4 štádiá a progresia reumatoidnej artritídy

Obsah:

  • Štádiá reumatoidnej artritídy
  • Príznaky progresie reumatoidnej artritídy
  • Ako sa mení vaša liečba pri postupujúcej reumatoidnej artritíde
  • Remisia pri reumatoidnej artritíde

Štyri štádiá reumatoidnej artritídy (RA) sú známe aj ako skoré štádium RA, stredné štádium RA, ťažké štádium RA a konečné štádium RA. Príznaky sa môžu objaviť až v stredne ťažkom štádiu RA, čo je štádium 2.

Reumatoidná artritída (RA) môže byť mierna, stredne ťažká alebo ťažká a jej príznaky sa u jednotlivých ľudí líšia.

Neexistuje presný časový harmonogram progresie RA. Bez účinnej liečby má ochorenie tendenciu sa časom zhoršovať a prechádzať špecifickými štádiami.

Mnohé nové liečebné postupy však boli účinné pri spomaľovaní progresie ochorenia RA. Ak vaša liečba spomaľuje progresiu RA, môže vám to pomôcť efektívne zvládať ochorenie a starať sa o svoje zdravie.

Reumatoidná artritída

Štádiá reumatoidnej artritídy

S postupujúcou RA sa telo mení. Niektoré zmeny môžete vidieť a cítiť, iné nie. Každé štádium RA sa spája s inými cieľmi liečby.

Štádium 1

Štádium 1 je skoré štádium RA. Mnoho ľudí pociťuje bolesť kĺbov, stuhnutosť alebo opuch. Počas štádia 1 je vo vnútri kĺbu zápal. Tkanivo v kĺbe opuchne. Napríklad pri štádiu 1 RA v rukách môže človek pociťovať stuhnutosť a bolesť v kĺboch prstov a kĺbov. Tieto pocity môžu zvyčajne zmiznúť pri pohybe.

Keď tkanivo v kĺbe opuchne, nedochádza k poškodeniu kostí, ale zapáli sa výstelka kĺbu (synovia).

Keďže v tomto štádiu nie sú príznaky zjavné, ľudia, u ktorých sa RA vyvinie, si ju spočiatku nemusia uvedomovať a pre lekárov môže byť ťažké ju v tomto štádiu diagnostikovať.

Ak však lekár toto ochorenie diagnostikuje a osoba dostane do 12 týždňov vhodnú liečbu, je veľká šanca, že ochorenie môže prejsť do remisie.

Štádium 2

Štádium 2 je stredne ťažké štádium RA. V tomto štádiu zápal synovie spôsobuje poškodenie kĺbovej chrupavky a kosti. Chrupavka je tkanivo, ktoré pokrýva konce kostí v mieste kĺbu. Kosť vedľa miesta, kde chrupavka v kĺbe končí, je prvou oblasťou, kde dochádza k poškodeniu v dôsledku RA.

Keď majú ľudia poškodenú chrupavku, môžu pociťovať bolesť a stratu pohyblivosti. Rozsah pohybu v kĺboch môže byť obmedzený. Napríklad RA na rukách sa môže prejavovať stuhnutosťou a ťažkosťami s ohýbaním prstov.

Napriek týmto príznakom nemusia krvné testy v tomto štádiu preukázať žiadne známky prítomnosti protilátok proti RA. Protilátky proti RA môžu byť negatívne, pretože malá podskupina ľudí s RA je a môže zostať nulovo negatívna. Najčastejším priebehom je, že protilátky proti RA sú prítomné roky pred vznikom príznakov. Tento prípad je známy ako nulovo negatívna RA.

Štádium 3

Keď RA postúpi do štádia 3, odborníci ju považujú za závažnú. V tomto štádiu sa poškodenie rozšíri na chrupavku a postupuje deštrukcia kostí. Keďže sa vankúšik medzi kosťami opotrebúva, kosti sa o seba trú.

Môže sa objaviť väčšia bolesť a opuch. Niektorí ľudia môžu pociťovať svalovú slabosť a väčšiu stratu pohyblivosti.

Môže dôjsť k poškodeniu kostí (erózii) a môžu sa objaviť niektoré zmeny v ich formovaní. Príkladom, ktorý môže byť trvalý, sú skrútené prsty a zhrubnuté kĺby. Medzi ďalšie príznaky môže patriť stlačenie šliach v zápästí s príznakmi syndrómu karpálneho tunela alebo pretrhnutia šliach.

Pretrhnutie extenzorových šliach na prstoch v dôsledku synovitídy v zápästí predstavuje veľké riziko, ale lekári mu môžu zabrániť, ak ho včas identifikujú.

Štádium 4

V štádiu 4 už v kĺbe nie je zápal. Ide o konečné štádium RA, keď kĺby už nefungujú tak, ako by mali.

V konečnom štádiu RA môžu ľudia stále pociťovať bolesť, opuch, stuhnutosť a stratu pohyblivosti. Môže byť nižšia svalová sila. Môže dôjsť k deštrukcii kĺbov a kosti môžu splynúť (ankylóza).

V závislosti od pokročilosti a lokalizácie konečného štádia RA môže človek stratiť funkciu rúk alebo môže mať problémy s ohýbaním kolien či bedier.

Prechod všetkými štyrmi štádiami môže trvať mnoho rokov a niektorí ľudia neprejdú všetkými štádiami. Napríklad zrastené kosti alebo ankylóza sa vyskytuje len u 0,8 % všetkých osôb s RA.

