Ako liečiť chrípku doma

Obsah:

 • Bežne príznaky chrípky
 • Ako liečiť chrípku doma
 • Fázy zotavenia z chrípky: Čo môžete očakávať 

Horúčka, zimnica, kašeľ a bolesti svalov. Chrípková sezóna je tu. A ak sa cítite, akoby vás zasiahol ľadovo-smädný-ochorený-nemôžete-nezaspať, je pravdepodobné, že prežívate to najhoršie, čo chrípková sezóna ponúka.

Chrípku spôsobujú chrípkové vírusy a ide o vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest. Príznaky chrípky sa na rozdiel od prechladnutia prejavujú rýchlo a u niektorých môžu viesť k vážnym komplikáciám. Starší dospelí a malé deti sú vystavení obzvlášť vysokému riziku závažných príznakov chrípky.

To všetko znamená, že je naozaj dôležité, aby ste vedeli, čo robiť, ak máte chrípku. Mali by ste vedieť, ako rozpoznať príznaky chrípky, čo môžete urobiť na domácu liečbu chrípky a kedy možno budete musieť kvôli chrípke navštíviť lekára. Znalosť týchto vecí pomôže vám, vášmu dieťaťu alebo vašim blízkym rýchlejšie sa vyliečiť a pomôže ochrániť ostatných pred ochorením.

Bežne príznaky chrípky

Najprv si povedzme niečo o bežných príznakoch chrípky

Medzi najčastejšie príznaky chrípky, na ktoré by ste si mali dávať pozor, patria:

 • Horúčka 
 • Zimnica
 • Suchý kašeľ (bez hlienu alebo hlienov)
 • Bolesť hlavy
 • Bolesť svalov a bolesť
 • Extrémne vyčerpanie
 • Únava alebo slabosť
 • Nepríjemné pocity na hrudníku
 • Bolesť hrdla (niekedy)
 • Rýma alebo upchatý nos (niekedy)

Ako liečiť chrípku doma

Krok 1: Začnite s domácimi prostriedkami proti chrípke

Hneď ako spozorujete príznaky, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť na domácu liečbu chrípky, kým budete situáciu sledovať alebo počkáte na rozhovor s lekárom:

 • Uvoľnite sa a doprajte si dostatok odpočinku - Odporúča sa chodiť skoro spať a zdriemnuť si. Odpočinok pomáha urýchliť zotavenie.
 • Zostaňte hydratovaní - Uistite sa, že prijímate dostatok tekutín (najmä vody), čo vám pomôže rýchlejšie sa uzdraviť a znižuje riziko komplikácií. Hoci sa vám môže zdať, že nechcete jesť ani piť, skúste si počas dňa pravidelne dávať malé dúšky vody, džúsu alebo vývaru.
 • Vyskúšajte fyziologický nosový sprej - Ak medzi vaše príznaky patrí výtok z nosa alebo upchatý nos, fyziologický nosový sprej môže pomôcť zmierniť tlak, aby sa vám ľahšie dýchalo.
 • Používajte voľnopredajné lieky na zmiernenie niektorých príznakov - Lekári často odporúčajú paracetamol  alebo ibuprofén , ktoré pomáhajú znižovať horúčku a poskytujú liečbu na zmiernenie bolesti hlavy. Ak však liečite dieťa s chrípkou, je dôležité podávať mu len lieky, ktoré mu odporučil lekár. Nikdy by ste nemali podávať aspirín (kyselinu acetylsalicylovú) deťom alebo dospievajúcim, ktorí majú chrípku, pretože je s ním spojené malé riziko spôsobenia potenciálne smrteľného Reyovho syndrómu.

Čo jesť, keď máte chrípku

Keď máte chrípku, nemusíte mať veľkú chuť do jedla. Preto môžu byť dobrou voľbou potraviny s jemnejšou chuťou, ktoré sa ľahko konzumujú, ako sú polievky, banány, jablká alebo jablková omáčka, chlieb a ryža. Všeobecne však platí, že konzumácia ovocia, zeleniny, ako je listová zelenina, celozrnných výrobkov a chudých bielkovín - teda všetkých potravín, ktoré sú súčasťou vyváženej stravy - môže pomôcť udržať vaše telo v kondícii na boj s chrípkovým vírusom.

Ak pociťujete nevoľnosť alebo zvracanie, môže vám pomôcť konzumácia a pitie potravín so zázvorom. Medzi jednoduché možnosti patrí zázvorové pivo, zázvorové tvrdé cukríky, zázvorové lízanky alebo zázvorový čaj.

Krok 2: Naplánujte si, že zostanete chvíľu doma - najmä ak máte horúčku.

Pri chrípke by ste mali zostať doma. Ak máte chrípku, nemali by ste chodiť do práce ani do školy. Ak ste chorí, mali by ste zostať doma. Potrebujete si oddýchnuť a môže vám to zabrániť v šírení bacilov po meste.

