Praskajúce kĺby – je to problém alebo len zvuk?

Obsah:

  • Čo vlastne spôsobuje praskanie v kĺboch?
  • Je praskanie kĺbov škodlivé?
  • Kedy je praskanie v kĺboch normálne?
  • Kedy by si mal spozornieť?
  • Čo môžeš spraviť pre zdravie svojich kĺbov?
  • Čo s praskaním v prstoch?
  • Záver: Praskanie nie je vždy problém

Mnoho ľudí si pri bežnom pohybe všimne zvláštne zvuky vychádzajúce z ich kĺbov – praskanie, pukanie, cvakanie alebo jemné škrípanie. Môže to byť pri vystieraní kolena, pri točení hlavou alebo pri otváraní dlane. Tieto zvuky často vyvolávajú obavy: Je to normálne? Alebo sa niečo deje s mojimi kĺbmi?

V tomto článku sa pozrieme na to, čo praskanie kĺbov znamená, čo ho spôsobuje, kedy je úplne neškodné a kedy by mohlo signalizovať problém, ktorý si zaslúži pozornosť.

Praskajúce kĺby

Čo vlastne spôsobuje praskanie v kĺboch?

Zvuky z kĺbov môžu vznikať z rôznych dôvodov – niektoré sú úplne prirodzené, iné môžu súvisieť s mechanickými zmenami alebo opotrebovaním.

1. Tvorba a uvoľnenie plynových bublín (kavitácia)

Najčastejšou príčinou praskania je uvoľnenie plynových bublín z tekutiny, ktorá sa nachádza v kĺbe. Táto tekutina (tzv. synoviálna tekutina) pôsobí ako mazivo medzi kĺbovými plochami. Pri náhlom pohybe sa mení tlak v kĺbe a vzniká malá vzduchová bublina, ktorá následne praskne – čo vytvára typický „pukajúci“ zvuk. Tento jav je úplne neškodný a nepoškodzuje kĺb.

2. Pohyb šliach a väzov

Pri pohybe sa šľachy a väzy môžu dočasne presúvať cez kostné výčnelky. Keď „preskočia“ späť na svoje miesto, môže to spôsobiť cvaknutie. Toto sa často deje pri ramenách, kolenách alebo členkoch. Opäť – ak nie je tento zvuk sprevádzaný bolesťou alebo opuchom, nejde o nič nebezpečné.

3. Opotrebovanie chrupavky

S pribúdajúcim vekom sa môže chrupavka, ktorá pokrýva kĺbové plochy, opotrebovať. Ak je chrupavka tenšia alebo nerovnomerná, kĺby sa môžu pohybovať s miernym trením, čo môže vytvárať zvuky. V tomto prípade je už vhodné venovať pozornosť aj ďalším príznakom, ako sú bolesť, stuhnutosť alebo obmedzenie pohybu.

4. Zranenia a zápaly

Ak si si v minulosti poranil kĺb alebo máš zápal, môže dôjsť k zmene jeho mechaniky. To môže spôsobovať nezvyčajné pohyby a zvuky v kĺbe. V takýchto prípadoch býva praskanie častejšie sprevádzané diskomfortom alebo bolesťou.

Je praskanie kĺbov škodlivé?

Toto je jedna z najčastejších otázok. Dobrá správa je, že samotné praskanie kĺbov nie je dôkazom poškodenia. U zdravého človeka je to bežný jav, ktorý nevedie k artróze alebo iným ochoreniam.

Výskumy ukazujú, že pravidelné „pukanie“ prstov alebo iných kĺbov nespôsobuje trvalé poškodenie. Ak ťa však praskanie ruší alebo sa objavuje v nových situáciách, je vhodné sa na to zamerať.

Kedy je praskanie v kĺboch normálne?

Môžeme povedať, že praskanie je „v poriadku“, ak platí:

  • Nie je sprevádzané bolesťou.

  • Nie je spojené s opuchom.

  • Neobmedzuje ťa v pohybe.

  • Objavuje sa sporadicky a nie pravidelne pri každom pohybe.

Mnoho ľudí má počas života obdobie, kedy im kĺby viac „vydávajú zvuky“, najmä pri začiatku pohybu – po dlhšom sedení, počas chladného počasia alebo po intenzívnej fyzickej námahe.

Kedy by si mal spozornieť?

Existujú prípady, kedy je praskanie v kĺboch dôvodom na konzultáciu s odborníkom:

  • Zvuky sú sprevádzané ostrou alebo tupou bolesťou.

  • Kĺb je opuchnutý alebo sčervenaný.

  • Máš pocit „vypadávania“ alebo nestability v kĺbe.

  • Objavuje sa strata rozsahu pohybu.

  • Cítiš teplo alebo zápal v oblasti kĺbu.

Tieto príznaky môžu signalizovať zápal, začínajúcu artrózu alebo mechanický problém – napríklad poškodený meniskus v kolene či zúžený priestor medzi stavcami.

Čo môžeš spraviť pre zdravie svojich kĺbov?

Aj keď je praskanie neškodné, je dobré venovať svojim kĺbom pravidelnú starostlivosť. Tu je niekoľko tipov:

1. Pravidelný, šetrný pohyb

Pohyb udržiava kĺby pružné a zlepšuje prísun živín do chrupaviek. Vhodné sú aktivity ako chôdza, plávanie, joga alebo bicyklovanie. Vyhýbaj sa extrémnym záťažiam alebo rýchlym, trhavým pohybom.

2. Posilňovanie svalov

Silné svaly okolo kĺbov fungujú ako prirodzená opora. Vďaka nim sa znižuje tlak na samotný kĺb a riziko jeho opotrebenia.

3. Vyvážená strava

Zaraď do svojho jedálnička potraviny bohaté na kolagén, vitamín C, vitamín D, omega-3 mastné kyseliny a horčík. Tieto živiny podporujú zdravie kĺbov aj chrupaviek.

4. Dostatočný pitný režim

Voda pomáha udržiavať kĺby „mazané“ – synoviálna tekutina je totiž tvorená aj z vody.

5. Kontrola telesnej hmotnosti

Každý kilogram navyše zaťažuje najmä kolená a bedrové kĺby. Redukcia hmotnosti znižuje tlak a predlžuje životnosť kĺbov.

Čo s praskaním v prstoch?

Praskanie prstov je bežný návyk. Mnohí sa domnievajú, že je to škodlivé, no ak to nerobíš násilne a bez bolesti, nie je to problém. Dôležité je, aby si to nerobil prehnane často a s veľkou silou.

Ak však pri „pukaní“ cítiš bolesť, alebo máš opuchnuté články, môže to znamenať zápal alebo začínajúce kĺbové ochorenie. V takom prípade sa poraď s odborníkom.

Záver: Praskanie nie je vždy problém

Praskajúce kĺby môžu byť nepríjemné, ale vo väčšine prípadov sú úplne neškodné. Dôležité je sledovať, či praskanie nie je sprevádzané ďalšími príznakmi ako bolesť, opuch alebo zhoršená pohyblivosť. V takom prípade neváhaj vyhľadať lekára.

Ak sú tvoje kĺby zdravé a bez problémov, pokojne ich nechaj občas „popraskať“. A ak chceš, aby ti dobre slúžili aj o desaťročia, začni sa o ne starať už dnes – zdravým pohybom, výživou a správnymi návykmi.