane detí.

 

bakerova cysta

 

Kedy máte navštíviť svojho všeobecného lekára

 

Navštívte svojho praktického lekára, ak máte za kolenom hrčku, ktorá vám spôsobuje problémy a sama sa nevytratí. Zvyčajne dokáže diagnostikovať Bakerovu cystu tak, že vám vyšetrí zadnú časť kolena a opýta sa na vaše príznaky.

 

Váš všeobecný lekár sa vás opýta, či nemáte nejaké pridružené zdravotné ťažkosti, napríklad artritídu.

 

Môže vám odporučiť vyšetrenia na vylúčenie iných závažnejších ochorení, ako je napríklad nádor, aneuryzma (vydutina v časti cievy) alebo DVT (hlboká žilová trombóza) (krvná zrazenina v jednej z hlbokých žíl v tele). Možno budete potrebovať ultrazvukové vyšetrenie alebo vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

 

Bakerova cysta a jej liečba.

 

Liečba zvyčajne nebude potrebná, ak máte Bakerovu cystu, ktorá nespôsobuje žiadne príznaky.

Na zmenšenie opuchu a zmiernenie prípadnej bolesti sa môžu použiť lieky proti bolesti, napríklad paracetamol a ibuprofén. Pomôcť môže aj podpera kolena alebo ľadový obklad. Ako ľadový obklad dobre funguje vrecko mrazeného hrášku zabalené v uteráku. Ak máte základné ochorenie, ktoré je príčinou vašej cysty, je dôležité, aby sa toto ochorenie správne liečilo. Cysta môže zmiznúť, keď sa lieči stav, ktorý ju spôsobuje. V niektorých prípadoch môže byť možné cystu vyprázdniť. Môže byť potrebný aj chirurgický zákrok, aby sa napravilo akékoľvek významné poškodenie v okolí kolenného kĺbu.

 

 

Späť do obchodu