Je obzvlášť dôležité zostať doma, ak máte horúčku, a to najmenej 24 hodín po tom, ako horúčka ustúpi (bez použitia liekov na zníženie horúčky). Prečo? Pretože najviac nákazlivý ste, keď máte horúčku a deň po jej odznení.

Krok 3: Snažte sa zabrániť šíreniu chrípky na ostatných členov domácnosti

Ak máte chrípku, je pravdepodobné, že nechcete, aby sa niekto iný cítil tak mizerne ako vy práve teraz. Keďže však musíte zostať doma, vaša rodina alebo členovia domácnosti sú vystavení vyššiemu riziku, že ochorejú. Prijmite preto opatrenia, aby ste ich čo najlepšie ochránili:

 • Udržujte si odstup
 • Nedeľte sa o jedlo ani nápoje
 • Často si umývajte ruky
 • Zakrývajte si ústa, keď kýchate alebo kašlete
 • Ak chcete zničiť vírus chrípky vo svojej domácnosti, dezinfikujte povrchy a predmety, ktorých sa často dotýkate, ako sú pracovné dosky, kľučky dverí alebo diaľkové ovládače.

abalicky

Krok 4: Získajte užitočné rady od skúsenej zdravotnej sestry

Ak si nie ste istí, či máte chrípku, alebo ak hľadáte rady na domáce liečenie, zavolajte na linku zdravotnej sestry svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Zdravotné centra vám umožňujú hovoriť so zdravotnou sestrou 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku bez poplatku. Môžu vám poskytnúť ďalšie rady týkajúce sa domácich liekov na základe príznakov, ktoré pociťujete, a pomôcť vám rozhodnúť sa, či

Krok 5: Liečba chrípky doma na rýchle vyliečenie vírusu

Aby ste chrípku rýchlejšie vyliečili a ochránili sa pred závažnými komplikáciami, môžete užívať antivirotikum. Antivirotiká však potrebujú lekársky predpis a sú najúčinnejšie, keď sa užívajú bližšie k začiatku príznakov.

Krok 6: Vedieť, kedy vyhľadať pohotovostnú starostlivosť pri závažných príznakoch chrípky

S najväčšou pravdepodobnosťou vám na prekonanie chrípky budú stačiť kroky 1-5. Chrípka je však závažné ochorenie, preto je dôležité sledovať vážnejšie príznaky.

Na pohotovosť choďte, ak vy, vaše dieťa alebo iná blízka osoba pociťuje niektorý z nasledujúcich príznakov:

 • ťažkosti s dýchaním
 • Príznaky podobné chrípke, ktoré sa zlepšili, ale potom sa opäť zhoršili
 • Bolesť alebo tlak na hrudníku
 • Náhle závraty (ktoré môžu byť obzvlášť časté u starších dospelých)
  zmätenosť alebo horšie ako normálne mentálne funkcie (čo môže byť obzvlášť časté u starších dospelých)
 • Závažné alebo pretrvávajúce zvracanie (ktoré je častejšie u detí)
 • strata chuti do jedla alebo odmietanie jedla alebo pitia

Fázy zotavenia z chrípky: Čo môžete očakávať

Odíde chrípka sama od seba? Áno. Ako dlho trvá, kým sa chrípka prekoná? To sa môže líšiť, ale existujú tri kľúčové fázy chrípky.

Začiatok: Začiatok príznakov

Časový úsek medzi expozíciou, infekciou a prvými príznakmi chrípky je zvyčajne približne dva dni, ale môže sa pohybovať od jedného do štyroch dní.

Keď sa začnete cítiť zle, zdá sa to byť náhle. A ak ste ako mnohí ľudia, prvými príznakmi, ktoré spozorujete, môže byť horúčka alebo zimnica, po ktorých rýchlo nasleduje bolesť hlavy, svalov, kašeľ a/alebo extrémna únava.

V strede: Zmeny v závažnosti príznakov

Približne na štvrtý deň si pravdepodobne všimnete zmenu vo svojich príznakoch. Ak ste mali horúčku, ustúpila. Ak máte bolesti hlavy a svalov, ich závažnosť sa znížila.

Môžete si však všimnúť, že iné príznaky, ako napríklad nepríjemné pocity na hrudníku, kašeľ alebo bolesť hrdla, sú teraz výraznejšie.

Koniec: Príznaky vymiznú

Chrípka zvyčajne trvá približne 7 až 10 dní. Nie je však nezvyčajné, že príznaky únavy a vyčerpania trvajú o 1-2 týždne dlhšie, pretože vaše telo sa naďalej zotavuje.

K chrípke pristupujte seriózne, aby ste sa mohli rýchlo uzdraviť

Mať chrípku nie je žiadna zábava. Využívajte preto domáce prostriedky proti chrípke aby ste si mohli oddýchnuť a získať potrebnú starostlivosť bez toho, aby ste museli opustiť domov.

Späť do obchodu