Niektorí ľudia majú obdobia bez aktivity RA. V niektorých prípadoch to môže znamenať, že RA je v remisii.

Príznaky progresie reumatoidnej artritídy

U väčšiny ľudí s RA dochádza k postupnému zhoršovaniu príznakov. Môžu sa vyskytnúť obdobia úľavy, keď je RA lepšie zvládnuteľná. V iných obdobiach môžu príznaky RA vzplanúť a byť intenzívnejšie.

To, ako vaše ochorenie postupuje, závisí od mnohých faktorov vrátane:

  • rodinnej anamnézy RA
  • veku v čase stanovenia diagnózy
  • štádium RA v čase diagnózy
  • akýchkoľvek spúšťačov ochorenia, ktoré sú pre vás špecifické
  • prítomnosť určitých protilátok vo vašej krvi
  • či fajčíte alebo nie

Zvážením týchto faktorov vám lekár môže pomôcť lepšie pochopiť, ako vaše ochorenie postupuje.

Majte však na pamäti, že nie je možné presne predpovedať, ako bude RA v priebehu času postupovať u každého človeka. Aj keď máte v rodine členov s RA, vaše ochorenie sa môže vyvíjať inak ako u nich.

Johns Hopkins Arthritis Center uvádza, že obvyklý priebeh progresie RA zahŕňa vzplanutia vysokej aktivity ochorenia. Časom sa tieto vzplanutia predlžujú a stávajú sa náročnejšími.

Ďalší bežný vzorec nastáva, keď ľudia zažívajú silné záchvaty v počiatočných štádiách RA, po ktorých nasledujú obdobia s minimálnou aktivitou ochorenia.

Menej ako 10 % ľudí s RA upadne do spontánnej remisie počas prvých 6 mesiacov od objavenia sa príznakov. Remisia RA má presnú lekársku definíciu.

Vo všeobecnosti znamená, že aktivita ochorenia RA sa zastaví. Väčšiu šancu na remisiu majú ľudia s RA, u ktorých sa neprejavujú markery ochorenia - protilátky proti cyklickému citrulinovanému peptidu a reumatoidnému faktoru.

Ako sa mení vaša liečba pri postupujúcej reumatoidnej artritídy

Pri liečbe RA váš lekár zváži rôzne možnosti liekov a odporučí vám liečebný plán.

Váš liečebný plán bude závisieť od:

  • štádiu RA
  • závažnosti vašich príznakov a stupňa zápalu
  • toho, ako dlho žijete s RA
  • toho, či máte iné ochorenia, napríklad ochorenie srdca

Bežné spôsoby liečby RA plnia rôzne úlohy:

  • Nesteroidné protizápalové lieky a steroidy môžu zmierniť zápal.
  • Chorobu modifikujúce antireumatické lieky môžu pomôcť chrániť kĺbové tkanivo tým, že potláčajú imunitné a zápalové reakcie vášho tela, čo spomaľuje progresiu RA.
  • Biologické lieky pôsobia špecificky na imunitný systém a menia zápalovú reakciu organizmu.
  • V neskorších štádiách RA môže byť možnosťou chirurgický zákrok.

Cieľom operácie môže byť:

  • zlepšiť každodenné fungovanie
  • znížiť bolesť
  • napraviť poškodenie spôsobené RA

Chirurgický zákrok môže:

  • odstrániť synoviu alebo uzliny
  • opraviť šľachy
  • spojiť kĺby
  • úplne nahradiť kĺb

Ďalším aspektom liečby RA je životný štýl. Váš lekár vám môže odporučiť určité životné štýly, ktoré doplnia váš plán liečby, vrátane:

  • mierne cvičenie
  • udržiavanie stresu pod kontrolou
  • udržiavanie miernej hmotnosti
  • konzumáciu protizápalovej stravy
  • programy na odvykanie od fajčenia

Remisia pri reumatoidnej artritíde

Remisia pri RA zahŕňa obdobia s malou alebo žiadnou aktivitou ochorenia a niekedy sa v krvných testoch nenachádzajú žiadne protilátky súvisiace s RA. Ak toto obdobie trvá dlhšie ako niekoľko mesiacov, odborníci ho považujú za trvalú remisiu.

Frekvencia trvalej remisie pri RA bola nízka, ale postupom času sa zvyšuje. Súčasná miera remisie sa pohybuje od 10 % do 60 % alebo viac.

Trvalá remisia, a najmä remisia s minimálnou medikáciou, zahŕňa lepšie výsledky z hľadiska každodennej funkcie a prežívania.

V súčasnosti neexistuje štandardná definícia trvalej remisie. Kritériá, ktoré odborníci vo všeobecnosti používajú na určenie remisie v klinických štúdiách, zahŕňajú:

  • menej ako jeden opuchnutý alebo citlivý kĺb
  • skóre na stupnici od 0 do 10, súvisiaca aktivita artritídy je 1 alebo menej, podľa vlastného vyjadrenia osoby žijúcej s RA
  • malé alebo žiadne zvýšenie hladiny C-reaktívneho proteínu, markera zápalu

Kombinácia včasnej diagnostiky a cielenej liečby vám môže poskytnúť najlepšiu šancu na trvalú remisiu. Keď splníte kritériá trvalej remisie, váš lekár spolu s vami určí, či a kedy odporučí zníženie dávky liekov.