Čo sú to kolegénové peptidy?

ČO SÚ KOLAGÉNOVÉ PEPTIDY?

Možno ste už počuli o ľuďoch, ktorí užívajú kolagénové doplnky. Ale čo presne sú kolagénové peptidy? Sú to malé, ľahko stráviteľné kúsky kolagénu, prirodzene sa vyskytujúcej bielkoviny u ľudí a zvierat. Okrem iného sa nachádza v koži, chrupavkách a kostiach. Dopĺňanie kolagénu môže pomôcť riešiť prirodzený pokles produkcie kolagénu v tele s pribúdajúcim vekom.

Potraviny ako ryby, hovädzie mäso, kuracia koža a bravčová koža sú dobrými prirodzenými zdrojmi kolagénu. Telo ho získava rozkladom potravín na aminokyseliny a peptidy. Ale keďže kolagénové peptidové doplnky sú už rozložené, vedci sa domnievajú, že telo ich môže absorbovať ľahšie.

POTENCIÁLNE VÝHODY KOLAGÉNOVÝCH PEPTIDOV

Výskum prínosov kolagénových peptidov stále prebieha. Mnohí odborníci na zdravie sa však domnievajú, že užívanie kolagénových doplnkov môže byť prospešné niekoľkými spôsobmi, vrátane:

Lepšie zdravie a vzhľad pokožky. Kolagén zohráva dôležitú úlohu pri hydratácii a pružnosti pokožky. Predpokladá sa, že užívanie doplnku s kolagénovými peptidmi môže spomaliť starnutie pokožky vrátane podpory tvorby ďalších životne dôležitých bielkovín, ako sú fibrilín a elastín.
Zníženie úbytku kostnej hmoty. Kosti sú primárne tvorené kolagénom. Úbytok kostnej hmoty s vekom môže viesť k ochoreniam, ako je osteoporóza a vyššie riziko zlomenín. Suplementácia môže spomaliť odbúravanie kostí.
Zvýšenie svalovej hmoty. Výskum naznačuje, že užívanie kolagénových peptidov môže pomôcť kompenzovať prirodzený úbytok svalovej hmoty, ku ktorému dochádza s vekom, vrátane stimulácie rastu svalov po tréningu a podpory prirodzenej produkcie bielkovín, ako je kreatín.
Zníženie bolesti kĺbov. Kolagén je nevyhnutný na udržiavanie chrupavky, ktorá je silným a pružným tkanivom, ktoré zabezpečuje odpruženie kĺbov. Chrupavka sa časom rozpadá, čo vedie k bolestivým stavom, ako je osteoartróza. Suplementácia kolagénovými peptidmi môže tento proces spomaliť.
Zlepšenie zdravia srdca. Kolagén dodáva tepnám pružnosť a elasticitu. Užívanie kolagénového doplnku im môže pomôcť zostať poddajné a odolávať zužovaniu. Zdravé a pružné cievy znižujú zaťaženie srdca a s tým spojené riziko infarktu alebo mŕtvice.
Existujú aj ďalšie potenciálne výhody užívania kolagénového peptidového prášku, hoci vedci ich skúmali menej podrobne. Patrí k nim zlepšenie zdravia mozgu a čriev, zdravšie vlasy a nechty, zvýšený metabolizmus a úbytok hmotnosti.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY KOLAGÉNOVÝCH PEPTIDOV

Štúdie preukázali, že kolagénové peptidy sú vo všeobecnosti bezpečné a dobre tolerované. Niektorí ľudia po užívaní kolagénového doplnku pociťujú pálenie záhy alebo nepríjemný pocit plnosti.

Doplnky stravy sa tiež vyrábajú z bežných potravinových alergénov - napríklad z vajec a mäkkýšov. V dôsledku toho je dôležité čítať etikety kolagénových výrobkov, ak máte potravinové alergie.

KEDY OČAKÁVAŤ VÝSLEDKY OD KOLAGÉNOVÝCH PEPTIDOV

Tak ako pri väčšine doplnkových režimov, aj tu trvá určitý čas, kým sa dostavia viditeľné zlepšenia. Výskumníci v štúdiách zvyčajne neočakávajú výsledky skôr ako po ôsmich týždňoch. Ak sa teda rozhodnete užívať doplnok, je nevyhnutná trpezlivosť.

Majte na pamäti, že vitamín C je pre syntézu kolagénu kľúčový. Svojmu telu môžete pomôcť vytvárať vlastný kolagén konzumáciou kvalitných zdrojov vitamínu C, ako sú citrusové plody, paprika a brokolica.

PORAĎTE SA SO SVOJÍM LEKÁROM ALEBO LEKÁRNIKOM O KOLAGÉNOVÝCH PEPTIDOCH

Pred užívaním akéhokoľvek doplnku je najlepšie poradiť sa s odborníkom v danom obore. Môže sa s vami porozprávať o výhodách a prípadných rizikách.

Späť do obchodu